Tajná voľba rozdelila opozíciu. SaS a Slovensko podporu Glücka odmietajú, KDH fámy a obvinenia nevyvrátilo

Za poslanca Smeru Richarda Glücka na post šéfa parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť v tajnej voľbe hlasovalo 85 poslancov. Išlo o 79 koaličných poslancov vrátane troch poslancov z frakcie okolo Rudolfa Huliaka. Najmenej šesť poslancov však pochádzalo z radov opozície. Krátko po hlasovaní sa spustila vlna obvinení v radoch opozície a zisťovanie, ktorí poslanci hlasovali s koalíciou. Tri zo štyroch opozičných strán ukazujú prstom na KDH. Hnutie Milana Majerského však argumentuje tajnou voľbou a tým, že pri nej nemôžu stáť nad každým poslancom.

07.11.2024 13:00 , aktualizované: 13:55
majerský Foto:
Predseda KDH Milan Majerský po rokovaní u predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer).
debata (41)

Na minimálne šiestich opozičníkov, ktorí Glücka podporili, upozornil člen mimoparlamentnej strany Demokrati Juraj Šeliga a nezaradená poslankyňa Martina Bajo Holečková, ktorá pred pár týždňami odišla z klubu KDH.

KDH na margo tajnej voľby Glücka: Čo je vás do toho, priateľu? Nedá sa stáť nad každým poslancom
Video
Zdroj: FB/KDH

Šesť opozičníkov podporilo Glücka, SaS a Slovensko to odmietajú

Bajo Holečková však v reakcii na voľbu dnes uviedla, že podľa jej informácií za Glücka poslanci okolo Huliaka nehlasovali. „Takže poslancov opozície, ktorí zaňho hlasovali, mohlo byť pravdepodobne až deväť. Nechcem verejne špekulovať o tom, ktorí poslanci opozície za pána Glücka hlasovali, ani z akej strany pochádzajú. Chcela by som však týchto minimálne šiestich poslancov opozície vyzvať, aby vystúpili z anonymity a verejne vysvetlili, prečo spolupracujú s vládnou koalíciou,” uviedla. Rudolf Huliak však pre Pravdu potvrdil, že Glücka podporili. „Áno, všetci traja za Národnú koalíciu sme podporili pána Glücka,“ uviedol.

Gábor Grendel (Slovensko) sa už v pléne pýtal, kto z opozície po tom všetkom, „čo koalícia porobila v tomto štáte, mohol hlasovať za Richarda Glücka“. „Je to hanba,“ komentoval Grendel a spolu so svojim straníckym šéfom Igorom Matovičom vyzval poslancov, ktorí hlasovali s koalíciou, aby sa k tomu prihlásili. „Pýtame sa, kto a prečo z opozície hlasoval za poslanca Glücka v tajnej voľbe a či je to jednorazová dohoda so stranou Smer alebo ide o signál huliakovcom, že už za nich majú náhradu, ktorú zohnali v radoch opozície,“ vyhlásil poslanec Grendel vo štvrtok.

„Vyzývam kolegov z opozičných strán PS, SaS a KDH, aby nabrali odvahu a jasne povedali ľuďom, ktorí poslanci z ich klubov tohto zbabelca podporili a vysvetlili prečo tak spravili,“ povedal predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš a odmietol, že by akýkoľvek poslanec jeho klubu hlasoval spolu s koalíciou.

Jamajka Kuba Rafael hurikán zosilnenie Čítajte viac Ku Kube sa blíži hurikán Rafael, zosilnel na druhý stupeň, už priniesol silné dažde

Predseda SaS Branislav Gröhling uviedol, že možno malo ísť o poistku proti rebelom, alebo o odkaz tým, ktorí by chceli oslabovať krehkú väčšinu. „Chcela si koalícia overiť, koľko poslancov by mali, keby prišli o huliakovcov? Nasadí teraz Fico všetky spravodajské zložky?“ pýtal sa Gröhling. „Za poslanecký klub SaS viem povedať, že za Glücka, ktorý odmietol bojovať za vlasť, keby bolo Slovensko napadnuté a ktorý by mohol byť akurát tak šéfom výboru pre kapituláciu a vlastizradu, nehlasoval nikto z poslancov SaS," dodal predseda liberálov. Progresívne Slovensko takisto odmietlo, že by poslanci PS za Glücka hlasovali. „Poslanci a poslankyne klubu Progresívneho Slovenska za Richarda Glücka nehlasovali. Keďže išlo o tajnú voľbu, nemáme informáciu o tom, kto z opozície zaňho hlasoval,“ uviedlo hnutie pre Pravdu.

Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci tajne hlasovanie v ta3 bližšie nekomentoval. Uviedol len, že rešpektujú tajnú voľbu.

KDH sa odvoláva na to, že voľba je tajná

KDH obvinenia opozičných kolegov nerozptýlilo. Podľa predseda poslaneckého klubu KDH Igora Janckulíka bola voľba tajná a Glück prešiel najmä hlasmi koalície. „Zaráža ma, že nás podozrievajú poslanci, ktorí na tajnej voľby neboli prítomní. Bola to tajná voľba a každý poslanec má právo vyjadriť svoj názor," povedal. Nikto z KDH však jasne nevyvrátil, že by za Glücka nehlasovali. Podľa Janckulíka sa nedá stáť nad každým jedným poslanca a kontrolovať ho.

Michelko Čítajte viac Michelko: SNS je ochotná akceptovať Šutaja Eštoka ako predsedu parlamentu. Máme záujem o rezort vnútra

František Mikloško povedal, že v KDH rešpektujú rozdelenie predsedov výborov medzi stranami. Smer má nárok na vedenie branno-bezpečnostného výboru, SaS vedie výboru na kontrolu SIS a Slovensko výbor pre verejnú správu. Koalícia však predtým z čela týchto výborov odvolala Michala Šipoša a Máriu Kolíkovú. Na otázku, či za Glücka hlasoval, Mikloško reagoval stroho: „Čo je vás do toho, priateľu?“

Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer) odstúpil 4. novembra z funkcie predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Vedenie výboru tak dočasne prevzal podpredseda Samuel Migaľ z Hlasu. Ako dôvod svojho odstúpenia Gašpar uviedol svoju vyťaženosť pri vykonávaní funkcie podpredsedu parlamentu. Glücka zvolili poslanci v stredajšom hlasovaní. Zo 138 platných lístkov ho do funkcie podporilo 85 poslancov, proti bolo 27 a zdržalo sa 26 poslancov.

Glück sa zviditeľnil krátko pred parlamentnými voľbami bitkou s Igorom Matovičom na tlačovke Smeru. Vlani patril medzi mužov, ktorí podpísali vyhlásenie, aby sa zbavil povinnosti bojovať za štát so zbraňou v ruke.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 41 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #KDH #brannobezpečnostný výbor NR SR #Richard Glück