Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) tlmočil znepokojenie nad súčasnou situáciou, vyvolanou hrozbou hromadných výpovedí lekárov a rizikom nedostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Upozornil, že život a zdravie človeka musia byť nadradené sporom medzi Ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením (LOZ). „Rešpektujeme, že odbory majú zákonné právo na obhajobu svojich záujmov, ich spôsob výkonu by však nemal viesť k paralyzovaniu sektora. Na druhej strane, štát má povinnosť chrániť ústavné právo občanov,“ prečítal Tomáš z prijatého vyhlásenia.
Pondelkové uznesenie vlády, ktorá schválila návrh na možné vyhlásenie mimoriadnej situácie z dôvodu kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, podľa jeho slov nikto na rade nespochybnil.
„Všetci to však považujeme za krajné riešenie a veríme, že nebude aplikované. Preto vyzývame na konštruktívny dialóg, ktorý povedie k dohode a zmiereniu napätia,“ zdôraznil. Zároveň deklaroval pripravenosť partnerov v Hospodárskej a sociálnej rade angažovať sa pri riešení a hľadaní dohody.
Na pokračovanie rozhovorov s cieľom nájsť dohodu vyzvala aj predsedníčka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová. Poznamenala, že jedným z vhodných krokov pri hľadaní prijateľného kompromisu by bolo angažovať do rokovania aj ďalších relevantných aktérov – zástupcov zamestnávateľov či iné odborové združenia v sektore zdravotníctva. „Pri takto široko koncipovanej platforme by bolo možné dosiahnuť celospoločenský zmier a dohodu,“ upozornila.
Prezident vyzval na zachovanie pokoja
„Chcem sa obrátiť na všetkých lekárov a lekárky a apelovať na nich, aby neodišli od umierajúcich, nenechali pacientov samých v bolestiach, nenechali rodiť ženy bez lekárov svoje detičky, aby jednoducho napĺňali svoju prísahu, ktorú dali,“ uviedol Pellegrini.
Prezident zdôraznil, že rozumie frustrácii a tlaku, ktorému sú lekári vystavení, avšak varoval, že odchodom od pacientov by ublížili všetkým chorým na Slovensku. „Pevne verím, že prevládne zdravý rozum a že vláda SR sa bude snažiť zlepšovať podmienky v zdravotníctve,“ dodal Pellegrini.
Prezident Pellegrini zároveň vyzval na zachovanie pokoja a uistenie verejnosti, že lekári budú k dispozícii aj počas sviatkov. Taktiež vyzval predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského, aby zreálnil svoje požiadavky a naznačil, že momentálne postoje môžu byť viac otázkou osobných ambícií než snahy o nápravu situácie.
Čítajte viac Vláda chce prikázať lekárom pracovať pod hrozbou väzenia. Nedostupnosť zdravotnej starostlivosti bude mimoriadnou situáciouVláda v nedeľu schválila návrh zákona predložený Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorý dopĺňa definíciu mimoriadnej udalosti. Nový návrh zákona sa zameriava na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, zároveň reaguje na nedostatok legislatívnych mechanizmov potrebných na efektívne riadenie zdravotníckych krízových situácií. Nový zákon prerokuje v Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní.
Navrhovaná legislatíva mení a dopĺňa existujúce zákony vrátane zákona o civilnej ochrane a Trestného zákona. Zavádza pojem „kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ pričom sa uvažuje aj o sankcionovaní zdravotníckych pracovníkov, ktorí v mimoriadnych situáciách neplnia svoje povinnosti.
V návrhu sa uvádza, že odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá v prípade porušovania povinností, resp. vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie. „Navrhujeme časové obmedzenie na vyhlásenie a predlžovanie mimoriadnej situácie na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia o ďalších 60 dní“ píše sa v návrhu.
Čítajte viac V ktorých okresoch hrozí mimoriadna situácia kvôli výpovediam lekárov? Najviac sú ohrozené veľké mestá, tvrdí analytikVzhľadom na zvýšené odchody zdravotníckych pracovníkov počas kríz, ako je aj súčasná situácia s približne 3 300 lekárskymi výpoveďami, návrh zavádza právomoc okresných úradov určiť lekárov oprávnených posudzovať dočasnú pracovnú neschopnosť týchto pracovníkov.
Právna úprava sa tiež zaoberá trestnoprávnymi dôsledkami porušenia povinností v čase mimoriadnych situácií, pričom ustanovuje jednotlivé skutkové podstaty trestných činov a ich sankcie. Návrh zákona si kladie za cieľ posilniť dôveru verejnosti v zdravotnícky systém a efektívne zabezpečovať zdravotnú starostlivosť počas krízových stavov.
Ako uvádza dôvodová správa, zákon nemá vplyv na rozpočet verejnej správy a jeho účinnosť sa predpokladá dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.