Ako na podujatí pripomenul zakladateľ Inštitútu slobody a podnikania Ján Oravec, Slovensko v oblasti inovácií výrazne zaostáva. V porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie dosahuje iba podpriemerné výsledky a naozaj to vyzerá, že „nám ušiel vlak“.
„A nielenže sa ho nesnažíme dobehnúť, ale bežíme opačným smerom,“ upozornil Oravec, ktorý vidí nádej práve v mladých podnikateľoch.
O finalistoch osemnásteho ročníka súťaže rozhodla odborná porota. Absolútnou víťazkou sa stala Lenka Cermanová z Bratislavy, ktorá so spoločníčkou pred šiestimi rokmi založila firmu Symptomedica.
Začínali ako malá ambulancia, jediná svojho druhu na Slovensku, a dnes majú súkromnú kliniku s viacerými špecialistami vrátane zahraničných.
Čítajte viac Víťazný mladý podnikateľ pomáha odhaliť rakovinu prostaty„Snažíme sa znížiť výskyt civilizačných chorôb. Sú to ochorenia modernej doby, ktoré vyplývajú zo životného štýlu. V spojení s tým chceme znížiť aj antibiotickú rezistenciu, čo sa nám už už sedem rokov darí,“ prezradila Pravde 34-ročná konateľka.
Cermanová vyštudovala potravinársku chémiu a technológiu, vďaka čomu sa začala zaujímať o to, čo sa pridáva do jedla a ako to pôsobí na pacientov – aké majú symptómy, prípadne alergie a citlivosť na niektoré druhy potravín.
Čítajte viac Virtuálny výlet do ľudského tela vymyslel bývalý študent„Tak vznikla ambícia zamestnávať lekárov, ktorí sa budú venovať výžive, črevným baktériám a mikrobiómu, a budú ho vedieť vrátiť do normálu, lebo pri chronických ochoreniach je často veľmi narušený,“ vysvetlila držiteľka hlavnej ceny.
Ako dodala, ich kliniku ročne navštívi asi 300 nových klientov, preto zatiaľ neplánujú „expandovať“. „Chystáme sa urobiť všetko pre to, aby sme zabezpečovali komplexnú starostlivosť pre pacientov, ktorí k nám chodia i z Kanady, Nového Zélandu či z Austrálie,“ uzavrela.
Ďalším finalistom bol Michal Čakloš z Oravy, ktorý v roku 2019 spolu s bratom založil spoločnosť Drevko. Je to rodinná firma, kde zamestnávajú i rodičov a ďalších príbuzných.
Najskôr predávali masívny drevený a detský nábytok, no postupne pridávali aj iné drevené produkty. Vlani podnikanie rozšírili o výrobu drevených dekorácií.
Diana Gerbocová z Trenčína zaujala firmou GERDia a vzdelávacím centrom Krtko. Venuje sa vývoju a využívaniu inovatívnych technológií HandCubeKeys.
Systém kombinuje interaktívne drevené kocky, bezdotykové ovládanie a digitálne prepojenie s počítačom, čím umožňuje rozvoj motorických, komunikačných a sociálnych zručností detí, seniorov a osôb so zdravotným znevýhodnením.
Firma je jedným z lídrov v oblasti inovatívnych technológií podporujúcich inkluzívne vzdelávanie a komunikáciu.
Ivana Nováková z Košíc a jej spoločnosť Aponi Holographics sa zase zamerala na vývoj a výrobu holografických projektorov. Pripravuje aj unikátne projekcie na mieru, nadrozmerné inštalácie v podobe interaktívnych holografických pódií, ktoré sú vhodné napríklad na koncerty, premietanie na vodné či sklenené plochy a fasády, prípadne inštalácie v nezvyčajných priestoroch.
V oblasti holografickej komunikácie podniká i Mária Virčíková z Košíc. Jej firma Matsuko Interactive premieňa 2D video do realistických 3D hologramov, čím účastníkom umožňuje zažiť interakciu podobnú osobnému stretnutiu.
„Mojou ambíciou je vyvíjať technológie, ktoré spájajú ľudí bez ohľadu na vzdialenosť,“ zhrnula mladá podnikateľka.