Víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách je dôležité nielen pre obyvateľov Spojených štátov, ale bude mať vplyv aj na celú Európsku úniu a jej jednotlivých členov. Plány novozvoleného šéfa Bieleho domu v oblasti zahraničnej politiky sa totiž zásadne líšia od tých, ktoré presadzovala demokratická administratíva Joea Bidena. Ako plány nového prezidenta USA ovplyvnia domácu a zahraničnú politiku Slovenska?
Podľa predvolebných prieskumov viac Slovákov vyjadrilo podporu Trumpovi než Harrisovej – 52 percent bolo na strane republikánskeho kandidáta. Povedzte, prosím, čím by sa táto skutočnosť dala vysvetliť?
Nemám vedomosť o nejakej historickej inklinácii Slovákov k republikánom alebo demokratom, takže daný výsledok bude odrazom aktuálnych pocitov. Tie vo veľkej miere vyplývajú zo skôr konzervatívneho postoja voličov a tiež z kopírovania „voličského správania“, resp. vyjadrení politikov a politických strán, ktorých sledujú a ktorým vyjadrujú podporu v kontexte slovenskej politiky.
Čítajte viac Svetoví lídri blahoželajú Trumpovi. Orbán hovorí o najväčšom comebacku v politických dejinách, Putin sa nechystá gratulovaťAko podľa vás víťazstvo Trumpa ovplyvní slovenskú politiku, domácu aj zahraničnú?
V prvom rade je potrebné spomenúť, že slovenskí politici a verejnosť, ktorí vyjadrovali podporu Donaldovi Trumpovi, ju spájali s vlastnými politickými záujmami. Dúfali, že Trumpova politika bude realizovaná v kontexte ich očakávaní – napr. rýchly mier na Ukrajine, vyrovnanie sa s „hrozbou“ progresivizmu a pod.
Samozrejme, aktuálne víťazstvo prezidenta Trumpa budú mnohí „predávať“ ako svoje víťazstvo. Napriek tomu môžeme povedať, že Trumpova politika ovplyvní slovenskú domácu politiku len okrajovo, a to iba v prípade, že jeho politika smerom k Európskej únii, NATO a Ukrajine bude naozaj diametrálne odlišná od politiky jeho predchodcu.
Má víťazstvo Trumpa význam pre voličov vládnej koalície? Vnímajú ho ako názorovo blízkeho politika?
Reálne nemá. Ceny potravín sa neznížia a ich problémy nezmiznú.
Čítajte viac Trump vyhral a bude opäť prezidentom Spojených štátov. Príde „zlatá éra Ameriky“, sľúbil z pódia (online)Dá sa Trumpa a republikánov – ich hodnoty, program, princípy – porovnať s niektorou zo slovenských politických strán alebo hnutí? Ku ktorej sú názorovo najbližšie?
Toto je relatívne ťažké, pretože Trumpa u nás podporovali presvedčení nacionalisti – neofašisti – a taktiež deklaratórni sociálni demokrati, národní socialisti či rôzne odtiene konzervatívcov a pseudoliberálov. Jeho program možno priblížiť k programu akejkoľvek nacionálno-populistickej strany, resp. k akémukoľvek populistickému autokratovi, vrátane tých našich.
Aký predpokladáte vývoj vzťahov Ficovej vlády s administratívou Trumpa?
Ak si Donald Trump vôbec všimne Slovensko a Ficovu vládu – jeho pozornosť sa sústreďuje najmä na jeho „priateľa“ Viktora Orbána – vzťahy medzi oboma vládami môžu byť pozitívne. Avšak toto bude závisieť aj od toho, ako budú štáty Únie – tie, ktoré sa s istou nádejou pozerajú na Donalda Trumpa – akceptovať, že sa budú musieť podriadiť primárnemu cieľu prezidenta Trumpa, ktorým je „urobiť Ameriku opäť veľkou“.
Čítajte viac Záhada Bieleho domu: má sa Trumpa obávať Zelenskyj alebo by nepríjemné prekvapenie mohol zažiť Putin?Ak by ste to vedeli povedať, s ktorými prezidentmi sa Slovensku lepšie darí nastaviť a rozvíjať vzťahy – s republikánmi alebo s demokratmi?
S tými, ktorí majú otvorenú myseľ pre špecifickosť regiónu a pre spoluprácu aj s malými štátmi. Je jedno, či to boli demokrati, ako napríklad Clinton, Obama a Biden, alebo republikán, ako George Bush ml. Ak to bol prezident s pochopením, tak sa s ním dali rozvíjať vzťahy prospešné pre Slovensko.
Čomu sa slovenskí politici, vládni aj opoziční, z amerických volieb poučili? Alebo by sa mali poučiť?
Nemyslím si, že tieto voľby mali ambíciu poúčať slovenských politikov a političky a nemyslím si, že oni mali záujem sa z niečoho poučiť.