„Naliehame, aby súčasná situácia v Gruzínsku bola hodnotená objektívne. Akékoľvek úvahy zasahovať do vnútorných vecí Gruzínska zavedením sankcií sú pre nás červenou čiarou,“ skonštatoval Fico.
Opozícia protestuje v Gruzínsku od októbra proti tomu, čo označuje za sfalšovanie parlamentných volieb vládnucou stranou a tiež proti jej rozhodnutiu pozastaviť prístupové rokovania s EÚ až do roku 2028. Na pokojné protesty však úrady tvrdo odpovedali.
Premiér doplnil, že na rokovaní otvorí otázku dvojakého štandardu pri hodnotení stavu právneho štátu v jednotlivých členských štátoch EÚ. Bratislavu už skôr v tomto roku pobúrila správa Európskej komisie. Tá v júli uviedla, že na Slovensku a v Maďarsku pretrvávajú významné problémy ohrozujúce boj proti korupcii, nezávislosť médií či fungovanie občianskej spoločnosti. Slovenská vláda potom v reakcii označila hodnotenie za nevyvážené a miestami hrubo zavádzajúce.
Fico tiež chce, aby sa EÚ angažovala pri zachovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu do EÚ. Kyjev predtým dal najavo, že nemieni predĺžiť zmluvu, ktorá sa skončí v závere tohto roka.
„Podporujeme zachovanie tranzitných plynových trás medzi Ukrajinou a členskými štátmi EÚ. Zachovanie tranzitu nemôže byť len bilaterálnou vecou krajín susediacich s Ukrajinou, ale záležitosťou celej EÚ,“ uviedol Fico. Zároveň informoval, že otázka prepravy plynu na Slovensko cez Ukrajinu bude v pondelok večer predmetom telefonátu s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Premiér SR už minulý týždeň bez bližších podrobností ohlásil sériu rokovaní v záujme zachovať tranzit plynu cez Ukrajinu.

Slovensko je tiež podľa predsedu vlády za ďalšie rozširovanie EÚ o nových členov. Tvrdí, že osobitnú podporu si zasluhuje Srbsko, ktoré v boji proti nelegálnej migrácii zohráva rozhodujúcu úlohu.
