Podozrenia z protiprávneho nakladania s verejnými financiami sa podľa ministra objavili najmä v štyroch oblastiach. Prvou je netransparentné prideľovanie verejných zdrojov na mobilné odberné miesta.
„Vzniklo tu oprávnené podozrenie, že mnoho z týchto zmlúv, ktoré boli podpísané pre prevádzkovateľov týchto testovacích a odberných miest, boli priamo prideľované firmám a jednotlivcom blízkym ľuďom, ktorí mali zodpovednosť za to, komu jednotlivé miesta pridelia,“ povedal Šutaj Eštok. Dodal, že prevádzkovatelia mnohokrát nemali s takouto činnosťou žiadnu skúsenosť. Na jedno testovacie miesto pritom plynulo zo štátu 30-tisíc eur mesačne.
Vyšetrovací tím bude mať podľa ministra tiež za úlohu preskúmať predražené nákupy zdravotníckeho materiálu, či už to boli rúška, testy alebo ochranné pomôcky. „Bol vyhlásený núdzový stav, čiže verejné obstarávanie a kontrola transparentnosti tu neexistovali. Podpísané zmluvy mohli vyhovovať rôznym konkrétnym firmám,“ hovorí Šutaj Eštok.
Treťou oblasťou bude nákup vakcín a štvrtou je prešetrenie trestnoprávnej zodpovednosti za zbytočnú smrť 20-tisíc ľudí. Slovensko patrilo ku krajinám s najvyššou mierou úmrtnosti na COVID-19 na svete. „V rebríčkoch sme boli medzi tými najhoršími. Práve z tohto dôvodu existujú dôvodné podozrenia, že katastrofálne riadenie pandémie mohlo mať za následok práve zvýšenú úmrtnosť na Slovensku,“ dodal minister.
Splnomocnenec vlády pre preverenie pandémie Peter Kotlár nebude súčasťou vyšetrovacieho tímu polície, no Šutaj Eštok očakáva od neho spoluprácu. Zároveň zdôraznil, že vyšetrovanie bude prebiehať striktne na základe dôkazov a faktov.
Policajný prezident Ľubomír Solák pripomenul, že v súvislosti s manažovaním pandémie COVID-19 už bolo prokurátorom generálnej prokuratúry začaté trestné stíhanie. Zároveň ešte bývalá NAKA začala trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a v súvislosti s obstarávaním vakcín. „Tieto trestné veci sú dozorované Krajskou prokuratúrou v Bratislave a Krajskou prokuratúrou v Trenčíne,“ doplnil Solák.
Matovič ostro reagoval
Expremiér Igor Matovič reagoval na Šutaja Eštoka na sociálnej sieti a nešetril kritikou. Tvrdí, že odpoveď na otázku, kto môže za smrť tisícov ľudí počas pandémie covidu, každý súdny človek pozná už roky.
Ako Matovič napísal, „za akékoľvek zbytočné úmrtia môžu tí, ktorí v čase, kedy mali vyzývať svojich voličov, aby si chránili svoje zdravie – zjapali po námestiach plných starých ľudí ‚Rúška dole!‘.“
Tvrdí, že štvať ľudí počas pandémie proti zdravotníckym opatreniam, ktorých cieľom bolo chrániť zdravie a životy najmä chorých, starých, imobilných či onkologických pacientov, je najpodlejší čin, aký môže politik počas pandémie spáchať.
Matovič na záver svojej reakcie poriadne pritvrdil a napísal, že „ak to urobil politik len preto, aby sa zachránil pred spravodlivým trestom za rozkradnutie republiky a hnal svojich voličov vedome do náručia smrti, zaslúžil by si sám trest smrti. Na námestí, pred očami detí a vnúčat obetí, ktoré svojou podlosťou zabil.“
SNS ocenila rozhodnutie založiť vyšetrovací tím
Koaličná Slovenská národná strana (SNS) ocenila rozhodnutie založiť vyšetrovací tím na prešetrenie reakcie štátu na pandémiu ochorenia COVID-19 a poďakovala sa ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi, ktorý o vzniku tímu informoval na pondelkovej tlačovej konferencii. Strane je zároveň ľúto, že sa tak nestalo skôr. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
„Veríme, že tento špecializovaný tím sa zameria na veci v spolupráci s novým ministrom zdravotníctva a ministerkou Denisou Sakovou (Hlas). Dúfame, že dodajú verejnosti reálne výsledky o tom, kto a ako v období 2020 – 2022 na COVID-19 zarábal,“ uviedla Škopcová. Zdôraznila, že vznik tímu dlhodobo požadoval aj splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Strana verí, že ľudia, ktorí na pandémii zarábali, neujdú pred zodpovednosťou.
Podľa SNS je dôležité, aby Správa štátnych hmotných rezerv SR zanalyzovala nákupy počas pandémie. Ministerstvo zdravotníctva by podľa strany malo urobiť analýzu očkovania vrátane spotreby materiálu.
PS: Ficovi sa nechce vládnuť
Vytvorenie vyšetrovacieho orgánu na prešetrenie reakcie štátu na pandémiu covidu je ďalší dôkaz, že premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) sa nechce vládnuť. Vyhlásilo to Progresívne Slovensko (PS).
Kritizovalo aj pôsobenie splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19 Petra Kotlára, informovala Tereza Mikáčová z mediálneho oddelenia hnutia.
„Namiesto toho, aby vláda priznala, že s konšpirátorom Kotlárom absolútne prestrelila, ďalej vyhadzuje peniaze do ‚luftu‘. Manažovanie pandémie vyšetruje generálna prokuratúra, vyšetroval ju aj Najvyšší kontrolný úrad SR, teraz minister vnútra vytvoril ďalší vyšetrovací orgán. Je to len ďalší dôkaz, že Robertovi Ficovi sa nechce vládnuť a vyrába len chaos,“ uviedol poslanec Národnej rady za PS Oskar Dvořák.