Podľa vicepremiéra stále platí, že Slovensko urgentne potrebuje približne tri vysokokapacitné moderné spaľovne odpadov, a to aj vzhľadom na európsku legislatívu, podľa ktorej nebude možné po roku 2035 skládkovať viac ako 10 percent komunálnych odpadov. Taraba vysvetlil, že po preštudovaní prípadu CCE Šaľa zistil, že verejnosti nebol predstavený relevantný náhradný variant, ku ktorému by sa mohli vyjadriť. Ministerstvo sa v rozkladovom konaní podrobne venovalo 54 odvolaniam podaným proti pôvodnému stanovisku. Rozkladová komisia súhlasila s námietkami o nedostatku variantnosti riešení, keďže navrhovateľ neponúkol dve alternatívy s odlišným vplyvom na životné prostredie.
„Chcem ubezpečiť celú verejnosť, že pod mojím vedením bude ministerstvo nielen otvorené tomu, aby sa moderným technológiám v priemysle na Slovensku darilo, nielen že budeme v Bruseli hlasovať za elimináciu rôznych noriem, ktoré ničia konkurencieschopnosť a neprinášajú nič životnému prostrediu, ale rovnako tak budeme tvrdo dohliadať na to, aby verejnosť nebola ignorovaná pri posudzovaní ich oprávnených námietok v procesoch EIA,“ zdôraznil Taraba.
Čítajte viac Jelšava zažíva veľké sklamanie. Taraba mestu stopol projekt za milióny eur, „boj“ za čistejšie ovzdušie prehraliZámer vybudovať CCE v Šali predložila ministerstvu už v roku 2019 spoločnosť ewia a.s. Podľa projektu tu plánovali ročne spracovávať až 130-tisíc ton odpadu. Na pôvodný súhlas z obdobia Budajovho vedenia bolo podaných 54 rozkladov, ktoré teraz preskúmal nový minister a v odvolacom konaní už musel rozhodnúť nový šéf envirorezortu Tomáš Taraba.
Čítajte viac Taraba: Súdny dvor EÚ potvrdil, že minulé vlády nekonali pri zatváraní skládokV januári tohto roka Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR súhlasilo s výstavbou Centra cirkulárnej ekonomiky Šaľa. V záverečnom stanovisku v rámci procesu EIA schválilo jeho umiestnenie pri obci Močenok (okr. Šaľa). Aktivisti zo Šale pripravili v spolupráci s VIA IURIS podanie rozkladu proti tomuto rozhodnutiu. Informoval o tom ešte vo februári v tlačovej správe Miroslav Toma z petičného výboru proti výstavbe CCE.
Návrh poslanca Mareka Mesároša na prijatie uznesenia o nesúhlase s výstavbou CCE pri Močenku nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov obecného zastupiteľstva. Za hlasovalo päť poslancov, šiesti sa zdržali. Viacerí poslanci deklarovali názor, že rozhodovanie v tejto záležitosti by nechali na občanov prostredníctvom referenda. Po neprávoplatnom referende v Trnovci nad Váhom by v prípade jeho schválenia išlo už o druhé referendum o tejto spaľovni.