„V týchto dňoch to potvrdila aj ministerka hospodárstva Denisa Saková, ktorá odišla na rokovanie týkajúce sa plynu do Ruska. Táto návšteva pani ministerky Sakovej sa deje za veľmi zvláštnych, tajných a netransparentných podmienok. Neviem, prečo sa vyhýba vláda a ministerka hospodárstva transparentnosti, čoho sa obáva a prečo nechce informovať o podrobnostiach svojej cesty,“ uviedol Gröhling.
Doplnil, že rokovania so spoločnosťou Gazprom a návrat intenzívnejšej spolupráce s Ruskom prichádza v čase, keď sú sankcie na ruské firmy stále v platnosti. Tento krok podľa SaS podkopáva Slovensko na medzinárodnej scéne.
SaS pripomenula, že počas svojho pôsobenia vo vláde podporili všetky kroky Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktoré viedli k tomu, aby malo Slovensko za ruský plyn relevantnú zálohu. Podľa poslanca SaS Karola Galeka boli v tom čase uzatvorené dohody s dodávateľmi v objeme 70 % ruských dodávok.
„Je paradoxné, že nový riaditeľ SPP sa ešte v lete vyjadroval, že je schopný nahradiť 100 % objemu ruského plynu. Čo sa stalo, keď tri týždne pred koncom roka musí letieť aj s ministerkou hospodárstva do Petrohradu a rokovať o tom, ako sa k nám ruský plyn bude aj po 1. januári 2025 dostávať,“ uviedol.
Čítajte viac Ministerka Saková o cenách energií: Pracujeme na tom a plán energopomoci je vypracovanýS postupom vlády SaS nesúhlasí a predstaviteľov vyzýva, aby ukončili akékoľvek kroky, ktoré vedú k prehlbovaniu závislosti Slovenska na Rusku.
Ministerka hospodárstva spolu s riaditeľom SPP Vojtechom Ferenczom mali v stredu popoludní odletieť vládnym špeciálom do Petrohradu rokovať o plyne. Informovali o tom viaceré médiá vrátane agentúry TASS.