Podľa niektorých médií by chystané zmeny, ktorých konečný návrh ministerstvo kultúry zatiaľ nezverejnilo, mohli obmedziť používanie menšinových jazykov. Najpočetnejšia je na Slovensku práve maďarská menšina a otázka jej postavenia v minulosti komplikovala vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom.
„Vláda ani parlament nemajú záujem na zmene statu quo. Naopak, v rámci skvalitnenia života našich národnostných menšín vláda aj parlament zabezpečia, že sa skvalitní dopravná infraštruktúra,“ povedal Žiga, ktorý je poverený vedením NR SR.
„Dostal som záruku, že akákoľvek budúca zmena jazykového zákona neobmedzí práva menšín na Slovensku,“ reagoval Szijjártó na spoločnej tlačovej konferencii so Žigou.
Ministerstvo kultúry skôr uviedlo, že pripravuje návrh na upevnenie pozície slovenčiny ako štátneho jazyka a posilnenie štátneho dohľadu nad jej používaním. Tvrdilo, že chystaná novela príslušného zákona nebude namierená proti príslušníkom národnostných menšín, ktorí v niektorých regiónoch Slovenska napríklad môžu používať svoj materinský jazyk v úradnom styku.
Podľa niektorých médií ministerstvo kultúry ale plánovalo okrem iného zakázať používanie jazykov národnostných menšín v niektorých oblastiach verejného života, ako napríklad v doprave. Súčasne počítalo s výrazným zvýšením pokút za priestupky proti štátnemu jazyku.
Čítajte viac Ministerstvo kultúry: Novela zákona o štátnom jazyku nezavádza pokuty voči bežným ľuďomŽiga uviedol, že novela jazykového zákona je iba vo fáze prípravy a bude musieť podstúpiť pripomienkové konanie pred prerokovaním vo vláde a v snemovni. Dodal, že bude dostatok priestoru na debatu o otázkach, ktoré by boli v rozpore s predstavou úrovne bilaterálnych vzťahov s Maďarskom. „Nemyslím si, že by mala byť nejakým spôsobom znížená kvalita života maďarskej národnostnej menšiny na Slovensku,“ povedal Žiga.
Otázka postavenia početnej maďarskej menšiny na Slovensku v minulosti zhoršila vzťahy medzi Bratislavou a Budapešťou. Napríklad v roku 2010 Slovensko za prvej vlády terajšieho slovenského premiéra Roberta Fica až na výnimky zrušilo možnosť dvojitého občianstva. Urobilo tak v obave, aby príslušníci maďarskej menšiny hromadne neusilovali o občianstvo susedného Maďarska. Slovensko vtedy zareagovalo na maďarský zákon, ktorým Budapešť zmiernila podmienky udeľovania občianstva krajanom.
Čítajte viac Zmenu stratégie k Ukrajine žiadajú len dvaja lídri EÚ. Fico pohrozil aj blokovaním pomoci