Minister vnútra v televíznej relácii Sobotné dialógy povedal, že bezpečnostné zložky zaznamenali aktivity, ktoré poukazujú na prípravu podobného teroristického útoku, ako sa stal na plynovod Nord Stream. „Zachytili sme organizovanú skupinu, ktorá mala pri prehliadkach vo svojom aute niekoľko dronov, niekoľko telefónov, niekoľko SIM kariet, a mala mapy s vyznačenou kritickou infraštruktúrou Slovenska. Bavíme sa konkrétne o ropovode Družba,“ uviedol minister.
Šutaj Eštok dal najavo, že spravodajské poznatky nestačia na obžalobu členov skupiny. Ich identitu dnes nespomenul. Vo štvrtok ale šéf slovenskej civilnej tajnej služby SIS Pavol Gašpar informoval o zadržaní dvoch mužov z Ukrajiny. Prípadom sa zaoberala aj slovenská bezpečnostná rada štátu.
Čítajte viac Šutaj Eštok a Gašpar po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu: Existuje podozrenie na ohrozenie kritickej infraštruktúry, zadržali dve osobyPoslanec Národnej rady (NR) SR za opozičnú SaS Juraj Krúpa vníma situáciu tak, že skôr ide o snahu ukázať verejnosti, že sa vykonávajú aktivity na ochranu kritickej infraštruktúry.
Ropovod Družba slúži okrem iného na prepravu ropy z Ruska na Slovensko a do Maďarska. Vetva ropovodu smerujúca na Slovensko a do Maďarska prechádza ukrajinským územím.
Koaličná kríza
Šutaj Eštok zároveň počas diskusie nabádal koaličného partnera SNS a poslancov okolo Rudolfa Huliaka, aby riešili vládnutie so 76 poslancami, nie je to podľa neho technicky ani ľudsky jednoduché. „Každá strana garantuje určitý počet poslancov, ja ako predseda Hlasu viem garantovať 27 poslancov a rovnako očakávame aj od nášho partnera SNS, že bude garantovať tých 11, ktorých majú,“ doplnil.
Čítajte viac So 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá, pripustil Fico. Huliakovcom chce umožniť podiel na výkone mociKrúpa poukázal na „turbulencie“ v strane Hlas. „Vidíme, že tam máme časť poslancov, ktorí v podstate vypovedávajú pravidelne poslušnosť klubu, poslušnosť vládnej koalícii, naposledy zablokovali parlament,“ priblížil. Kritizoval aj problém vládnutia Hlasu v spolupráci so stranou SNS, ktorá má iný program. Za problém považuje aj blízkosť Šutaja Eštoka k Smeru.
Na otázku o voľbe predsedu NR SR Šutaj Eštok reagoval, že ostáva na pozícii ministra vnútra a na post predsedu parlamentu neodchádza. „Budem naďalej tvrdo pracovať na ministerstve vnútra a urobím všetko preto aj ako predseda Hlasu, aby sme mali s pánom predsedom SNS dohodu na voľbe predsedu Národnej rady, ktorý bude za stranu Hlas,“ podotkol.
Čítajte viac Kríza a chaos v koalícii: Danko sa obul do Migaľa, ten jeho „nezmysly“ odmieta. Puci: V Hlase sme pripravení na všetkoMinister vnútra kritizoval v súvislosti s novou verziou hymny „hon“ na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). Krúpa podotkol, že vládna koalícia dokázala spolarizovať spoločnosť aj pri tvorbe nového aranžmánu hymny.
Cesta do Moskvy
Raz sa vojna na Ukrajine skončí a každá jedna krajina na svete bude chcieť obnoviť vzťahy s Ruskom, uviedol ďalej minister Šutaj Eštok. Obhajoval tak cestu predsedu vlády Roberta Fica (Smer) do Moskvy na pozvanie od ruského prezidenta Vladimíra Putina na oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom. Šutaj Eštok zdôraznil, že Rusko je pre Slovensko z hľadiska nerastných surovín a z hľadiska strategického partnerstva nesmierne dôležité. Podľa neho je preto v záujme Slovenska mať dobré vzťahy s Ruskom, keď sa konflikt skončí.
Do Moskvy má vycestovať aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Minister vnútra je však názoru, že o zahraničnej politike by mali rozhodovať prezident Peter Pellegrini, premiér Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer). „Pokiaľ sa bavíme o národohospodárskych záujmoch, tak tu má čo povedať ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas),“ uviedol Šutaj Eštok s tým, že by bolo logické, aby v záujme Slovenska ministerka išla do Moskvy, ak by témou bola ropa či plyn.
„Nikto Dankovi nebráni ísť do Moskvy. Má podpísanú cestu do Moskvy, a keď si myslí, že to bude prospešné pre záujem SR a že sa mu podarí vyrokovať lepšie podmienky pri cenách plynu alebo iných komodít, držím mu v tom palce. Chcel by som veriť, že bude jeho cesta prínosom," dodal minister vnútra.
Čítajte viac Fico prijal pozvanie Putina a „s potešením“ pôjde do Moskvy. Prezident: Je to jeho právo. Opozícia premiéra kritizujePoslanec Juraj Krúpa (SaS) reagoval, že cesta premiéra do Moskvy sa blíži vyslovene k zrade. Ako podotkol, to, čo bol Sovietsky zväz počas druhej svetovej vojny, to nie je dnešné Rusko. „Je to akoby sme porovnávali nacistické Nemecko a dnešné Nemecko. Ja vnímam Ruskú federáciu ako imperiálnu mocnosť, ktorá má fašistické sklony. A do takejto krajiny nejdete," uviedol poslanec a podotkol, že nie je jediného politického predstaviteľa členských krajín EÚ a NATO, ktorý by sa do Moskvy chystal.
Zdôraznil, že ruská armáda teraz likviduje Ukrajinu, ničí mestá, infraštruktúru a zabíja civilistov a deti. „Toto je absolútne v protiklade s tým, kde by sme mali patriť hodnotovo a civilizačne," zdôraznil Krúpa a uzavrel, že Fico je všetkým na výsmech, pretože sa stavia do pozície akéhosi mierotvorcu, no sám si nevie dať rady ani s očovským poľovníkom.
Čítajte viac Družba: Príbeh ropovodu na frontovom území. Ako chcel Stalin skoncovať s diktátom USA