Aj keď sa nám nepodarilo navštíviť každý jeden vianočný trh v štyroch stredoeurópskych metropolách, máme istú predstavu o tom, koľko stoja najrozšírenejšie pochúťky v každej z nich. Navštívili sme aspoň dve lokality v každom zo spomínaných miest – kontrolovali sme ceny na trhoch v blízkosti centra a v tichších častiach hlavných miest. Preto niektoré ceny uvádzame v rozpätí niekoľkých eur. Platí totiž, že čím ste ďalej od centra, tým sú náklady na vianočné jedlá a nápoje nižšie.
Smutným zistením je, že inflácia neobišla ani ceny punčov či zemiakových placiek. Ceny v porovnaní s minulým rokom vzrástli, čo je viditeľné najmä v Budapešti. Maďarsko totiž používa vlastnú menu, ktorá sa počas roka významne oslabila. V prepočte na eurá preto ceny v Budapešti patria k tým vyšším v porovnaní s Bratislavou. V Česku, kde takisto majú vlastnú menu, však ceny za vianočné špeciality pôsobia oveľa priaznivejšie, najmä na sídliskách vzdialených od historického centra. Na hlavnom trhu na Staromestskom námestí v Prahe sú však ceny výrazne vyššie.
Pravda zisťovala, koľko stoja tradičné pochúťky na trhoch nielen v slovenskom hlavnom meste, ale aj u našich susedov – v Budapešti, Prahe a vo Viedni.
Vo Viedni trhy nájdete nielen v slávnom Schönbrunne, ale aj v rôznych častiach mesta, napríklad na Maria-Theresien-Platz alebo na Staroviedenskom vianočnom trhu na Freyungu. Návštevníkov tu čaká umenie, remeselné výrobky, lahodná kuchyňa – a jeden z najdrahších punčov vo Viedni. Priprave sa aj na to, že cez víkend a najmä večer trhy budú plné ľudí.
Medzi tradičné pochúťky viedenských trhov patria Kaiserschmarrn (rakúsky dezert z roztrhaných palaciniek), pečené gaštany a praclíky. Dobrou správou je, že ceny na Staroviedenskom vianočnom trhu zostali oproti minulému roku v podstate rovnaké. Rovnako všade sa dá platiť kartou. Mínusom ale sú dlhé rady a davy turistov, ktoré sú najväčšie najmä cez víkendy.
Jedinečnou črtou budapeštianskych trhov a výhodou pre návštevníkov je pestrá gastronómia za férové ceny, ktoré sú regulované organizátormi. Platí pravidlo, že v každom väčšom stánku s jedlom musí byť k dispozícii jedno jedlo denne za pevnú cenu približne 4 eurá. Medzi tradičné maďarské pochúťky, ktoré nájdete u susedov, patria paprikáš a guláš servírované v bochníku chleba. Za tie ale bude treba priplatiť – porcia gulášu nevyjde lacnejšie ako 10 eur. No bude naozaj veľká. Prekvapením je aj to, že vo mnohých stánkoch varené víno a punči ponúkajú v papierových, teda nezálohových, pohároch.
Pražské trhy na Staromestskom námestí lákajú stredovekou atmosférou a vôňou perníkov. Tradičný trdelník plnený šľahačkou, nutellou, čokoládou a s posýpkami od výmyslu sveta poteší maškrtníkov, no na svoje si prídu aj milovníci tradičnej českej kuchyne – zemiakových placiek, grilovanej klobásy či vianočnej kapustnice.
Bratislavské vianočné trhy sú srdcom adventu na Slovensku. Ponúkajú obľúbené špeciality slovenskej kuchyne, ktoré by ste na trhu vo Viedni alebo v Londýne hľadali márne. Po Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí rozvoniava cigánska pečienka, poctivé plnené lokše a počas mrazivých večerov vás zahreje hriatô či medovina. Aj keď každoročne Bratislava priláka množstvo turistov, ponúka pokojnejší zážitok z vianočných trhov v porovnaní s väčšími mestami.