Ultimátum nezabralo, lekári naprieč Slovenskom začali podávať výpovede. Podľa zdravotníkov sa inak veci nepohnú

Lekári v slovenských nemocniciach začali v utorok hromadne podávať výpovede, oznámil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Zatiaľ ich je 2 713 vo viac než 32 nemocniciach, čo je viac ako polovica z celkového počtu nemocničných lekárov.

29.10.2024 13:35 , aktualizované: 14:44
debata (448)
Lekári podávajú hromadne výpovede, v UNB ich končí vyše 500
Video
Zdroj: ta3

„Dnes začíname na celom Slovensku podávať lekárske výpovede, aktuálne je ich 2 713,“ povedal Visolajský na tlačovej konferencii. Spresnil, že do akcie sa zapojilo 33 až 34 nemocníc vrátane univerzitných, fakultných, národných ústavov srdcových chorôb, menších i súkromných nemocníc. Len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave doručili 511 výpovedí. Hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici pre Pravdu uviedla, že v utorok obdržali 230 výpovedí lekárov.

Visolajský Čítajte viac Prečo musia lekári siahať po výpovediach? Odborníci: Nie je to ideálne riešenie, no sila vlády nie je vysoká

Zastavenie premeny nemocníc na akciové spoločnosti

Odborári od vlády žiadajú, aby sa spamätala a začala riešiť zdravotníctvo. Požadujú dodržať body z memoranda z roku 2022 vrátane valorizácie platov a zastavenia transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. „Naozaj dobrý lekár dokáže urobiť pre svojho pacienta aj neštandardné veci,“ povedal Visolajský a označil tento krok lekárov za neštandardný.

„Pre nás je červená čiara, aby vláda menila nemocnice na obchodné spoločnosti. Našimi výpoveďami sme ochotní postaviť sa proti biznisu v slovenskom zdravotníctve a proti privatizácii posledných štátnych nemocníc,“ povedal. Vláda však chce transformovať na akciové spoločnosti posledné štátne nemocnice, ktoré držia zdravotníctvo nad vodou.

LOZ / Lekárske Odborové Združenie / Miroslav Mendel / Branislav Serva / Peter Visolajský / Ján Sýkora / Zoltán Jány / Čítajte viac Lekári po stretnutí so Šaškom: Výpovede dávame, aby sa veci pohli. Minister dúfa v kompromis

„Verím, že dnes, keď sa my staviame za občanov, a proti záujmom finančných skupín, že rovnaké stanovisko zaujme aj vláda,“ dodal. To sa však doteraz nepodarilo za rokovacím stolom a vláda lekárov dotlačila k tomu, aby výpovede naozaj podali.

„Je nám trápne, že Slovensko už tretíkrát musí zažiť výpovede lekárov, aby vláda konečne riešila slovenské zdravotníctvo,“ povedal. „Vlády nás opakovane presvedčili, že veci sa v zdravotníctve hýbu len vtedy, keď sú na stole výpovede,“ pokračoval a pripomenul výpovede v roku 2011, keď sa vláda zaviazala zastaviť transformáciu nemocníc, a aj v roku 2022.

Chýbajúce sestry a odchádzajúci lekári

Lekárski odborári už dlhodobo upozorňujú na situáciu v zdravotníctve a žiadajú vládu o riešenie. Doterajšie rokovania však nepriniesli žiadne výsledky. Lekári neprijali ani kompromis, ktorý vyjednal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas). Minulý piatok (25. októbra) uviedol, že je pripravený s lekármi naďalej rokovať a verí, že svoje rozhodnutie prehodnotia. V rámci miezd trval na kompromise. Takisto je pripravený hľadať 90 hlasov na prijatie ústavného zákona, ktorý by vylúčil akúkoľvek formu privatizácie štátnych nemocníc. Vyzval opozíciu, aby takýto zákon prípadne podporila.

Medzi požiadavky LOZ patrí aj zlepšenie podmienok pre poslucháčov lekárskych fakúlt či mladých lekárov. Tí z dôvodu problémov pri atestácii či komplikované vzdelávanie odchádzajú do zahraničia, najmä do ČR.

Trenčín / Nemocnica / Fakultná nemocnica / Čítajte viac Červená čiara pre lekárov alebo šanca na lepšie zdravotníctvo? Podľa analytikov zmena nemocníc na akciovky prispeje k zlepšeniu

Visolajský tiež upozornil na klesajúce počty zdravotných sestier v nemocniciach. „Veľa operácii sa nemôže udiať, pretože nemáme sestru inštrumentárku alebo sestru na anestéze, ktorá by pomohla uspať pacienta,“ povedal a pripomenul, že štvrtina sestier je v dôchodkovom veku a stále pracujú.

Nemocnice podľa jeho slov kolabujú z aj z dôvodu nedostatku skúsených lekárov. Až 60 percent z nich je neatestovaných a potrebujú pracovať pod skúseným lekárom. „Týmto nemocniciam máme zverovať svoje životy, ako pacienti,“ uviedol. Tiež žiadal, aby sa nezatvárali oddelenia v nemocniciach v rámci optimalizácie.

Facebook X.com 448 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #lekári #Peter Visolajský #Lekárske odborové združenie #výpovede lekárov