Vedci odhalili tropické vírusy v slovenských okresoch, šíria sa cez komáre

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, v. v. i., (BMC SAV) spolu s pracovníkmi 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR v rámci prvého celoslovenského monitoringu zachytili západonílsky vírus (West Nile Virus) a vírus Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska. Vďaka tomu sa podarilo správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a začalo sa testovanie darovanej krvi.

18.11.2024 08:30 , aktualizované: 16:55
debata (6)

Vírus Usutu identifikovali vedci a odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva v komároch v okresoch Košice, Dunajská Streda, Levice, Svidník, Prievidza, Nové Zámky, Veľký Krtíš, Senica a Humenné a vírus západonílskej horúčky v okresoch Nové Zámky a Košice.

Vedkyňa V. Čabanová: Komár tigrovaný sa dostal z Ázie do Európy dovozom použitých pneumatík
Video
Štípe cez deň, je agresívny a veľmi ťažko sa proti nemu bojuje. Ázijský komár tigrovaný u nás prežil zimu a jeho ďalšie množenie závisí už len od správania ľudí. Vedkyňa z Biomedicínskeho centra SAV Viktória Čabanová hovorí, že je otázkou niekoľkých rokov, kedy aj na Slovensku budú epidémie vírusov prenášaných komármi. Častým používaním chemickým postrekov sa totiž oberáme o zbrane, ktorými by sme sa v budúcnosti mohli brániť. / Zdroj: TV Pravda

„Najviac pozitívnych komárov sme v prípade oboch spomínaných vírusov zachytili v auguste a v septembri, preto treba rátať s prípadmi ochorenia najmä v tomto období. Väčšina infekcií je však bezpríznaková a vážnejšie formy sa vyskytujú len u malého percenta infikovaných,“ vysvetlila Viktória Čabanová z Virologického ústavu BMC SAV, ktorá projekt vedie. Vyšší počet prípadov infekcií západonílskym vírusom na Slovensku podľa BMC SAV automaticky neznamená, že rastie počet nakazených v populácii.

Hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová podotkla, že ochorenie spôsobené vírusom Usutu diagnostikovali u ľudí na Slovensku po prvý raz v histórii. „V roku 2024 boli laboratórne potvrdené dva prípady, pričom k prenosu došlo na území SR,“ priblížila. Úrad verejného zdravotníctva SR podľa nej doteraz na Slovensku laboratórne potvrdil osem prípadov ochorenia na západonílsku horúčku, a to v rokoch 2019, 2022 a 2024. „V piatich z nich bol potvrdený prenos na našom území, v ostatných import zo zahraničia,“ doplnila.

opičie kiahne, mpox, kongo Čítajte aj WHO rozhodne, či opičie kiahne stále predstavujú medzinárodný stav ohrozenia

Oba vírusy sa prenášajú transfúziou, a keďže príjemcovia krvi majú oslabenú imunitu, najmä infekcia závažnejším západonílskym vírusom má u nich podľa BMC SAV často horší priebeh ako u bežnej populácie. V septembri začala Národná transfúzna služba SR práve na základe údajov z monitoringu testovať krv darcov na prítomnosť západonílskeho vírusu v okrese Nové Zámky.

„Testovanie sme následne rozšírili na celý Nitriansky, Trnavský a Bratislavský kraj, hneď ako sme dostali informácie o prvom lokálnom prenose západonílskeho vírusu z komára na človeka v Nitrianskom kraji a v okrese Dunajská Streda. Vďaka monitoringu máme čas na zaobstaranie testov a vieme sa lepšie pripraviť na prenos vírusu z komára na človeka,“ uviedla medicínska riaditeľka Národnej transfúznej služby SR Jana Rosochová.

Vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho...
Vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho...
+8Vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho...

Monitoring sa uskutočnil od 1. júla do 31. októbra 2024 v 36 okresoch Slovenska. Projekt bude pokračovať aj budúci rok v tom istom období. Táto metóda sa môže v budúcnosti použiť aj na sledovanie iných vírusov, komármi prenášaných parazitov, ako aj na monitoring prítomnosti inváznych druhov komárov.

Viktória Čabanová, SAV, vedkyňa, virologička Čítajte aj Vedkyňa: Ázijský komár tigrovaný si hľadá obete cez deň. Chemickými postrekmi plytváme, môže sa nám to vypomstiť Sliepky Čítajte aj Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky na širokú verejnosť je nízke
Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Slovensko #vírus #západonílska horúčka