„Podľa všetkého tu zlyhala Správa národného parku (NP) Malá Fatra, ktorá takúto ťažbu nemala povoľovať,“ uviedol Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les. Ochranári zároveň upozornili, že nedostatočná ochrana hlucháňa by mohla viesť k spusteniu pokutového režimu voči Slovensku, ktorý súvisí s prehratým súdnym sporom s Európskou komisiou.
Ako iniciatíva My sme les uviedla, na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám získala stanovisko Správy NP Malá Fatra, ktorá časť ťažby umožnila. „Ťažbu v porastoch starších ako 80 rokov, v ktorých sa vyskytuje hlucháň, úrady na základe usmernenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR zvykli zakazovať. Správa národného parku však teraz schválila ťažbu práve v takýchto porastoch. Pozemky v Lúčanskej Malej Fatre sa nachádzajú mimo Národného parku Malá Fatra, no príslušnou organizáciou, ktorá sa k ťažbám v tomto území vyjadruje, je Správa národného parku Malá Fatra. Správa národného parku má možnosť v prípade podozrenia, že ťažba bude mať negatívny dopad na biotop, ťažbu zakázať,“ vysvetlil Kameniar s tým, že na základe zákazu si môže vlastník následne nárokovať od štátu kompenzáciu za vzniknuté obmedzenie v hospodárení.
Podľa ochranárov by mali úrady v súlade s usmernením MŽP SR ťažbu v starších porastoch, kde sa vyskytuje hlucháň, zakazovať. Naopak, správa národného parku takú ťažbu schválila, čo môže viesť k masívnemu odlesneniu biotopu a strate jeho vhodnosti pre hlucháňa. „Je zarážajúce, že v situácii, keď Slovensko čelí hrozbe pokút, sa takéto konanie povoľuje,“ dodali ochranári.
Hlucháň je považovaný za dáždnikový druh, ktorého ochrana zabezpečuje prežitie ďalších druhov živočíchov a rastlín. Horské lesy v Malej Fatre plnia tiež dôležité vodozádržné funkcie a chránia pôdu pred eróziou.
Čítajte viac Za lesy zničené lykožrútom nemôže ochrana prírody, ale túžba mať viac