Parlament má podľa harmonogramu po novom roku rokovať až vo februári. V januári nie je naplánovaná schôdza. Najbližšia riadna schôdza v novom roku sa má začať 4. februára.
Poslanci Národnej rady SR otvorili mimoriadnu schôdzu v utorok, na ktorej sa opoziční poslanci pokúsia vysloviť nedôveru ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas). Prezentovalo sa 139 poslancov. Ako pozícia uvádza v návrhu na odvolanie ministra, Šutaj Eštok nezvláda riadiť a manažovať svoj rezort. Pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo 47 opozičných poslancov.
Predsedajúci schôdze Peter Žiga predniesol v mene troch poslaneckých klubov Smeru, Hlasu a SNS procedurálny návrh, aby sa rokovalo o tomto jedinom bode až do jeho úplného prerokovania, teda aj po 19:00, a aby sa hlasovalo v stredu. Poslanci tento návrh odhlasovali. Následne podal ďalší procedurálny návrh v mene troch koaličných klubov, aby bol čas na rozpravu obmedzený na 12 hodín. Pri tomto hlasovaní sa prezentovalo len 74 poslancov, parlament nebol teda uznášaniaschopný. Žiga nariadil 15-minútovú prestávku. Avšak ani na druhýkrát neodsúhlasili obmedzenie rozpravy k tomuto bodu na 12 hodín. Za procedurálny návrh tentokrát zahlasovalo 75 poslancov. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predsedajúci schôdze Peter Žiga prerušil rokovanie do 17:00.
Opozícia ministrovi vyčíta zanedbanie a podceňovanie problému policajnej brutality, policajné razie v kluboch a správanie sa polície počas týchto razii, alebo nedostatočné opatrenia v súvislosti s bombovými hrozbami na školách. Poslanci Šutaja Eštoka kritizujú aj za zrušenie Národnej kriminálnej agentúry, odchody policajtov zo zboru a tiež za uzavretie zmieru s českým expremiérom Andrejom Babišom vo veci jeho evidencie ako spolupracovníka ŠtB. Dôvodmi na odvolanie ministra sú podľa opozičného návrhu tiež neprofesionálny prístup k vyšetrovaniu atentátu na predsedu vlády Roberta Fica, pokuta 90-tisíc eur, ktorú ministerstvo vnútra dostalo od Úradu na ochranu oznamovateľov za postup voči policajtom známymi ako „čurillovci“ alebo to, že sa zúčastnil na diskusii so stíhaným extrémistom Danielom Bombicom.
„Matúš Šutaj Eštok sa nevenuje skutočným problémom ministerstva vnútra, tieto nevie vyriešiť, namiesto toho sa venuje zástupným problémom, čím prekrýva svoju neschopnosť, neodbornosť a nekompetentnosť,“ uviedli opoziční poslanci. Dodali, že zotrvanie ministra vo funkcii je priamym ohrozením bezpečnosti obyvateľov Slovenska.
Samotný Šutaj Eštok už skôr snahu o svoje odvolanie označil za „zúfalé konanie zúfalých politikov, ktorí nemajú Slovensku čo ponúknuť".
Opozícia trvá na konci Šutaja Eštoka vo funkcii ministra vnútra
Hnutie PS hovorilo o katastrofálnej bilancii šéfa rezortu vnútra. Jeho predstavitelia ho kritizovali za situáciu v Policajnom zbore, neriešenie bombových hrozieb na školách, šírenie dezinformácií počas kampane pri prezidentských voľbách či za incident spojený s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby. „Šutaj Eštok nemal nikdy a nemá naďalej vykonávať post ministra vnútra, lebo na to nemá ani odborne, ani ľudsky a ani osobnostne,“ uviedol líder PS a poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka.
Zotrvanie Šutaja Eštoka vo funkcii odmietli aj kresťanskí demokrati. Ministrovi vyčítali problémy v Policajnom zbore, neriešenie situáciu s odchodom policajtov, zmier uzavretý medzi Andrejom Babišom a rezortom vnútra či bezpečnostnú situáciu po úprave trestných kódexov. Upozornili aj na prípady policajnej brutality. „Minister nezvláda svoju pozíciu. Rieši pomstu. Nerieši to, že policajtov je málo, nerieši systémové opatrenia,“ podotkol poslanec František Majerský (KDH).
![SR NAKA ÚIS vyšetrovatelia väzba súd začiatok BAX](https://ipravda.sk/res/2022/12/12/thumbs/zadrzany-policajt-naka-pavol-durka-prichadza-v-sprievode-policie-na-okresny-sud-stvorec.jpg)
Po konci šéfa rezortu volá aj strana SaS. Poslanec NR SR Juraj Krúpa (SaS) ho označil za pohromu ministerstva. „Táto osoba nedorástla na funkciu ministra vnútra,“ poznamenal. Poukázal na viaceré jeho zlyhania. Hovoril o stupňujúcej sa policajnej brutalite a zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii. „Podľa môjho názoru je na najnižšom bode za posledných asi 15 rokov,“ doplnil. Tvrdí tiež, že minister „kompletne rozbil fungovanie Policajného zboru“.
![Matúš Šutaj Eštok, Hlas, Michal Šimečka](https://ipravda.sk/res/2024/09/17/thumbs/matus-sutaj-estok-hlas-michal-simecka-stvorec.jpg)
Aj hnutie Slovensko trvá na odvolaní Šutaja Eštoka. Hovorilo o ňom ako o najhoršom ministrovi vnútra. Exšéf rezortu a poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí a KÚ) ho kritizoval okrem iného v súvislosti s policajným zásahom v Košiciach, neriešením bombových vyhrážok na školách a zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry či Národnej kriminálnej agentúry. Upozornil aj na porušenie zákonov zo strany ministra, napríklad pri postavení vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu mimo služby. Hovoril tiež o zvýšení kriminality a „kšeftoch na ministerstve“. „Šutaj Eštok tu už dávno nemal byť,“ podotkol.
Na koniec šéfa rezortu vnútra apelovala aj poslankyňa Martina Bajo Holečková (nezaradená). Tvrdí, že ministerstvo dostalo pokutu za postavenie vyšetrovateľov okolo Čurillu mimo služby. „Ministerstvo zaplatením pokuty priznalo, že máme ministra vnútra, ktorý porušuje zákon a ktorý na svojom mieste nemá čo robiť. Vyzývam preto ministra vnútra, aby ešte dnes odstúpil zo svojej funkcie a týchto 90.000 eur zaplatil z vlastného vrecka,“ dodala.
![Košice súd policajt](https://ipravda.sk/res/2024/11/13/thumbs/kosice-sud-policajt_01-stvorec.jpg)
Aj nezaradený poslanec Ľubomír Galko žiada odchod Šutaja Eštoka. Pripomenul, že naň vyzýval už skôr. Minister podľa slov zákonodarcu nedokáže zabezpečiť bezpečnosť občanov. Vyčítal mu okrem iného personálne poddimenzovaný stav v Policajnom zbore, jeho vyjadrenia o študentoch jedného z bratislavských gymnázií či incident v Košiciach.