Blanár vyhadzuje najskúsenejších diplomatov, tvrdia progresívci. Minister: Je to znôška neopodstatnených útokov

Vláda chce podľa opozičného hnutia PS zlomiť profesionalitu slovenskej diplomatickej služby. Člen predsedníctva a exminister zahraničných vecí Ivan Korčok skonštatoval, že zo zahraničnej politiky sa stal nástroj na šírenie strachu a polarizácie v domácej politike. Spolu s podpredsedom PS a poslancom Národnej rady SR Tomášom Valáškom upozornili na prepúšťanie skúsených diplomatov z ministerstva zahraničia.

29.11.2024 12:15 , aktualizované: 18:44
blanár Foto: ,
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) prichádza na výjazdové rokovanie vlády v Topoľčiankach 27. novembra 2024.
debata (135)

„Na ministerstve zahraničných vecí sa realizuje jednoznačný cieľ zlomiť profesionálnu službu, doslova ju upratať, aby nerušila vládu pri výkone domácej politiky. Je snaha, aby zo zahraničnej politiky bola hlasná trúba a nástroj na šírenie strachu a hrozieb, hrozieb z vojny, integrácie, straty suverenity,“ vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii Korčok. Upozornil tiež, že v rezorte vládne strach a anarchia z bezdôvodných „vyhadzovov“, diplomati už nekomunikujú medzi sebou, preto chýba duch kritickej výmeny názorov. Nefunguje tiež podľa neho profesionálne riadenie ministerstva.

Šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) odmieta tvrdenia o snahe zlomiť profesionalitu slovenskej diplomatickej služby, ako aj progresívnu politizáciu zahraničnej diplomatickej služby. Reaguje tak na piatkové vyjadrenia opozičného Progresívneho Slovenska (PS). Hovorí o „znôške“ neopodstatnených útokov a hrubej manipulácii. Konštatuje to vo vyjadrení, ktoré TASR poskytol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Dzurinda: Stretnutie Blanára s Lavrovom bolo hanebné
Video

Korčok si myslí, že v zahraničnopo­litickom smerovaní Slovenska sa deje najväčšia zmena od roku 1998. „Sme za dobre s ruským agresorom a Maďarskom, ale nie s Českom a Poľskom. Zničili sme V4 aj Slavkovský formát,“ vyhlásil s tým, že za tento stav nesie zodpovednosť minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer).

Progresívne Slovensko cez infozákon zistilo, že minister Blanár od nástupu do funkcie prijal 146 nových ľudí, pritom tvrdí, že vyhadzuje, lebo musí šetriť. „Neverte tomu ani sekundu. Ak by chcel šetriť, stačilo menej najímať, o konsolidácii sme predsa vedeli dávno. Minister pritom nevyhadzuje nových ľudí, ale tých s desiatkami rokov skúseností, ktorým musí zaplatiť odstupné. Cieľom týchto opatrení nie je šetriť, ale nahradiť skúsených ľudí svojimi,” povedal podpredseda PS Tomáš Valášek. Podľa neho sme svedkami ničenia profesionality diplomacie, keď vláda posiela hĺbkové inšpekcie na politicky nepohodlných veľvyslancov. „Na ambasádach obrátia všetko naruby, aby našli akékoľvek pochybenie. Iní sú preradení na najnižšiu možnú funkciu, hlboko pod úrovňou ich skúseností, aby odišli sami,” upozornil Valášek s tým, že takto prišlo o miesto 47 ľudí.

Peter Priputen a Juraj Blanár Čítajte viac Do Moskvy sa vracia staronový veľvyslanec. Blanára žiada korektnú spoluprácu s Ruskom

Korčok zároveň vyzval našich diplomatov, aby nepodliehali autocenzúre, ale pravdivo informovali o dianí svojich nadriadených a politické vedenie štátu.

Wlachovský odporúča Blanárovi: Najprv počúvať, potom rozprávať
Video

Šéf diplomacie Blanár nesúhlasí s tým, že by na ministerstve vládol strach a anarchia, prekvapený je aj výrokom o „uvalení autocenzúry na zamestnancov“. „Buď sme teda na ministerstve uvalili cenzúru, alebo si niektorí ľudia sami hryzú do jazyka a majú autocenzúru, ale voči tvojmu prezliekaniu kabátov,“ odkazuje Blanár členovi predsedníctva PS a exministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi.

Odmieta tiež, že by mali strach pred Bruselom či NATO. Poukazuje na to, že tak ako pred takmer desiatimi rokmi odmietli povinné kvóty na migrantov, tak teraz nesúhlasia so vstupom Ukrajiny do NATO, pretože by to znamenalo rozpútanie ešte väčšieho vojnového konfliktu. Práve toto označuje za dôkazom suverénnej zahraničnej politiky Slovenska.

O nepravdivých informáciách hovorí aj v súvislosti s prepustenými zamestnancami. Ministerstvo má podľa neho viac ako 1100 zamestnancov a keďže sa v rámci konsolidácie podarilo s rezortom financií dospieť k dohode, k povinnosti znižovania počtu úradníkov a ďalších zamestnancov museli pristúpiť iba z tých, ktorí nie sú na vyslaniach v zahraničnej diplomatickej službe, ale pôsobia na ministerstve v Bratislave. To podľa neho znamená, že nemuseli znižovať počet zamestnancov o viac ako 110, čiže plných desať percent, ale „len“ 47.

„Z nich časť odišla do dôchodku, iní na základe vzájomnej dohody, a teda výpovede sa v skutočnosti týkajú iba 20 ľudí. Osobne ma to veľmi mrzí,“ podotýka Blanár s dôvetkom, že si váži všetkých slovenských diplomatov a ďalších zamestnancov, ktorí „robia profesionálne svoju prácu pre našu vlasť a robia jej dobré meno.“

Facebook X.com 135 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #prepúšťanie #ministerstvo zahraničných vecí #Progresívne Slovensko #slovenská diplomacia