V prvý novembrový deň krátko pred pol ôsmou ráno parkujú pred cintorínom v bratislavskej mestskej časti Lamač tri autá. Starší muž a žena z jedného z nich vyberajú kvety, cez bránu kráča pani v dôchodkovom veku s metlou, zametá lístie okolo hrobov ešte pred náporom návštevníkov, aký je počas sviatku Všetkých svätých typický. Tento deň i sobotňajšia Pamiatka zosnulých, tzv. Dušičky, sú venované spomienkam na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Patria k tomu návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch blízkych a ich zdobenie kvetmi.
Čítajte viac Mestské cintoríny a krematórium v Bratislave budú počas Dušičiek otvorené dlhšieOtváracie hodiny všetkých bratislavských cintorínov sú z tohto dôvodu od 1. do 8. novembra predĺžené do 20. hodiny. Dopravný podnik posilnil spoje mestskej hromadnej dopravy a polícia vo zvýšenej miere dozerá na bezpečnosť. Pohrebníctvo mesta Bratislava Marianum, ktoré v hlavnom meste spravuje 18 cintorínov, dva vojenské cintoríny a bratislavské Krematórium, odporúča pripravovať hroby v časovom predstihu, keď ešte nie je na cintorínoch veľa ľudí. Samotné pohrebníctvo začína s prípravou viac než dva týždne vopred.
„Pred dušičkovým obdobím a počas Dušičiek máme posilnené tímy zamestnancov, ktorí sa starajú o údržbu,” uviedla hovorkyňa Katarína Šemberová. Práce zahŕňajú hrabanie a vysávanie lístia na prístupových chodníkoch k hrobom a jeho vývoz. Ten býva podľa hovorkyne najvyššou položkou. „Minulý rok naň bolo vynaložených 21-tisíc eur,” spresnila.
Kolóny aj kvety aj na poslednú chvíľu
Krátko pred desiatou je malé parkovisko pred lamačským cintorínom už plné áut. Na kraji stojí vozidlo mestskej polície, ktorá v tieto dni posilňuje hliadky. Občanov upozorňuje na krádeže. Veci ako peňaženky či kabelky by si ľudia nemali nechávať položené na hroboch ani viditeľne vo svojich vozidlách. Chodcov zároveň vyzvala, aby nosili reflexné prvky.
Polícia tiež prostredníctvom sociálnej siete upozornila, že parkoviská pred cintorínmi budú počas sviatkov plné. To platí pred bratislavským krematóriom, kde už krátko pod desiatej v piatok usmerňovali premávku viacerí policajti. „Chápeme, že každý chce stihnúť obehnúť čo najviac cintorínov, ale hádať sa v deň, keď si chce každý uctiť svojich zosnulých naozaj nie je v poriadku,” uviedla polícia a ľudí požiadala, aby si naplánovali dostatok času aj na parkovanie.
Pred najväčším bratislavským cintorínom Slávičie údolie sa pred 11.hodinou tvorila kolóna vozidiel. Takáto návštevnosť je však počas Dušičiek bežná. „To je ešte málo, čo je dnes,” povedal zamestnanec dopravného podniku. „Autá zvyknú stáť aj úplne dole,” dodal. Dopravný podnik Bratislava (DPB) návštevníkom cintorínov preto odporučil využiť mestskú hromadnú dopravu, najmä na odľahčenie dopravnej situácie a parkovania v okolí cintorínov.
„DPB ponúka spojenie všetkých cintorínov v Bratislave,” uviedol mestský dopravca. „V tieto dni sa na cintorín sa vyberú aj ľudia, ktorí tam nechodia celý rok. To sa dalo čakať, také rady,” uviedla pani, ktorá cestovala na cintorín v mestskej časti Vrakuňa, kde má príbuzných.
Na všetkých veľkých cintorínoch je k dispozícii množstvo stánkov, ktoré ponúkajú široký výber kvetov, kahancov, dokonca i elektronických sviečok a iných dušičkových dekorácii. Veľa ľudí si kupuje kvety až tu, na poslednú chvíľu, potvrdila predavačka v stánku pred krematóriom.
Marianum pri výbere kvetov či iných dekorácií radí brať ohľad na životné prostredie. „Z bohatého výberu spomienkových výzdob uprednostňovať také, ktoré sú zo živých kvetov, čečín alebo sú vyrobené z kompostovateľných materiálov,” uviedla hovorkyňa Šemberová. Dodala, že na cintoríne Vrakuňa sú umiestnené kontajnery na separovaný odpad.
Čítajte viac Velikánov na slovenských cintorínoch si chodia uctiť aj ľudia z cudziny. Ktoré hroby sú najnavštevovanejšie?Novinkou sú informačné kiosky
Cintorín Slávičie údolie je v Bratislave najväčší čo sa týka počtu hrobových miest. Orientáciu medzi nimi tento rok uľahčia aj informačné kiosky s dotykovou obrazovkou. „Verejnosť prostredníctvom nich nájde všetky potrebné informácie. Cez vyhľadávač hrobových miest môžu ľudia nájsť podrobnosti k hrobovým miestam, ale aj informácie o obradoch na cintorínoch, či aktuálne oznamy,” povedala Šemberová. Okrem Slávičieho údolia sú takéto kiosky k dispozícii aj vo Vrakuni, Petržalke či na Ondrejskom cintoríne.
Cez vstupnú bránu Slávičieho údolia už pred jedenástou vchádzajú húfy ľudí. „To som čakala, že doobeda nebude veľa ľudí," komentuje situáciu jedna pani. „Nie je kde zaparkovať,” posťažoval sa ďalší pán. „Ja si zapálim sviečku aj doma a môžem spomínať,” hovorí neďaleko stojaca návštevníčka. Párik dôchodcov s ťažkosťami kráča do kopca.
Bratislavské cintoríny počas sviatku Všetkých svätých 2024.
Mladší návštevníci, ktorí kráčajú neďaleko, spomínajú na svojich príbuzných. Ruch, ktorý panoval pri vstupnej bráne, postupne utíchol. Je ticho, len spev vtákov. „Už sme skoro hore,” s radosťou si povzdychol starší pán, ktorý sa vzájomne podopieral so svojou partnerkou. Pôvodne chceli ísť elektromobilom, ktoré sú tu k dispozícii pre menej mobilných návštevníkov, bol však plne obsadený.
Predĺžené otváracie hodiny a ďalšie služby ponúkajú počas sviatkov aj cintoríny v ďalších slovenských mestách. Trnavské sú otvorené do 22. hodiny a v Prešove a Žiari nad Hronom dokonca nonstop. Dolný Kubín pre občanov počas sviatočných dní ponúka bezplatnú mestskú autobusovú dopravu. Tá bude posilnená aj o desať mimoriadnych spojov.
Sviatok Všetkých svätých sa prvýkrát slávil v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. prebral od cisára Fokasa pohanský chrám všetkých bohov, tzv. Panteón, a zasvätil ho Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Neskôr pápež Gregor III. (731 – 744) zmenil slávenie všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra. Pamiatku zosnulých zaviedol v roku 998 opát Odilo v benediktínskom kláštore Cluny.