Gašpar si myslí, že so 76 poslancami sa vládnuť dá. Karas vystríhal pred vytĺkaním politického kapitálu z utajovaných informácií

Diskusia o tom, či by nezaradený poslanec Rudolf Huliak mohol dostať ministerstvo je možná, len ak by sa vrátil ako klub s dvomi ďalšími odídencami do SNS. V nedeľnej diskusnej relácií O 5 minúť 12 to uviedol podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar (Smer). Podľa podpredsedu KDH a exministra spravodlivosti Viliama Karasa je situácia v koalícii "zrelá" na vyslovenie nedôvery vláde.

01.12.2024 12:48 , aktualizované: 15:15
debata (29)
Danko: Poslanec Migaľ hrubo porušil koaličnú zmluvu
Video

Podľa Gašpara sa so 76 poslancami vládnuť dá, pripustil však, že to je náročné. Vládnou krízou by však situáciu nenazval. Dôkazom o tom je podľa neho aj štvrtkové (28. 11.) hlasovanie. Objasnil tiež, že sa naďalej budú uchádzať o 79 poslancov. Na to, aby ich udržali, však potrebujú v koalícii naďalej komunikovať.

Karas si myslí, že situácia v koalícii najviac vyhovuje Smeru a premiérovi Robertovi Ficovi (Smer), ktorí tým nechávajú svojich koaličných partnerov „na barikádach“. Nie je si istý ani tvrdeniami, že nie je vládna kríza, podľa neho je kríza v celej krajine.

Fico Čítajte viac So 76 poslancami sa dlhodobo vládnuť nedá, pripustil Fico. Huliakovcom chce umožniť podiel na výkone moci

Gašpar s Karasovými tvrdeniami o tom, že by situácia vyhovovala Ficovi nesúhlasil. Deklaroval, že v Smere majú záujem vládnuť pokojne a odborne a že sa pokúsia byť mediátorom tam, kde sú konflikty. Vie si však predstaviť, že by sa požiadavky poslancov okolo Huliaka spísali do memoranda.

Na druhej strane je podľa Gašpara správanie poslanca Samuela Migaľa (Hlas), ktorý nepodporil dve novely zákonov z dielne SNS porušením koaličnej zmluvy. Prízvukoval tiež, že Migaľ nepodal oficiálny pozmeňujúci návrh. S odvolaním na jeho informácie pripustil, že v tejto situácii mohlo ísť o konflikt záujmov.

Karas pripomenul, že KDH upozorňovalo na chyby vlády už od začiatku. Obáva sa, že v koalícii vznikne memoránd viac. Stav, aký je momentálne vo vládnej koalícii sa podľa neho dlhodobo udržať nedá. Vylúčil aj to, že by išlo KDH podporovať vládu, pretože nesúhlasí s tým, kam Slovensko ekonomicky smeruje.

eštok Čítajte viac Na východe krajiny zaznamenali podľa Šutaja Eštoka aktivity naznačujúce možný teroristický útok na ropovod

Štátny rozpočet

V súvislosti s blížiacim sa hlasovaním o štátnom rozpočte na budúci rok Gašpar ozrejmil, že konsolidačné opatrenia sa dotknú každého, ale nie rovnako. Rovnako nevidí ani dôvod spojiť hlasovanie o štátnom rozpočte s hlasovaním o vyslovení dôvery vláde. Myslí si aj to, že štátny rozpočet schvália.

Štátny rozpočet je podľa Karasa nastavený nekompetentne, pretože všetka „ťažoba“ konsolidácie sa prenáša na ľudí. Upozornil aj na to, že konsolidácia sa bude týkať aj ďalšieho volebného obdobia.

Radomír Šalitroš, Roman Malatinec, Samuel Migaľ. Čítajte aj Folklorista, exnovinár a podnikateľ. Zbaví sa koalícia troch rebelov? Sú deliacim prvkom medzi Hlasom a Smerom

Čo sa týka hlasovania o vyslovení nedôvere ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas) Gašpar potvrdil, že mali snahu schôdzu absolvovať, avšak podľa neho majú na pláne dôležitejšie schvaľovania zákonov. Rovnako pripomenul, že v danej veci nenašli konsenzus na skrátenie rozpravy na 12 hodín. Na obhajobu ministra vnútra Gašpar uviedol, že situácia v polícii nebola nikdy ideálna.

Podľa Karasovho názoru Šutaj Eštok riadi svoj rezort nekompetentne. Vyčítal mu aj uzatvorenie zmieru s Andrejom Babišom. Tiež si myslí, že koalícia presunula hlasovanie v tejto veci preto, že nemajú zhodu 76 poslancov.

Ohrozenie kritickej infraštruktúry

V súvislosti so štvrtkovým zasadnutím Bezpečnostnej rady SR Gašpar uviedol, že všetky objekty kritickej infraštruktúry budú mať zvýšenú pozornosť. Verí, že by Ukrajina nemala záujem poškodzovať slovenskú infraštruktúru.

Dvoch mužov, ktorí mali plánovať ohrozenie kritickej infraštruktúry na východe Slovenska, administratívne vyhostili. Gašpar uviedol, že prednedávnom v prihraničnom pásme zastavili podozrivé vozidlo, v ktorom sa nachádzal Ukrajinec a osoba s maďarským občianstvom. Nasledovala prehliadka auta, pri ktorej boli objavené mapy s kritickou infraštruktúrou, SIM karty a tiež drony. Nasledovalo preverovanie. Podľa Gašpara treba počkať na zistenia o tom, čo mala táto skupina v pláne.

Šutaj Eštok a Gašpar po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu
Video

Karas vystríhal pred tým, aby sa vytĺkal politický kapitál z utajovaných informácií. Uviedol to na margo vyjadrení ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), ktorý v relácii Sobotné dialógy uviedol, že na východe Slovenska boli zaznamenané podozrivé aktivity naznačujúce možný teroristický útok na ropovod Družba. Minister spomenul existenciu organizovanej skupiny.

Karas sa vyjadril, že každá vláda prijíma informácie od spravodajských služieb. Dodal, že aj on ako minister spravodlivosti ich prijímal, podľa neho vtedy v tichosti zasadla bezpečnostná rada a nik z nej nevynášal. „Vystríhal by som pred tým, aby sme na tom vytĺkali politický kapitál," vyjadril sa. To sa podľa neho nemá diať a je potrebné verejnosť skôr upokojovať. Karas poznamenal, že bezpečnostné zložky majú v takýchto prípadoch fungovať tak, aby sa netraumatizovali občania.

Facebook X.com 29 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #koaličná kríza #Viliam Karas