SaS: Transformácia nemocníc prinesie väčšiu efektivitu, účinky pocíti aj pacient

Strana Sloboda a Solidarita v utorok kritizovala postup vlády, ktorá nenapĺňa sľuby v oblasti transformácie nemocníc. Tá by priniesla do zdravotníctva efektívnejšie hospodárenie a výsledok by pocítili zdravotníci, pacienti i daňoví poplatníci.

12.11.2024 11:50 , aktualizované: 13:45
debata (11)

„Chaos v zdravotníctve stále pokračuje, výpovede lekárov stúpajú a pre premiéra Fica zdravotníctvo stále nie je prioritou a stále to nie je premiérska téma,“ uviedol predseda strany Branislav Gröhling. Pripomenul, že vládni predstavitelia pri predstavovaní konsolidačného balíka kritizovali hospodárenie nemocníc a sám premiér Fico uviedol, že do zdravotníctva nemôžu ísť ďalšie peniaze bez toho, aby pacient nevidel výsledok.

LOZ výpovede lekárov Čítajte viac Už viac ako 3 100 lekárov podalo výpovede. Šaško má podľa slov premiéra pri rokovaniach so zdravotníkmi plnú podporu

Koalícia v rámci konsolidácie plánovala aj transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. „Prešli dva mesiace a z transformácie nemocníc zostali iba prázdne vyhlásenia,“ povedal Gröhling. Jeho strana takúto transformáciu dlhodobo podporuje, pretože by priniesla zlepšenie do systému.

Hospodárenie, transparentnosť i flexibilita

„Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti nie je všeliek, ale môže zásadným spôsobom priniesť zmenu,“ povedal poslanec SaS Tomáš Szalay. Nemocnice podľa neho potrebujú pravidlá a prínos tejto zmeny právnej formy podľa neho pocítia zdravotníci, daňoví poplatníci i pacienti vo forme rýchlejšej a dostupnejšej zdravotnej starostlivosti.

Šaško v Ide o pravdu: Ak zostanem, garantujem, že v Bratislave sa začne nielen projektovať, ale aj "kopať" nová koncová nemocnica
Video
Zdroj: TV-Pravda

Uviedol, že akciové spoločnosti efektívnejšie hospodária s peniazmi, čím sa zníži plytvanie a peniaze sú vynakladané na účely, ktoré sú naozaj potrebné ako nákup nových technológii či starostlivosť o pacienta. „V dnešných príspevkových organizáciách nemáme dobrú predstavu o finančných tokoch, kam idú peniaze,“ povedal.

Takéto právne formy (akciové spoločnosti) tiež prinášajú vyššiu mieru transparentnosti a verejnej kontroly. „Akciovka je povinná viesť štandardné účtovníctvo, prejsť externým auditom,“ povedal. To zaručuje, že peniaze sú pod kontrolou a nedajú sa robiť machinácie. Experti, analytici aj poisťovne potom majú lepší prehľad, ako sú na tom nemocnice finančne. Tiež sa minimalizuje korupcia.

Šimon Jeseňák, analytik Čítajte viac Analytik Jeseňák: Kolaps zdravotníctva nehrozí, odchody lekárov môžu niektorým nemocniciam pomôcť. Odborárom vždy ide o platy

Szalay tiež zdôraznil profesionalizáciu manažmentu a flexibilitu v oblasti financovania. Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), fungujúci ako akciová spoločnosť, otvoril nové Detské kardiocentrum (DKC), ktoré financoval aj z komerčného bankového úveru. „Toto externé financie prináša možnosť, že nemocnica môže investovať, modernizovať, venovať sa výskumu i vývoju,“ povedal Szalay.

Vedenie Ministerstva zdravotníctva SR sa podrobnejšie oboznamuje so situáciou v podriadených organizáciách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. „Naším cieľom je správne nastavenie fungovania jednotlivých zdravotníckych zariadení a jednotlivých oddelení, ako aj zlepšenie hospodárenia,“ reagovali z komunikačného odboru MZ. Zopakovali, že na ministerstve preto zriadili sekciu centrálneho riadenia a koordinácie podriadených organizácií.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 11 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #nemocnice #Transformácia #strana SaS