Pravda oslovila po roku od parlamentných volieb všetky samosprávne kraje, aby zhodnotili, čo pozitívne pre nich urobili nový parlament a vláda a aké zmeny by uvítali.
Otázky:
1. Ktoré tri pozitívne kroky alebo zákony urobili alebo predložili pre samosprávy nová vláda a parlament za uplynulý rok? V ktorých oblastiach (napr. zdravotníctvo, školstvo, bezpečnosť, etc.)?
2. V ktorých troch konkrétnych oblastiach podľa vás nová vláda v riešeniach pre samosprávy zlyháva? Ktoré zákony hodnotíte negatívne?
3. Aké konkrétne tri zmeny by ste uvítali od vlády a poslancov parlamentu v ostávajúcich rokoch?
Čítajte viac Politológ: Smer a PS by boli v ideálnom svete najlepšou vládou. Rekonštrukcia príde, konsolidácia voličmi Fica zatrasieBanskobystrický kraj
Banskobystrický župan Ondrej Lunter ocenil v rámci troch pozitívnych krokov alebo zákonov v uplynulom roku jednu vec – dobrú komunikáciu a spoluprácu s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas). Má preto nádej, že sa bude napĺňať úloha politikov a napríklad školákom sa bude zlepšovať kvalita života.
Lunter podotkol, že hoci bolo súčasťou predvolebných sľubov dofinancovanie samospráv, stále nie je na stole ani náznak riešenia. Podotkol, že sľub bol súčasťou memoranda, ktoré podpísali aj predstavitelia koaličného Hlasu a téma sa tiež objavuje v programovom vyhlásení vlády.
„Je takmer koniec septembra a zas nikto netuší, ako to bude budúci rok fungovať a čo sa dá reálne plánovať. Táto mocenská nerovnováha, kde sú samosprávy fackovacím panákom a kasičkou pre vládu, je podľa mňa svetový unikát a nikdy nebudú veci fungovať poriadne, ak sa to nezmení,“ uviedol pre Pravdu Lunter.
Plusy: Dobrá komunikácia s ministerstvo školstva
Mínusy: Nenaplnený sľub o dofinancovaní samospráv
Žilinský kraj
Ako jediné pozitívum vníma predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová snahu o optimalizáciu siete stredných škôl. V kraji už k nej pristúpili. „Z toho dôvodu sme privítali, že optimalizácia siete stredných škôl je aj súčasťou balíka školských zákonov, ktoré predložil minister školstva. Oceňujem tiež snahu o kroky k urýchleniu prípravy a výstavby diaľnic, v našom prípade D1 a D3. Uvidíme však, ako to dopadne,“ uviedla pre Pravdu Jurinová.
Veľmi negatívne však vníma, že vláda nazýva konsolidáciou zvyšovanie daní a chce samosprávam ubrať peniaze vo svoj prospech. Županka hovorí, že na peniaze z daní fyzických osôb nesiahol doteraz ani jeden kabinet a teraz chcú krajom „natvrdo“ ubrať 0,5 percenta príjmov a mestám a obciam ešte viac. V kontraste s tým je zvyšovanie platov členov vlády o 100 percent. „Je to bezcitné voči obyvateľom, ktorým pripravili tvrdé uťahovanie opaskov,“ pokračovala Jurinová. Negatívne vníma aj „vlastné amnestie“ a znižovanie trestov za korupčné trestné činy.
Jurinová spočítala Ficovej vláde prešľapy aj v oblasti zdravotníctva. V kraji ich podľa jej slov trápi, že sú zjavne uprednostňované súkromné zdravotnícke zariadenia pred tými, ktoré zriaďuje samospráva. Ľudia to podľa nej pocítia na zhoršovaní dostupnosti niektorých zdravotných výkonov, ktoré sú pre súkromný sektor nelukratívne. „ŽSK je dôkazom toho, že aj nemocnice zriadené krajom dokážu dobre hospodáriť. Pripomeniem tiež, že ŽSK nezískal z plánu obnovy z dvoch výziev na rekonštrukciu nemocníc ani jedno euro,“ priblížila županka.
Plusy: Snaha o optimalizáciu siete stredných škôl
Mínusy: Zvyšovanie daní; vyššie platy členom vlády; uprednostňovanie súkromných zdravotníckych zariadení pred tými, ktoré zriaďuje samospráva; znižovanie trestov za korupciu; vlastné amnestie
Nitriansky kraj
Vedenie Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) na čele Branislavom Becíkom (Hlas) ocenilo snahu vlády prinavrátiť vyšším územným celkom (VÚC) financie, ktoré im boli počas predchádzajúcich kabinetov zoškrtané. „Palec hore“ dal kraj ministerstvu školstva za zákony v rámci takzvanej Nežnej revolúcie vo vzdelávaní.
„Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí aj optimalizácia siete stredných škôl, ktorá sa zameriava na reorganizáciu siete stredných škôl tak, aby lepšie zohľadňovali demografické zmeny a potreby trhu práce. Ďalej je to opatrenie na zlepšenie duševného zdravia žiakov a inklúzie, tiež prechod na nový model financovania materských škôl – tzv. normatívne financovanie alebo podpora celoživotného vzdelávania,“ uviedla pre pravdu Zuzana Vilčeková z Komunikačného oddelenia NSK.
Rezortu financií na čele s Ladislavom Kamenickým (Smer) však vytkol, že nemôže čerpať prostriedky z rezervného fondu, ktorý je v súčasnej podobe po 30. auguste „zamknutý“ a nemôžu s ním disponovať. „Požiadavka sa stáva akútnejšou aj v nadväznosti na konsolidáciu verejných financií, ktorá „zastropovala“ výnos dane z príjmov fyzických osôb pre VÚC pre nasledujúce obdobie,“ reagoval kraj.
Plusy: Snaha prinavrátiť krajom financie zoškrtané v minulosti; Nežná revolúcia vo vzdelávaní; optimalizácia siete stredných škôl; opatrenia na zlepšenie duševného zdravia a inklúzie; podpora celoživotného vzdelávania; prechod na nový model financovania materských škôl
Mínusy: Nenaplnená požiadavka na čerpanie financií z rezervného fondu
Prešovský kraj
Prešovský samosprávny kraj, na čele ktorého stojí Milan Majerský (KDH) vníma ako pozitívny krok rozhodnutie o odpustení pôžičky na riešenie covidovej krízy na nenávratné príspevky a v oblasti cenovej politiky rozšírenie portfólia regulovaných tovarov a služieb v oblasti verejnej dopravy.
Zlyhaním je podľa župy predstavený konsolidačný balík vláda, ktorá prisľúbila, že sa významne nedotkne samospráv. „Avšak opak je pravdou, v konečnom dôsledku dopady budú enormné a výpadky daní z príjmov fyzických osôb (FO) rozsiahle,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa prešovského kraja Daša Jeleňová.
Plusy: Rozhodnutie o odpustení pôžičky na riešenie COVID krízy; rozšírenie portfólia regulovaných tovarov a služieb
Mínusy: Konsolidačný balík