Fio bankaFio banka

Nové pravidlá. Koalícia sa učí žiť už len so „76-tkou“: Hlasovanie vo vybrané dni, schôdzu otvorili až na druhýkrát. Vážneho „uviedli do omylu“

Poslancom sa dnes na prvý pokus nepodarilo otvoriť rokovanie poslednej schôdze parlamentu v tomto roku. Okreme opozície a poslancov okolo rebelujúceho Rudolfa Huliaka sa neprezentoval ani zákonodarca Smeru Ľubomír Vážny.

26.11.2024 12:48 , aktualizované: 14:33
parlament Foto: ,
Rokovanie parlamentu v utorok 26. novembra 2024.
debata (130)

Poslanec Vážny novinárom povedal, že sa pri hlasovaní pomýlil a neskoro stlačil tlačidlo. Išlo podľa jeho slov o ľudský omyl. Deklaroval, že ostatným sa ospravedlnil. „Mňa uviedol kolega do omylu," podotkol. Zároveň povedal, že so 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá. „Ale zatiaľ to bude na pevných nohách," dodal. Následne si neodpustil poznámku na huliakovcov, ktorí by podľa bývalého ministra dopravy „mali dostať tri ministerstvá, keď sú traja“.

Koalícia parlament otvárala na dvakrát
Video

Podpredseda NR SR Peter Žiga poverený jej riadením (Hlas) preto vyhlásil 15-minútovú prestávku. Po nej sa už schôdzu podarilo otvoriť, parlament bol uznášaniaschopný.

Matovič: Takto sa vládnuť nedá

Situáciu kritizovala opozícia. Poslanec a predseda SaS Branislav Gröhling si myslí, že sa to bude opakovať. „Budú sa posúvať hlasovania, nebudú hlasovania prechádzať alebo NR SR nebude uznášaniaschopná,“ povedal novinárom. Poslanec parlamentu a líder hnutia Slovensko Igor Matovič na margo toho poznamenal, že so 76 zákonodarcami sa vládnuť nemá. Vláda podľa neho nedokáže plniť svoje predvolebné sľuby o stabilite ani zabezpečiť riadny chod štátu a mala by preto skončiť.

Poslanec a predseda PS Michal Šimečka v tejto súvislosti poukázal na nestabilitu vládnej koalície. „Na každej schôdzi sa z nich vytráca energia, chuť, súdržnosť. Každá ďalšia schôdza je chaotickejšia a na každej ďalšej schôdzi je vládna väčšina slabšia a rozdrobenejšia,“ uviedol.

Poslanci po otvorení schôdze schválili nové pravidlá fungovania parlamentu platné len na aktuálnej schôdzi. Rokovať sa bude od 9. do 20. hodiny vrátane pondelkov 2. a 9. decembra. Pondelky sú zvyčajne nerokovacími dňami. Obedňajšia prestávka sa skráti o hodinu a bude trvať už len 60 minút. Tento týždeň bude trvať vždy od 12.00 h do 13.00 h, počas druhého a tretieho rokovacieho týždňa bude obedňajšia prestávka od 13.00 h do 14.00 h.

Piatky budú zasadať poslanci bez prestávky do 16. hodiny, doteraz to bolo do 12. hodiny.

Hlasovať sa bude utorky a štvrtky, stredy len raz a to o 17. hodine. Dnes sa o 17.00 h hlasovať nebude, keďže o 16. hodine sa začína mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas).

Parlament bude zároveň rokovať o dvoch vládnych návrhoch v tzv. zlúčenej rozprave. Ide o novelu zákona o dorovnávacej dani a novelu zákona o dani z pridanej hodnoty. Trvanie spoločnej rozpravy bude obmedzené na 12 hodín.

Koalícia je od dnes v novej situácii. Po odchode troch poslancov okolo Huliaka sa môžu plne spoľahnúť len na tesnú väčšinu – 76 poslancov. Ešte stále nie je dohoda ani na členoch Rady STVR a ani na predsedovi NR SR. Ako bude vyzerať schôdza?

Na programe je aj schvaľovanie štátneho rozpočtu. V utorok je na programe aj mimoriadna schôdza, na ktorej bude odvolávaniu čeliť minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Koaličná rada za zišla na Úrade vlády. Danko a Šutaj Eštok prišli s kyticami
Video
Zdroj: Úrad vlády SR

Koalícia sa učí žiť so 76

Nezaradený poslanec a predseda Národnej koalície Rudolf Huliak pred schôdzou nechcel komentovať, ako sa zachová. Včera mu koaliční lídri odkázali, že ak chce, aby s ním začali rokovať, musí sa vrátiť do klubu SNS. To huliakovci odmietli. Krátko pred 12 sa však vyjadril na Telegrame a napísal, že „kým nebudú splnené dohody, ktoré nám boli dané, nezúčastníme sa na otvorení najbližšej schôdze parlamentu“.

Rudolf Huliak, Andrej Danko Čítajte viac Dankov liek na koalíciu bez Huliaka? Hlasovať chce dva dni, tretí mať voľno. Opozícia nadšená nie je, za návrhom vidí krízu

„Budeme hlasovať podľa svojho svedomia a vedomia, ktoré je zakotvené principiálne v Ústave Slovenskej republiky,“ napísal poslanec. „Raz sme sa dohodli, že nebudeme schôdzu otvárať, tak nebudeme. A do klubu SNS, medzi ľudí, ktorí sa vám nevedia pozdraviť, nemáme najmenší dôvod sa vracať,“ povedal neskôr Huliak. V SNS takisto považujú návrat huliakovcov do klubu za pomerne „nerealistický“. Na začiatku schôdze budú všetci poslanci prítomní „do nohy“. Schôdza sa otvorí a spoločný postup majú dohodnutý aj pri odvolávaní Šutaja Eštoka. Pravidlá rokovania sa však zatiaľ dočasne zmenia.

Bude sa rokovať aj v pondelky, rokovacie dni sa predĺžia do 20:00 a obedňajšia prestávka bude trvať len hodinu. V pondelok a piatok sa hlasovať nebude. Procedurálny návrh podá na začiatku schôdze zastupujúci predseda parlamentu Peter Žiga (Hlas). „Upraví sa spôsob rokovania tak, aby sa zabezpečila 76. Poverený predseda dá procedurálne návrhy, ktoré predpokladám prejdú a budeme testovať ako bude koalícia fungovať v najtesnejšej možnej väčšine,“ povedal poslanec klubu SNS Roman Michelko.

Podľa Michelka kľúčové zákony, ktoré sa týkajú plánu obnovy a štátneho rozpočtu prejdú. „Tie ostatné nie sú nič zásadné. Keby aj niečo náhodou neprešlo, žiadna katastrofa sa nestane. Určite na tých zásadných rokovaniach bude 76 poslancov,“ povedal. Ako dlho sa takto dá fungovať? Koalícia má pred sebou ešte tri roky vládnutia, podľa Michelka sa všetko uvidí po tejto schôdzi. „Druhá vec je, že sa môže urobiť zmena v rokovacom poriadku, tak ako je to v niektorých parlamentoch, že sú len vyhradené jeden alebo dva dni v týždni, kedy sa hlasuje,“ uviedol.

Nehlasovalo by sa teda dvakrát denne, ale hlasovanie by bolo koncentrovanejšie a vymedzili by sa presné dni aj časy. „Musí však nastať sebareflexia aj u huliakovcov a, samozrejme, koalícia bude musieť chcieť mať nejakú dohodu, aby sme nefungovali v krízovom režime. Teraz vlastne ide o to, že najprv robil Huliak výstražný štrajk. Ukázal, aká je jeho váha, keď bol poslanec Blcháč mimo,“ myslí si Michelko. Teraz to chce podľa neho ukázať tiež. „Koalícia chce ukázať, že je to veľmi ťažké, ale dá sa aj bez neho. Otázka je, ako dlho budú trucovať. Bolo by racionálne, aby nejaký typ dohody bol,“ dodal na margo koaličnej situácie Michelko.

Huliaka nepustili na grémiu, hlasovanie o dôvere sa spájať nebude

Pravidlá sa dohodli na poslaneckom grémiu pred schôdzou. Rudolfa Huliaka však na zasadnutie poslaneckého grémia nepustili. „Bol tam doteraz ako zástupca SNS, keďže vystúpil z klubu, je to logické,“ komentoval Michelko zo SNS. Huliak na margo vyhlásenia koalície uviedol aj to, že vyžadovanie dodržiavania dohôd nie je vydieraním.

Šéf SaS Gröhling k neúčasti Huliaka na grémiu uviedol, že predseda SNS Andrej Danko na zasadnutie prišiel až vtedy, keď sa Huliak postavil a odišiel z miestnosti.

Huliak a spol sú súčasťou problému SNS, musí to riešiť Danko, opakujú Raši a Šutaj Eštok
Video

V koalícii zatiaľ nie je dohoda ani na šéfovi parlamentu, ktorého však chce mať Šutaj Eštok už do konca roka, ale ani na členoch Rady STVR, ktorá s voľbou predsedu NR SR súvisí. Daniela Krajcera a Igora Galla odmieta SNS, pre predsedu strany Danka sú tieto mená nepriechodné. V SNS to považujú za „veľmi nešťastné“. Tento bod je zaradený na schôdzi medzi poslednými a podľa Michelka sa o ňom na tejto schôdzi rokovať nebude, no dohodu napriek tomu nevylučuje.

V rámci krehkosti koalície premiér a šéf Smeru Robert Fico (Smer) hovoril aj o tom, že by sa mohlo spojiť hlasovanie o štátnom rozpočte s hlasovaním o vyslovení dôvery vláde. Nateraz však o tom v koalícii neuvažujú. „Bolo by to v hre vtedy, ak by nejaký ďalší poslanec avizoval problém s rozpočtom. Je to jediný násilný nátlakový nastroj na to, aby prešli kľúčové body. Myslím si, že to nebude nevyhnutné, spraviť to,“ reagoval Michelko.

eštok Čítajte viac Šutaj Eštok čelí odvolávaniu. Opozícia mu vyčíta policajnú brutalitu i Babiša

Huliak však považuje rozpočet za antisociálny. „Preto budeme k nemu robiť pripomienky a návrhy k zmenám, formou poslaneckých návrhov,“ napísal na Telegrame. Štátny rozpočet príde na rad vo štvrtok. „Budeme sa snažiť prehliadnuť vyhrážky koaličnej rady ústavným činiteľom o trestnoprávnych dopadoch na naše slobodné hlasovanie, pretože skôr toto by malo byť predmetom pre skúmanie OČTK,“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 130 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #koalícia #Roman Michelko #rokovanie parlamentu #Rudolf Huliak