„Sme presvedčení, že pod vedením Tomáša Tarabu ministerstvo prestalo plniť svoju základnú úlohu – ochranu životného prostredia. Rozhodnutia ministerstva sú v rozpore s aktuálnymi vedeckými poznatkami a globálnymi trendmi v oblasti ochrany prírody a riešení klimatickej krízy,“ uviedla Lucia Szabová z Klimatickej koalície.
Organizácie poukazujú na to, že od nástupu Tomáša Tarabu bolo z rezortu životného prostredia a jeho inštitúcií bez adekvátnej náhrady prepustených viac ako 50 odborníkov a odborníčok. Pre meškanie v implementácií Plánu obnovy a odolnosti hrozí, že Slovensko príde o milióny eur z Európskej únie, a namiesto dostupných riešení, ktoré môžu pomôcť ľuďom aj planéte, vedenie ministerstva predstavuje neekonomické projekty, ktorých realizácia trvá príliš dlho. „Ochrana životného prostredia je opäť raz v rukách ľudí, ktorí vnímajú slovenskú prírodu len ako zdroj vlastného prospechu. Spustili ťažbu v našich najstarších lesoch, národný park vedie pytliak, neplatia pre nich zákony a predpisy ako pre bežných ľudí,” povedal ekológ Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.

Organizácie chcú výzvou upozorniť na systematické ničenie slovenskej prírody, zlyhania a nekompetentnosť súčasného vedenia rezortu. „Ak by sme si aj odmysleli hulvátstvo, s akým k výkonu svojich funkcií pristupujú vládni predstavitelia, svojimi krokmi vedenie ministerstva závažným spôsobom porušuje ústavné právo občanov na priaznivé životné prostredie. Ak sa situácia nezmení, hrozí, že dôjde k nenapraviteľným škodám na životnom prostredí Slovenska, čo negatívne zasiahne každého z nás,” dodal Jakub Hrbáň z Klíma ťa potrebuje. Výzvu na odstúpenie súčasného vedenia Ministerstva životného prostredia SR môže verejnosť podporiť cez webovú stránku zanasuprirodu.sk.
V rámci 35 dôvodov na odstúpenie ministra Tarabu a vedenia envirorezortu uvádzajú organizácie napríklad to, že schválený zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) obmedzuje účasť verejnosti pri príprave projektov. Zákon o ochrane prírody a krajiny bol predložený ministerstvom v expresnom konaní bez diskusie a uľahčuje výruby drevín a krovín nielen v krajine, ale aj v mestách a obciach. Environmentálnym organizáciám sa nepáči ani novelizovaný zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý novelizuje aj zákon o civilnej službe a umožňuje jednoduchší odstrel medveďov.
