Chaos pri darovaní S-300 a nebezpečné manipulácie s muníciou. Vojenskú pomoc Ukrajine vyšetruje ÚBOK

Zostali naše vojenské sklady prázdne a mala Hegerova vláda mandát na darovanie migov Ukrajine? To zisťoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý preveroval celý proces darovania vojenskej techniky a munície susednému štátu. Audítori odhalili pochybenia nielen pri darovaní stíhačiek, ale aj možné porušenia zákona a tiež nebezpečné postupy pri obstarávaní munície. Podľa zistení Pravdy darovanie vojenského materiálu už vyšetruje Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Ministerstvo obrany označilo výsledok kontroly za šokujúci.

04.11.2024 06:00
debata (486)
Fico odmieta ďalšie sankcie proti Rusku, podporuje nulovú vojenskú pomoc Ukrajine
Video
Zdroj: TV Pravda

Národní kontrolóri preverovali celý proces nákupu a darovania vojenského majetku Ukrajine v rokoch 2022 a 2023, teda až do momentu, keď bola pomoc susednému štátu rozhodnutím vlády zastavená. Kontrolóri sa pozreli na kroky úradníkov ministerstva obrany, ale aj na postup celého vládneho kabinetu.

Slovensko od vypuknutia vojny darovalo Ukrajine vojenský majetok v hodnote takmer 700 miliónov eur. Vláda, ktorú viedol Eduard Heger (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati), prijala 12 uznesení, ktorými rozhodla o darovaní systému S-300, migov, odmínovacích systémov, bojových vozidiel a státisícov kusov delostreleckej munície. Ešte jedno podobné uznesenie prijala neskôr úradnícka vláda Ľudovíta Ódora.

Kontrolóri pritom nespochybňujú samotný zámer pomôcť krajine, ktorá bola vojensky napadnutá. „Slovensko ako priateľský susedný štát a aj samotní občania sa snažili od prvých dní vojny pomáhať Ukrajincom. Pri porovnaní finančného objemu darovanej vojenskej techniky k hrubému domácemu produktu patrí naša krajina do prvej desiatky aktívne pomáhajúcich európskych štátov,“ približuje závery auditu predseda kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.

Božena 5 v akcii na Ukrajine

Ozbrojené sily Ukrajiny zverejnili zábery ako slovenský systém Božena 5 pomáha s odmínovaním.

Fotogaléria
Odmínovací systém Božena 5 si poradí aj s...
Valec s reťazami, ktorý slúži na odmínovanie.
+4Slovenský odmínovací systém Božena 5 v akcii na...

Zavádzal rezort obrany?

Andrassy však konštatuje, že proces darovania bol riadený dosť chaoticky. Poukazuje napríklad na darovanie systému protilietadlovej a protiraketovej obrany S-300, ktoré výrazne rezonovalo vo verejnosti. V dokumente predloženom na rokovanie vlády rezort obrany všeobecne uviedol, že slovenský vzdušný priestor bude po darovaní ruského zariadenia zabezpečený novým systémom dodaným zo zahraničia. Kontrolóri napriek viacerým vyžiadaniam nezískali od ministerstva obrany žiadnu vecnú dokumentáciu, ktorá by uvedené tvrdenie o rýchlej náhrade za systém S-300 preukázala.

Slovensko krátko po darovaní protivzdušného kompletu naozaj malo k dispozícii náhradné PVO. Štyri batérie amerického systému Patriot nám požičali spojenci z NATO. Neskôr boli všetky tieto systémy zo Slovenska stiahnuté a vzdušný priestor zostala strážiť batéria talianskeho PVO SAMP-T. Aj tento komplet však začiatkom apríla z nášho územia stiahli.

Barak MX, Robert Kaliňák Čítajte viac Kaliňák dohodol nákup protivzdušnej obrany s výraznou zľavou, strely by sa mali montovať na Slovensku

Slovensko v súčasnosti nedisponuje žiadnym protivzdušným systémom – ani vlastným, ani vypožičaným. Súčasný minister obrany Robert Kaliňák (Smer) od mája avizuje, že rezort zaobstará na ochranu neba izraelský protiraketový systém Barak, ktorý by mal byť zapojený do prevádzky až od roku 2026, dohoda o jeho nákupe však podľa dostupných informácií doteraz nebola podpísaná.

Ďalším kľúčovým vojenským darom Hegerovej vlády v hodnote okolo pol miliardy eur boli lietadlá MiG-29 a odpaľovacie systémy KUB, píšu kontrolóri. Za problematické označujú to, že o tomto rozhodoval kabinet v demisii. Na pripomenutie, Národná rada (NR) SR vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera v polovici decembra 2022. Vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová ju odvolala a následne dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

Právomoci takto poverenej vlády boli obmedzené. Mohla napríklad rozhodovať o návrhoch zákonov, bezpečnostných otázkach a o medzinárodných zmluvách SR, ktorých dohodovanie preniesol na vládu prezident. Na rozhodnutia nad rámec týchto právomocí poverená vláda potrebovala predchádzajúci súhlas prezidenta.

Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu
Video
Zdroj: TV Pravda

Veľkou témou pre politické spory preto bolo, či poverená vláda má právomoc rozhodovať o darovaní celej flotily stíhačiek, alebo potrebuje na to súhlas parlamentu a hlavy štátu. Vtedajší šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (Demokrati) tvrdil, že ministerstvo vypracovalo právnu analýzu, ktorá mala potvrdiť, že vláda konala v súlade s ústavou. Po niekoľkých mesiacoch dokument aj zverejnil. Podľa súčasného vedenia rezortu však nejde o právnu analýzu, ale len o stanovisko k téme.

„Podľa vyjadrení zamestnancov rezortu aj predloženej dokumentácie ministerstvo obrany nedisponovalo žiadnou analýzou, ktorá by z hľadiska ústavného práva posudzovala kompetencie vlády uzatvárať medzištátne dohody v situácii, keď kabinet stratil dôveru parlamentu,“ upozornili kontrolóri. Tento kompetenčný spor by mal s ohľadom na budúcnosť podľa NKÚ riešiť Ústavný súd SR.

Nebezpečná munícia

Darovanie vojenského majetku sprevádzali aj významné administratívne nedostatky. Kontrola ukázala nezrovnalosti v údajoch vykazovaných ministerstvom obrany a generálnym štábom. Vláda totiž odsúhlasila darovanie techniky a munície v hodnote 666 miliónov eur. V skutočnosti bola hodnota pomoci podľa predložených dokumentov vyššia o viac ako 30 miliónov.

Kontrolóri však narazili aj na hrozivejšie skutočnosti než mnohomiliónový nesúlad v účtovníctve. NKÚ totiž v správe uvádza, že rezort obrany v rokoch 2022 a 2023 realizoval niektoré nákupy tak, aby naoko vyzerali ako nákupy pre potreby slovenskej armády. Reálnym dôvodom však bol záujem tento materiál obratom označiť za prebytočný a darovať ho Ukrajine.

„Išlo napríklad o nákup delostreleckých mín a nábojov v sume bezmála deväť miliónov eur, pričom kontrakt s akciovou spoločnosťou prebehol počas jedného víkendu,“ približuje jedno zo zistení predseda národných kontrolórov. V tomto prípade zamestnanci ministerstva konali podľa NKÚ v rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách a mohli porušiť povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Okrem toho NKÚ zistil, že rezort na tieto účely nakupoval muníciu desiatky rokov starú a nepoužiteľnú v podmienkach ozbrojených síl. „Munícia bola technicky neposúdená, bez deklarovania kvality a skutočného technického stavu, čo znamenalo nielen porušenie pravidiel nákupu pre OS SR, ale z bezpečnostného hľadiska aj možné ohrozenie osôb, ktoré by s takouto muníciou manipulovali,“ skonštatovali kontrolóri v správe. Tieto zistenia úrad avizoval odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní (OČTK).

MiG-29 Čítajte viac Za stíhačky Mig-29 darované na Ukrajinu dostaneme menej peňazí. Platbu blokuje Maďarsko

Vojenská pomoc skončila na polícii

NKÚ pre Pravdu uviedol, že o svojich zisteniach ihneď informoval OČTK. Policajný zbor nám potvrdil, že vecou sa zaoberá a zistené porušenia sa vyšetrujú ako trestný čin. „Úrad boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ vedie trestné konanie vo veci zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa Trestného zákona,“ uviedla polícia v stanovisku.

Na otázku, či je stíhanie vedené proti konkrétnym zamestnancom alebo funkcionárom rezortu obrany, polícia neodpovedala. Poznamenala len, že viac informácií uviesť nemôže, aby nedošlo k zmareniu alebo k sťaženiu vyšetrovania. Na otázku nereagovalo ani ministerstvo obrany.

„Zistenia NKÚ v súvislosti s nehospodárnym riadením ministerstva obrany bývalou vládou sú šokujúce, ale nie prekvapujúce. Často verejne skloňované pochybenia predošlej garnitúry sa v tejto správe jasne potvrdili,“ reagovalo tlačové oddelenie rezortu. Doplnilo, že ministerstvo bude analyzovať právne možnosti a rozhodne, aké kroky môže v tejto záležitosti podniknúť.

Jaroslav Naď, ktorý viedol ministerstvo obrany v preverovanom období, trvá na tom, že v pozícii šéfa rezortu postupoval vždy v súlade so zákonom. Postupy NKÚ však rešpektuje a v prípade potreby bude maximálne súčinný, povedal pre Pravdu. „Treba ale dodať, že už sa ukázalo, že rezort obrany pod súčasným vedením poskytoval pri tejto správe NKÚ zavádzajúce a nekomplexné informácie. Preto veríme, že kontrolný úrad uplatní postupy vyplývajúce zo zákona aj smerom k ministerstvu obrany,“ podotkol exminister.

municia pracka Čítajte viac Prípad miliónovej korupcie na Ukrajine sa dotkol aj Slovenska. Česi firmu považujú za práčku peňazí

NKÚ v závere správy konštatuje, že napriek zisteným nedostatkom a pochybeniam pri darovaní vojenskej techniky Ukrajine sú aj pozitívne dôsledky. V prvom rade Slovensko nezištne poskytlo neodkladnú pomoc susediacej krajine, ktorá bola napadnutá vojnovým agresorom. „V druhom rade to bola možnosť zbavenia sa starej sovietskej vojenskej techniky a závislosti od Ruska, za súčasného získania finančných prostriedkov z Európskeho mierového nástroja, ktoré môžu byť využité na budovanie modernej armády 21. storočia,“ skonštatovali audítori.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 486 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ministerstvo obrany #Robert Kaliňák #Jaroslav Naď #S-300 #stíhačky MiG-29 #vojenská pomoc Ukrajine