Trestné oznámenie v súvislosti s petíciou so 189-tisíc podpismi podal generálny tajomník služobného úradu Šimkovičovej rezortu Lukáš Machala. „Prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I zamietol sťažnosť oznamovateľa Lukáša Machalu proti opätovnému odmietnutiu trestného oznámenia vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému podľa Trestného zákona a iných,“ uviedla hovorkyňa prokuratúry Gabriela Kováčová.
Ani po doplnení dokazovania podľa hovorkyne nebolo zistené, že by zverejnením výzvy došlo k spáchaniu akéhokoľvek trestného činu alebo priestupku. Rozhodnutie je tak právoplatné.
Polícia pred asi pred dvoma týždňami po druhýkrát skonštatovala, že „dôvod na začatie trestného stíhania nie je". Prvýkrát o trestnom oznámení takto rozhodla ešte začiatkom apríla.
Ministerka Šimkovičová po rozhodnutí príslušníka Obvodného oddelenia PZ Bratislava Staré Mesto – stred podala sťažnosť voči jeho verdiktu a Machala na Generálnu prokuratúru podal trestné oznámenie. Prokurátor vyhovel Šimkovičovej sťažnosti 6. júna 2024 a zrušil uznesenie, ktorým bola vec odmietnutá. Zároveň uložil príslušníkovi policajného zboru, aby vo veci ďalej konal a rozhodol.

Trestné oznámenie sa týkalo podozrenia zo spáchania trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému, sabotáže, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, poškodzovania cudzích práv a ďalších možných súvisiacich trestných činov. Ministerstvo tiež spochybnilo autenticitu a počet podpisov, vyslovilo názor, že petícia je cielene manipulovaná.
V druhom kole dokazovania si vyšetrovateľ predvolal na výsluch aj ministerku Šimkovičovú. Hovorca bratislavskej polície Michal Szeiff následne potvrdil, že vyšetrovateľ vykonal „ďalšie úkony“, no keďže nebol dôvod na začatie trestného stíhania, vec po druhýkrát odmietol.
Otvorená výzva na odstúpenie ministerky kultúry bola zverejnená v januári tohto roku. Šimkovičová ju viackrát spochybňovala a tvrdila, že podpisy sú zmanipulované. Dokonca tvrdila, že podvrh má dokazovať to, že „podpisy tam pribúdali aj v noci“. „Minimálne tritisíc ľudí je tam duplicitne uvedených a minimálne stotisíc podpisov je neidentifikovateľných,“ uviedol Machala.