Prakticky od začiatku apríla, keď Korčok prehral v rozhodujúcom druhom kole volieb hlavy štátu, sa špekulovalo o jeho budúcnosti. Podľa zdrojov Aktualít sa bývalý minister zahraničných veci rozhodol až teraz, po siedmich mesiacoch.
Korčok v najbližších dňoch oznámi, že začne spoluprácu s Progresívnym Slovenskom. K spoločnej tlačovej konferencii PS a Korčoka má prísť ešte pred 17. novembrom. „Zatiaľ nie je jasné, v akej pozícii bude Korčok, či vstúpi priamo do hnutia, alebo pôjde zatiaľ len o voľnejšiu formu spolupráce, ako to bolo napríklad v prípade expremiéra Ľudovíta Ódora,“ píšu Aktuality. Korčoka údajne lanárili k sebe aj mimoparlamentní Demokrati či opozičná SaS.
Korčok začiatkom augusta oznámil, že plánuje zostať v politike. Podľa vlastných slov chce prispieť k tomu, aby po ďalších parlamentných voľbách bola na Slovensku vláda, ktorá sa zameria na skutočné problémy ľudí a pohne krajinu vpred.
Svoje rozhodnutie vtedy oprel o prieskum. „Nedávny prieskum ukázal, že po tom, čo som sa v prezidentských voľbách uchádzal o podporu ako občiansky kandidát, ľudia vidia moje pokračovanie v službe Slovensku. Toto je pre mňa dôležité zistenie a povzbudenie a motivácia, a aj preto som sa rozhodol pokračovať v slovenskej politike,“ uviedol.
Čítajte viac Rozbil hmlu a v politike ostáva. Čo hovoria čísla? Korčok môže zmeniť politický tok, aj keď každý scenár nesie rizikoKorčok vyhral prvé kolo prezidentských volieb so ziskom 42,51 % hlasov (958 393 hlasov). V druhom svoj zisk ešte navýšil na 1 243 709 hlasov, ale na víťazného Petra Pellegriniho (1 409 255 hlasov a 53,12 %) to nestačilo. Pre Korčoka bol jeho volebný zisk veľkým povzbudením aj záväzkom zároveň. Jeho vyše 1,2 milióna hlasov bolo viac ako Zuzana Čaputová získala v roku 2019.
Podľa Aktualít má šéf progresívcov Michal Šimečka na lane aj bývalú poslankyňu KDH Martinu Bajo Holečkovú. V jej prípade ale podľa zdrojov ešte nie nič isté a celý vstup k PS je v rovine rozhovorov
Holečková odišla z klubu a aj hnutia KDH v polovici septembra. Uviedla vtedy, že strane prestala rozumieť a v pohľadoch na zásadné otázky sa začala s ním rozchádzať. Holečková hovorí o kritike, ktorej sa jej dostalo od vedenia KDH a obvinenia z individualizmu. „Do KDH som vstúpila v časoch, kedy vedenie strany jasne vedelo, čo chce dosiahnuť, proti komu stana stojí a kto sú jej potenciálni partneri. Práci pre KDH som venovala viac ako osem rokov a nášmu boju za lepšie Slovensko som verila. Ďalej to však už nejde,“ uviedla Holečková.
Čítajte viac Aký bol rok KDH? Odchod Holečkovej aj pomoc koalícii. Politológ: Ak KDH nedá voličom to, čo očakávajú, skončí mimo parlamentu„Naše pohľady na zásadné otázky sa však začali rozchádzať. Nedokážem ďalej pôsobiť v strane, ktorej krokom som prestala rozumieť. Nedokážem pravdivo a čestne hájiť záujmy, s ktorými nie som stotožnená,“ poznamenala.