Slovensko pribudne na genetickej mape sveta. Vedci budú analyzovať DNA stoviek osôb

Slovensko sa konečne zaradí na genetickú mapu sveta prostredníctvom projektu sekvenovania národného genómu, ktorý realizuje biobanka Medixbank v Nitre. Vedci analyzujú DNA viac než 1 300 osôb z celej krajiny, pričom výskum sa zameriava na identifikáciu genetických variantov, ktoré ovplyvňujú náchylnosť na určité choroby.

14.10.2024 15:03
choroba, genetika, vzorka krvi Foto:
Ilustračné foto.
debata (10)

Tento výskum poskytne tiež dôležité informácie pre personalizovanú medicínu na Slovensku. „Projekt ľudského genómu bol vo svete založený pred 30 rokmi. Odvtedy preskúmalo gény svojich obyvateľov viac ako 40 krajín. Tento rok sme konečne odštartovali výskum aj na Slovensku.

Projekt Slovenský Genóm je unikátny v tom, že nám umožňuje lepšie porozumieť genetickým predispozíciám slovenskej populácie k rôznym ochoreniam. Zjednodušene, čo sa skrýva v našich génoch a aké zdravotné riziká nám hrozia,“ uviedla vedúca projektu Michaela Hýblová.

Mikrobiológ Imrich Barák: Vývoj liekov trvá oveľa dlhšie ako u vakcín
Video

Prvé výsledky budú dostupné do konca roka a prinesú významný posun v oblasti personalizovanej liečby a prevencie. Biobanka vznikla pod neziskovou organizáciou Medirex group academy a zhromažďuje biologické vzorky zamerané najmä na civilizačné ochorenia, ako sú cukrovka a zápalové ochorenia čriev.

„Naša zbierka zahŕňa vzorky krvi, tkanív, DNA a iných biologických materiálov,“ vysvetlil koordinátor Andrej Minich a dodal, že biobanka spolupracuje s 27 klinikami a 84 lekármi z 12 medicínskych odborov.

mrna vakcina Čítajte viac Testované, bezpečné a pod prísnou kontrolou: ŠÚKL vysvetľuje ako fungujú mRNA vakcíny. Menia DNA?

„Aktívne buduje partnerstvá s inými biobankami na Slovensku a v Európe, ako aj s výskumnými inštitúciami doma i v zahraničí, vrátane slovenských univerzít, Slovenskej akadémie vied, Karlovej univerzity v Prahe a zdravotníckych zariadení, ako je Univerzitná nemocnica Bratislava, Národný onkologický ústav, Východoslovenský onkologický ústav a mnohé ďalšie,“ vysvetlil koordinátor.

Dodal, že spoločne tak vytvárajú unikátne prostredie pre zdieľanie vzoriek, dát a odborných skúseností medzi vedeckými tímami a výskumnými inštitúciami na Slovensku a v zahraničí.

Organizácia už poskytla viac ako 3 000 vzoriek pre ďalší výskum a je pripravená spolupracovať na zlepšení diagnostiky a liečby pre slovenských pacientov. „Sme otvorení spolupráci s akýmikoľvek inštitúciami, ktoré realizujú výskumné projekty. Spoločne dokážeme posunúť medicínsky výskum na Slovensku na vyššiu úroveň a priniesť pacientom nádej na presnejšiu diagnostiku, účinnejšie lieky a terapie,“ uzavrel Minich.

doktor, srdce, doktorka, lekár Čítajte viac Nebolia, zabíjajú potichu a tvoria polovicu úmrtí na Slovensku. Vyhnúť sa im dá, ale úlohu zohráva aj genetika. Nakoľko ste v ohrození vy?
Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovensko #DNA #genetika