Najsilnejšie – až štvorčlenné – zastúpenie mala pri koaličnom trojstole strana Hlas. Okrem predsedu strany a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka boli na rokovaní aj zastupujúci podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga, poverený výkonom právomocí šéfa parlamentu, a ministri práce a hospodárstva – Erik Tomáš a Denisa Saková.
Šéf rezortu vnútra ešte skôr v pondelok na tlačovej besede povedal, že témou rokovania bude program nasledujúcej schôdze parlamentu, ale aj jeho odvolávanie z funkcie, ktoré iniciovali opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH. Najbližšia schôdza Národnej rady sa začína už zajtra, poslancov čaká rokovanie o takzvanom zákone roka, teda štátnom rozpočte. Šéfka rezortu hospodárstva mala tiež v pondelok na koaličnej rade predstaviť stranícky návrh kompenzácií zvyšujúcich sa cien energií.
Čítajte viac Fraška v podaní takzvaných národných síl. Chystá sa Fico na predčasné voľby?Za Smer sa zúčastnili na rokovaní premiér Robert Fico a poslanec Ján Richter, za SNS zase prišli predseda strany Andrej Danko a ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Musí sa vrátiť do klubu SNS
Úrad vlády zaslal večer médiám stanovisko o dohode na spoločnom postupe koalície počas nasledujúcej schôdze. Lídri sa zhodli, že vládna koalícia disponuje parlamentnou väčšinou potrebnou na schvaľovanie návrhov zákonov, personálnych návrhov a návrhov uznesení z návrhu programu utorňajšej schôdze. Koaličná rada sa tiež dohodla na spoločnom postupe pri prerokovaní návrhu štátneho rozpočtu a návrhu na vyslovenie nedôvery Šutajovi Eštokovi.
Poslancom vládnych strán zároveň odporučila, aby nesúhlasili s opozičným návrhom na Huliakovo odvolanie z funkcie predsedu parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Huliak, ktorý si od odchodu z klubu SNS viackrát nárokoval ministerské funkcie, pozvanie na koaličnú radu nedostal. On, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták robia koalícii už dlhšie vrásky a debatovala aj o nich. V stanovisku deklarovala, že triu poslancov, ktorí prejavili záujem podieľať sa na plnení programového vyhlásenia vlády, poskytnú po ukončení rady detaily o spoločnom postupe na nasledujúcej schôdzi.
„Koaličná rada považuje akékoľvek úvahy uvedených pánov poslancov o podiele na vládnej moci za legitímne a možné len v rámci existujúcej politickej štruktúry – vládnej koalície parlamentných strán Smeru, Hlasu a SNS, ktorá legitímne vznikla na základe výsledkov parlamentných volieb v roku 2023,“ odkázal koaličný trojlístok huliakovcom.
„Základom pre rokovanie o akejkoľvek podobe účasti uvedených pánov poslancov na vládnej moci je preto podľa koaličnej rady návrat pánov poslancov R. Huliaka, I. Ševčíka a P. Ľuptáka do klubu poslancov NR SR za SNS,“ uvádza sa ďalej v stanovisku. Smer, Hlas a SNS tiež Huliakovi odkázali, že len plnohodnotné členstvo v klube SNS umožňuje viesť Dankovej strane rozhovory o personálnych návrhoch. „Akýkoľvek iný postup ako v rámci existujúcej politickej štruktúry môže vyvolávať podozrenie z konania zakladajúceho trestnoprávnu zodpovednosť.
Huliak odmietol návrat do klubu SNS
„My sa v žiadnom prípade do klubu SNS nevrátime, pretože pán Danko mal rok na to, aby naplnil dohody, ktoré medzi nami boli. Je jeden neseriózny človek, ktorý nevie naplniť ani písomné dohody, ktoré podpíše, nie to ešte ústne. My mu skrátka už neveríme. To zavádzanie nemalo konca kraja a jednoducho s touto partiou nechceme mať nič spoločné,“ povedal pre televíziu Markíza.
Čo sa týka trestnoprávnej zodpovednosti, ktorú naznačilo vyhlásenie koalície, pýta sa, z čoho by ich obvinili, keby hlasovali podľa „svedomia a vedomia“, ako o tom hovorí ústava. Podľa neho je scestné vyhrážať sa poslancovi NR SR s mandátom a tým by sa mali orgány činné v trestnom konaní zaoberať, uviedol pre Markízu.
Vlastná predstava o rekonštrukcii
Huliak si už pred vyše rokom pri skladaní vlády brúsil zuby na ministerstvo životného prostredia. To však dostal Tomáš Taraba, ktorý ho vedie doteraz. Huliakovu nomináciu vtedy odmietla prezidentka Zuzana Čaputová. Rezort nedostal ani po viacerých rokovaniach s premiérom po odchode z klubu SNS.
Cez víkend Huliak predstavil svoj návrh „rekonštrukcie“ vlády. V príspevku na sociálnej sieti v sobotu pripomenul, že jeho Národná koalícia doniesla do Dankovho zoskupenia 111-tisíc hlasov. Danka obvinil, že nevie dodržiavať dohody nielen v prípade Národnej koalície, ale ani voči Hlasu, ktorému podľa koaličnej zmluvy patrí post predsedu parlamentu a šéf SNS si ho nárokuje. Danka označil za problém celej koalície.
Pripomenul, že jediným zvoleným za SNS bol v parlamentných voľbách len Danko a zvyšní poslanci parlamentu za SNS Milan Garaj, Dagmar Kramplová, Karol Farkašovský a Adam Lučanský sú len náhradníci.
„Komfortným riešením pre koalíciu je tak návrat Tomáša Tarabu, Štefana Kuffu, Filipa Kuffu, Martiny Šimkovičovej do poslaneckých lavíc, tým klub SNS zanikne a môže vzniknúť klub nezávislých poslancov,“ uviedol Huliak. Poslanec Smeru Dušan Muňko, ktorý po odchode poslancov okolo Huliaka vstúpil do klubu SNS, by sa tak podľa neho mohol vrátiť do svojho materského klubu.
Ešte minulý týždeň rokoval Fico s Huliakom a jeho dvomi poslancami práve na Úrade vlády. Podľa medializovaných informácií však k dohode neprišlo. Fico už predtým registroval požiadavky trojice poslancov, deklaroval, že je jeho úlohou nájsť spôsob spolupráce koalície s týmito poslancami, ktorí predtým vyhlásili, že nechcú spôsobiť pád vlády.
Šutaj Eštok počas piatkového výjazdu na východe Slovenska vyhlásil, že jeho Hlas urobí všetko pre stabilitu vládnej koalície. Poukázal na to, že situácia okolo poslaneckého klubu SNS nie je jednoduchá. Vyzval na dohodu medzi národniarmi a poslancami okolo Huliaka, ktorí z klubu SNS odišli.