ONLINE o samite v Komárne sme ukončili. Ďakujeme vám za priazeň.
15:00 Lídri Maďarska a Srbska opustili komárňanskú Novú pevnosť krátko pred 15. hodinou.
14:12 Fico pripomenul, že Slovenská republika nepodporila migračný pakt a odmietla koncept povinnej solidarity, pretože nerieši podstatu nelegálnej migrácie. Narážajú pritom na seba dva prúdy – krajiny, ktoré ho odmietli, krajiny, ktoré naliehajú na jeho ešte rýchlejšie prijatie a potom je tretia skupina krajín, ktoré navrhujú inovatívne riešenia mimo paktu. Zrejme musí prísť podľa neho úplne nová podoba legislatívy.
14:00 Fico sa pýta, prečo nemôže dať únia väčšie peniaze na boj s nelegálnou migráciou alebo na školy či zdravotnícke zariadenia v Líbyi.
13:58 Orbán na otázku, či sa črtá nová Vyšehradská štvorka v trojici, odpovedal, že rokmi sa naučil, že nemusia vopred vymýšľať rôzne formáty, pretože každodenný život ich nakoniec prinúti sa zísť.
„Opakovane sa objavujú pokusy zlikvidovať V4,“ vyhlásil Fico. Vo V4 treba podľa premiéra pokračovať a nebráni sa založeniu tradície trojstretnutia Slovensko-Maďarsko-Srbsko.
Vučič uviedol, že v Srbsku je najdôležitejšia podstata, teda to, že sú priatelia. Srbsko-maďarské vzťahy sa podľa jeho slov zlepšili aj vďaka Orábovi.
13:53 Za boj s nelegálnou migráciou sa slovenský premiér poďakoval aj Orbánovi. Je rád, že si v utorok potvrdili svoje postoje, zároveň si podľa neho všetci plne uvedomujú, že nelegálna migrácia je téma, ktorá likviduje vlády.
13:51 Orbán a Vučič sa dotkli aj handlovského atentátu, ktorý podľa nich zasiahol aj ľudí v Maďarsku a Srbsku.
13:50 Podľa Orbána vlani únia vydala 430-tisíc rozhodnutí o vyhostení, no len 84-tisíc z nich sa zrealizovalo.
13:47 Vučič povedal, že výsledky v oblasti nelegálnej migrácie dosiahli spoločne a nebolo to jednoduché. Tento rok je podľa neho o 80 percent menej migrantov ako vlani. V centrách v Srbsku je podľa jeho slov teraz 477 migrantov.
13:40 Fico sa Vučičovi poďakoval za boj s nelegálnou migráciou a podporil Srbsko v jeho ambícii stať sa členom Európskej únie. Fico sa vyjadril, že urobí všetko preto, aby sa ambícia Srbska stať sa členom únie naplnila.
13:35 Spoločný obed lídrov bol o čosi dlhší, ako sa plánovalo. Tlačovka sa namiesto 13.00 začala až po pol druhej popoludní.
Premiér Fico stretnutie s Orbánom a Vučičom charakterizoval ako výnimočné stretnutie priateľov, ktorí si konštruktívne vymenili názory na mnohé témy. Slovensko, Maďarsko a Srbsko si podľa neho spolu veľmi dobre rozumejú.
Celé stretnutie by sa dalo podľa Fica zhrnúť slovami, že „mali pravdu“. Konkrétne v tom, že pri nelegálnej migrácii je dôležitá vonkajšia ochrana hraníc.
11:35 Šéf vnútra zopakoval, že z hľadiska príchodu nelegálnych migrantov na Slovensko je kľúčová práve srbsko-maďarská hranica. Úlohu by mohli zohrať podľa neho takzvané hotspoty mimo EÚ. Ako vysvetlil, ide o miesta, kde by sa mali registrovať utečenci, ktorí chcú vstúpiť do EÚ a Schengenu.
„Je to jedna z vecí, ktorú – pokiaľ viem – aj maďarský premiér Orbán vysoko chváli a pre nás je to tiež jeden z nástrojov v boji proti nelegálnej migrácii,“ zhrnul.
11:30 V prípade nelegálnej migrácie evidujú podľa ministra vnútra v aktuálnom roku pokles na západobalkánskej trase o viac ako 90 percent.
„Sú tu však mnohé problémy, ktoré trápia Európu. Je osem členských krajín v rámci Schengenu, ktoré majú uzavreté hranice, respektíve prebiehajú tam kontroly. Sú asi štyri milióny nelegálnych migrantov, ktorí sú v rámci Európy. To sú veľké výzvy, ktoré nás čakajú aj pri tomto rokovaní,“ priblížil.
11:27 Šutaj Eštok čelil krátko pred začiatkom samitu otázkam o českom expremiérovi Andrejovi Babišovi, s ktorým slovenské ministerstvo vnútra uzavrelo zmier v spore o ochranu osobnosti týkajúcom sa neoprávnenej evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Ministerstvo uznalo, že bol neoprávnene evidovaný ako agent ŠtB menom Bureš, a že vedome s tajnou službou nespolupracoval. Babiš sa zase zaviazal, že si voči Slovensku neuplatní žiadne nároky na náhradu škody ani nemajetkovú ujmu.
Šutaj Eštok uviedol, že s ponukou zmieru prišiel Babiš vo forme žiadosti, na základe ktorej ministerstvo urobilo právnu analýzu. „Na základe záverov právnej analýzy sme pristúpili k tomu, že sme požiadali príslušný súd, aby takúto žiadosť o zmier schválil, súd ju akceptoval, a tým pádom je tá vec uzavretá,“ doplnil. Šutaj Eštok hovorí, že právnu analýzu by mohli zverejniť.
„Ústav pamäti národa (ÚPN, poz. red.) prehral všetky súdy. Jeden na okresnom súde, jeden na krajskom súde aj na Najvyššom súde. Úspešný bol ÚPN iba na Ústavnom súde, kde napádal to, že pán Babiš nemal žalovať ÚPN, ale ministerstvo vnútra, ale vecné sú tri rozsudky – okresného, krajského aj najvyššieho súdu, ktoré dávajú za pravdu pánovi Babišovi, preto aj tá analýza nám odporúčala uzavrieť zmier, aby sme predišli ekonomickým škodám,“ povedal novinárom v Komárne.
Šéf vnútra zároveň odmietol, že by zmier s Babišom mal byť politickým kšeftom za podporu Petra Pellegriniho pred prezidentskými voľbami.
10:25 Srbský prezident Aleksandar Vučič dorazil do Komárna na Samit troch krajín.
10:17 Premiér Robert Fico privítal maďarského premiéra Viktora Orbána na Samite troch krajín v Komárne.
10:03 Predseda vlády Robert Fico prišiel do Komárna na Samit troch krajín, kde hostí prezidenta Vučiča a premiéra Orbána.
9:41 Bezpečnostnú situáciu nad Novou pevnosťou v Komárne monitoruje aj dron, objekt stráži polícia aj ochrankári.
9:25 Na samite sa zúčastňujú aj ministri vnútra. Slovensko zastupuje Matúš Šutaj Eštok, ktorý práve dorazil na nádvorie pred Prachárňou sv. Barbory v komárňanskej Novej pevnosti.
9:18 Fico, Orbán a Vučič majú po rokovaní vystúpiť na spoločnej tlačovej konferencii.
9:00 Okrem lídrov Slovenska, Maďarska a Srbska sa na Samite troch krajín zúčastňujú aj ministri vnútra jednotlivých štátov.
8:55 Štáb Pravdy bude monitorovať samit Fica, Orbána a Vučiča priamo v Komárne.
8:50 Centrom samitu bude komárňanská Nová pevnosť.
Lídri budú hovoriť o potrebe ochrany vonkajších hraníc Európskej únie a tiež o posilňovaní regionálnej spolupráce. „Spolupráca Európskej únie s krajinami západného Balkánu, a osobitne so Srbskom, je jedným z kľúčových faktorov na zlepšenie migračnej situácie v Európe. Jadrom tejto spolupráce sú opatrenia zamerané na posilnenie ochrany hraníc pozdĺž migračnej trasy, na podporu kapacít krajín západného Balkánu v otázke azylových či návratových konaní, ako aj zosúladenie vízovej politiky s Európskou úniou,“ informoval Úrad vlády.
Okrem toho budú témou samitu aj „inovatívne riešenia“ na zastavenie nelegálnej migrácie do Európy. Ako doplnil Úrad vlády, Slovensko dlho zastáva postoj, že nelegálnu migráciu je potrebné riešiť ešte pred hranicami Európskej únie, na čom sa zhodujú aj predstavitelia Maďarska a Srbska.
„Inovatívnym riešením by mohli byť externé centrá, tzv. hotspoty na spracovanie žiadostí o azyl mimo územia EÚ, ktoré aktuálne uvádza do praxe napríklad Taliansko v spolupráci s Albánskom,“ doplnil.