Materské školy sa od budúceho roka budú financovať zo štátneho rozpočtu

Materské školy (MŠ) budú od budúceho roka financované zo štátneho rozpočtu. Vyplýva to z novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Do zákona tiež doplnili prísnejšiu kontrolu výchovy a vzdelávania nad rámec školského programu. Ak rada školy a pedagogická rada školy takéto vzdelávanie povolia, bude sa môcť realizovať len vtedy, ak zákonný zástupca nevyjadrí aktívne svoj nesúhlas. Plénum prerokovalo viacero návrhov.

30.10.2024 16:20
NRSR, parlament, poslanci Foto: ,
Rokovacia sála počas 22. schôdze NR SR 22. októbra 2024 v Bratislave.
debata

„Podľa súčasného stavu MŠ bez ohľadu na zriaďovateľa sú financované z vlastných príjmov samosprávy, ktorých podstatnú časť predstavuje podiel na výnose dane z príjmov fyzických osôb,“ priblížil rezort školstva. Z dôvodu zmeny financovania MŠ navrhlo znížiť pôvodné percento podielu obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo 70 percent na 56,1 percenta. Návrhom sa splní jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR.

Lekári naprieč Slovenskom začali podávať výpovede. Podľa zdravotníkov sa inak veci nepohnú
Video

Zavádza sa tiež prísnejšia odborná a verejná kontrola výchovy a vzdelávania, ktorá sa poskytuje v školách nad rámec školského vzdelávacieho programu. „Cieľom má byť posilnenie eliminácie poskytovania vzdelávania, ktoré by bolo v rozpore s princípmi výchovy a vzdelávania, najmä ktoré by mohlo viesť k popieraniu faktov, šíreniu dezinformácií, k narušovaniu mravnosti alebo ohrozovaniu mravnej výchovy detí a žiakov alebo k podnecovaniu k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti alebo k ďalším formám intolerancie,“ skonštatovali poslanci.

Návrh na takéto špeciálne vzdelávanie bude musieť prerokovať rada školy aj pedagogická rada školy. Ak budú súhlasiť, výchova a vzdelávanie „nad rámec“ budú možné len ak zákonný zástupca nevyjadrí aktívne svoj nesúhlas. Ak sa poskytovanie výchovy a vzdelávania nad rámec školského vzdelávacieho programu nepredkladá na schválenie v rade školy a pedagogickej rade školy, je na jej poskytovanie potrebný aktívny súhlas zákonného zástupcu.

Šimkovičová, Susko Čítajte viac Poslanci podržali Šimkovičovú vo funkcii, neodvolali ani Suska

MŠ budú financované zo štátneho rozpočtu aj prostredníctvom nenormatívnych príspevkov. Ide o dopravné, odchodné, príspevok na súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu MŠ či podporné opatrenia.

Novela zákona taktiež obsahuje povinnosť prijatia dieťaťa na povinné predprimárne vzdelávanie pre deti s trvalým pobytom v obci, deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu a deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie. Urobiť tak bude musieť riaditeľ spádovej MŠ. V prípade, že v obci nie je zriadená MŠ, doplní sa povinnosť obcí dohodnúť sa na spádovej škôlke. Ak sa obce navzájom nedohodnú určovať ju má príslušný regionálny úrad školskej správy.

V prípade zistenia porušenia právnych predpisov bude môcť začať konanie ex offo aj bez podnetu od Štátnej školskej inšpekcie. Riaditeľ sa po novom nebude môcť opätovne uchádzať o rovnakú pozíciu aj po odvolaní inšpektorom.

Plénum / NR SR / Parlament / Čítajte viac Poslanci Smeru a Hlasu dúfajú, že koalícia bude fungovať so 79 poslancami

Novou legislatívou sa tiež prechodne upravuje možnosť určenia mesačného príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy vo vzťahu k materským školám zriadeným ústredným orgánom štátnej správy. Zabezpečiť sa tiež má lepšia vymožiteľnosť povinného vzdelávania v prechodnom období pre deti odídencov z Ukrajiny.

Do zákona sa tiež dopĺňa princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality, ktorý nadväzuje na existujúce princípy výchovy a vzdelávania.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh poslancov Smeru a SNS, ktorým sa z pôvodného návrhu vypustila časť, ktorá hovorí o možnosti dodatočne zmeniť doklady o získanom vzdelaní na žiadosť osoby, ktorá zmenila meno alebo priezvisko.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #parlament #materské školy #Národná rada SR