„Cieľom novelizácie Ústavy SR bolo posilnenie práva občanov SR zúčastňovať sa na správe vecí verejných prostredníctvom inštitútu referenda. Takéto posilnenie účasti občanov na rozhodovacích procesoch je žiaduce aj z dôvodu aktuálnej politickej situácie, keď sa javí, že parlamentná väčšina v NR SR nechráni verejný záujem, ale vlastné záujmy a záujmy finančných skupín,“ skonštatovali predkladatelia.
Čítajte viac Demokrati skúšajú Ficove triky, ohlásili referendum. Opozícia nadšená nie je, otázky nesedia ani ústavnému právnikoviPoukázali na to, že podľa súčasnej právnej úpravy sa môže volebné obdobie skrátiť len na základe uznesenia parlamentu, nie referendom.
Navrhovali preto, aby ústava občanom priznala právo, aby mohli v referende priamo rozhodnúť o skrátení prebiehajúceho volebného obdobia.
Mechanizmus „trestania“ prešľapov nebude
Zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci sa nebude novelizovať. Parlament v utorok nepodporil novelu zákona z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
Navrhovali zaviesť mechanizmus „trestania“ prešľapov a pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami.
Opoziční poslanci pripomenuli, že v minulosti bolo viacero pokusov o zavedenie inštitútu hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov za škodu spôsobenú pri nakladaní s verejnými prostriedkami, no všetky skončili neúspešne.
Predkladatelia navrhovali upraviť rozsah zodpovednosti a spôsob, akým možno uplatniť nárok na náhradu škody. Chceli tiež ustanoviť, kto a v akom rozsahu zodpovedá za škodu v prípade, ak rozhoduje viacero verejných činiteľov alebo kolektívny orgán.
Na základe novely by mohol v mene štátu alebo v mene územnej samosprávy na uplatnenie práva na náhradu škody konať generálny prokurátor, a konať by mohol ex offo.
Čítajte viac Na konsolidáciu musia prispieť aj politici, tvrdí Matovičovo hnutie. Chce zaviesť solidárny odvod pre politické stranyPoslanci odmietli novely z dielne SaS
Poslanci Národnej rady odmietli v utorkovom rokovaní novely z dielne SaS. Plénum nepodporilo návrh novely Civilného sporového poriadku ani novelu zákona o prokuratúre.
Poslanci za SaS chceli novelou Civilného sporového poriadku dosiahnuť to, aby zákon výslovne uvádzal, že súdny zmier je možné schváliť iba v situáciách, keď to pripúšťa „povaha veci“.
Zmenou Civilného sporového poriadku chceli novelizovať aj zákon o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 – 1989 a zákon o pamäti národa.
Navrhovali tiež, aby sa pri súdnom zmieri neupínalo len na preventívnu súdnu kontrolu jeho súladu so „všeobecne záväznými právnymi predpismi“, ale aby sa pripustila aj možnosť kontroly súladu po jeho schválení. Chceli, aby zmiery nebolo možné uzatvárať v situáciách, keď by išlo o rozpor so zákonom o pamäti národa.
Novelou zákona o prokuratúre chcela SaS zaviesť prideľovanie vecí náhodným výberom schválených generálnou prokuratúrou tak, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia vecí a aby bolo zabezpečené rovnomerné zaťaženie prokurátorov.
Čítajte viac SaS: Ficova vláda cielene zastrašuje novinárov, podobne ako zastrašila čestných policajtov a prokurátorov