V reštaurácii Koliba Žerucha, ktorú postavil a vlastní bývalý biatlonista a olympijský medailista Pavol Hurajt, majú podľa zistení iniciatívy zákazníkom ponúkať medvedí guláš a nátierku z medvedích oškvarkov. „Máme vážne pochybnosti, či je táto činnosť vykonávaná v súlade so zákonom. Je zarážajúce, že obsluha reštaurácie tvrdí, že na získanie medvedieho mäsa postačujú kontakty na Správe TANAP-u,“ uviedol Michal Haring z iniciatívy My sme les.
Podľa zistení Markízy dokonca toto mäso servírovali bez potrebných povolení. V tomto roku rezort životného prostredia udelil štyri vínimky, ani jedna nebola pre spomínanú kolibu. Skrytá kamera pritom zachytila čašníka, ktorý tvrdil, že ide o legálnu ponuku. „Je to klasický medveď. Ešte pred mesiacom behal a už dobehal. Je to legálne, musíte tam mať nejaký kontakt na TANAP-e,“ povedal nevedomky redaktorke.
Podľa aktivistov je otázny aj pôvod medvedieho mäsa, ktoré zákazníkom koliba servíruje. Aktivisti v tejto súvislosti upozorňujú na Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) prijatý v roku 1973 vo Washingtone.
„Na Slovensku je obchod s vybranými druhmi rastlín a živočíchov regulovaný a týka sa aj produktov, ktoré z nich pochádzajú. Zákon presne určuje aj podmienky, za akých sa s nimi môže obchodovať,“ vysvetľuje iniciatíva s tým, že medveď je chránený bez ohľadu na to, či je živý, mŕtvy alebo sú z neho vyrobené výrobky. Výnimku z takejto ochrany môže podľa nej povoliť len enviro rezort.
Správa ukazuje na rezort
Hovorkyňa Správy TANAP-u Nina Obžutová v tejto súvislosti uviedla, že nemajú vedomosť o takejto ponuke v predmetnej reštaurácii a rovnako ani o tom, že by ponúkané medvedie mäso pochádzalo z ich poľovného revíru. „Na svojom území sme k dnešnému dňu nepožiadali o výnimku na odlov ani jedného medveďa a výnimky na odlov neudeľujeme. Túto kompetenciu má jedine Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Zdôrazňujeme, že v žiadnom prípade sme nemohli udeliť ani výnimku na predaj medvedieho mäsa a výrobkov z neho, takže sa jasne chceme ohradiť voči spojeniu o ‚kontaktoch v TANAP-e‘,“ zdôraznila Obžutová.
MŽP v reakcii pre TASR potvrdilo, že udeľujú výnimky zo zákazu komerčných činností, kam patrí aj obchodovanie s medvedím mäsom, avšak po splnení všetkých zákonných podmienok. „V súčasnosti ministerstvo neeviduje žiadosť o takúto výnimku. Výnimka sa udeľuje spravidla predávajúcemu, ktorý exemplár predá kupujúcemu,“ uviedlo ministerstvo.
SIŽP v stanovisku pre TASR uviedla, že v danej veci prijala podnet, ktorý bol postúpený príslušnému inšpektorátu na kontrolu.