Slovensko podporuje vstup Ukrajiny do EÚ
Slovensko bezpodmienečne podporuje vstup Ukrajiny do EÚ. Pri jej integračnom procese jej nebude klásť žiadne prekážky. Šmyhaľ ocenil podporu a pripravenosť Slovenska poskytovať Ukrajine pomoc a skúsenosti pri vstupe do EÚ. „Vieme, aké bude užitočné nielen pre nás, ale aj pre vás, ak budeme mať ďalšieho suseda členský štát EÚ. Potrebujeme vás tam mať aj preto, že niekedy sa krajiny s inou históriou, iným jazykom musia spájať v EÚ, aby vytvárali protiváhu návrhom, ktoré nie sú vždy prospešné pre celú Úniu,“ skonštatoval Fico.
Pre začlenenie Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO) to už neplatí. „Sme rezervovaní pokiaľ ide o členstvo Ukrajiny v NATO, ale v prípade EÚ nás máte na 100 percent na vašej strane,“ uviedol. Slovensko sa zároveň podľa Fica zúčastní na všetkých mierových konferenciách, ktoré majú ukončiť vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom. „Vážime si vstup Slovenska do tohto projektu – plánu pána Zelenského,“ uviedol Šmyhaľ na margo ukrajinského mierového plánu. Fico chápe, že Ukrajina požaduje kvalitný, spravodlivý a udržateľný mier, bezpečnostné záruky a územnú integritu. „Tu pravdepodobne vojenské riešenie, ktoré by uspokojilo jednu alebo druhú stranu, neexistuje,“ povedal Fico.
Na spoločnom stretnutí sa dotkli aj mierového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Fico sa podľa jeho slov hlási ku každému plánu, ktorý ma zaručiť mier na Ukrajine. „Pokiaľ by súčasťou veľkého mierového samitu, ktorý má byť v určitom okamihu, mali byť stretnutia na nižšej úrovni, možno na úrovni, keď bude treba prerokovať čiastkové parametre veľkého samitu, ponúkam slovenskú pohostinnosť,“ uviedol. Slovensko by podľa neho pri takejto príležitosti nešetrilo zdrojmi ani energiou a urobí všetko pre to, aby prípadná konferencia bola maximálne úspešná.
Šmyhaľ vyzval na odstrihnutie sa od ruskej ropy a plynu
Šmyhaľ vyzval európske krajiny, aby sa odstrihli od ruského plynu a ropy a zdôraznil, že tranzitnú dohodu nepredĺži. „Ukrajina opakuje, že nebude pokračovať v tranzitnej dohode s Ruskom po vypršaní jej termínu,“ povedal s tým, že strategickým cieľom je dať sankcie na ruskú infraštruktúru a zbaviť Kremeľ možností, z ktorých financuje vojnu.
„Vzhľadom na toto postavenie Ukrajiny, ktorá má záujem o vstup do EÚ, a Slovenska ako malej krajiny, ktorá podporuje vstup do EÚ, vítam rozhovor, ktorý potvrdil, že máte záujem, tak ako my, aby tranzitný systém, ktorý na Ukrajine máte, bol ďalej používaný tak pre ropu, ako aj pre plyn,“ uviedol Fico.
Podľa Fica má slovenská vláda záujem pokračovať v medzivládnych konzultáciách s Ukrajinou. Ukrajinskú vládu preto pozýva na ďalšie spoločné stretnutie, ktoré by sa uskutočnilo v januári alebo februári budúceho roka. Pokiaľ by sa skôr neodohrali mierové rokovania alebo iniciatívy.
Čítajte viac Fico: Vojnu na Ukrajine si želá Západ a pokračuje len preto, že chce „položiť Rusov na kolená"Premiéri na stretnutí riešili aj rozvoj pohraničných regiónov, ktorý má podľa Fica pozitívne dosahy na obe strany hranice a je kľúčový pre celkový rozvoj vzťahov medzi krajinami. „V tomto duchu vnímame aj obnovu a rekonštrukciu Ukrajiny,“ poznamenal. Slovensko má podľa predsedu vlády SR silný záujem zapojiť sa do jej rekonštrukcie. Šmyhaľ ocenil schválenie rámcového programu účasti Slovenska pri obnove Ukrajiny slovenskou vládou.
Ukrajinský premiér vyzdvihol aj ambiciózny projekt pri dodávke elektrického konektora Mukačevo – Veľké Kapušany, ktorý má byť hotový do konca roku 2028, spoluprácu na železničnej trati Kyjev – Košice, certifikáciu vozňových súprav, ale aj alternatívnu železničnú dopravu z Kyjeva do Bratislavy s možnosťou pokračovania do Viedne.
Čítajte viac Diaľnica na východe i nové železničné spojenia. Vicepremiér Kmec priblížil, ako budeme profitovať z obnovy UkrajinySlovensko pripravuje aj ďalší balík humanitárnej pomoci a 14. balík vojenskej pomoci so zameraním na nesmrtiacu pomoc. Pokračovať bude aj v núdzových dodávkach elektrickej energie. Po spoločnom stretnutí okrem toho ministri vnútra, školstva a pôdohospodárstva slovenskej a ukrajinskej vlády podpísali spoločné memorandá.
Tretie stretnutie
Išlo o tretie stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády. Prvé sa odohralo takisto v Užhorode 24. januára tohto roka, no bez prítomnosti médií. Ukrajine sa vtedy nepáčili Ficove názory a spochybňovanie suverenity, čo si vysvetľovali medzi štyrmi očami.
Čítajte viac Fico chce po skončení vojny na Ukrajine obnoviť vzťahy s Ruskom. Pavel vraj tiež zmenil názorDruhé sa odohralo v apríli tohto roka v Michalovciach. Aj vtedy bolo prioritou ukončenie vojny a nastolenie mieru. Výsledkom stretnutia boli energetické memorandá, zabezpečenie civilnej a humanitárnej pomoci či zlepšenie dopravy medzi susediacimi štátmi. Atmosféra po rokovaní bola priateľská, no premiéra v Michalovciach vypískali. Kým na januárovom stretnutí s Ficom v Užhorode neprišli s jasnými kontúrami medzinárodnej spolupráce, v Michalovciach identifikovali päť oblastí, na ktoré sa budú vlády sústreďovať, v ktorých pokračovali aj v septembri.
Čítajte viac V Strážskom vznikne závod na výrobu náplní pre veľkokalibrovú muníciu, v Snine Kaliňák otvoril novú linku na výrobu delostreleckej munícieUž vtedy si médiá všimli rozdielnu rétoriku Fica na Slovensku a Fica v zahraničí a na návšteve Ukrajiny. V kľúčových veciach svoje názory podľa odborníkov nemenil, zmenil najmä spôsob, akým o Ukrajine a tamojšej vojne rozprával, v čom zohrávajú úlohu aj negatívne reakcie partnerov z EÚ, osobitne z Česka a Poľska. „Robte rozdiely medzi obrovskými vyhláseniami politického charakteru a medzi praktickými krokmi. Papierov a vyhlásení vieme podpísať a urobiť koľko chceme, no potom prídu konkrétne veci, kde sa ukáže, kto to myslí vážne a nemyslí vážne,“ povedal Fico na septembrovom stretnutí so Šmyhaľom.