Vláda v stredu schválila Akčné plány k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 – 2027. Prioritnými oblasťami sú zamestnanosť, vzdelávanie, zdravie a bývanie, boj s protirómskym rasizmom a podpora participácie.
„Tento rámcový dokument je záväzkom vlády Slovenskej republiky, ktorý na úrovni priorít definuje smerovanie verejných politík na účely dosiahnutia viditeľnej zmeny v oblasti rovnosti a začleňovania Rómov,“ uvádza sa v materiáli. Akčné plány majú poskytnúť efektívny rámec na dosiahnutie pokroku v oblasti sociálnej inklúzie a rovnosti príležitostí pre rómsku komunitu na Slovensku. Ich implementácia má prispieť nielen k zlepšeniu životných podmienok Rómov, ale aj k zvýšeniu sociálnej súdržnosti.
Materiál vychádza z dlhodobých strategických cieľov SR v oblasti sociálnej inklúzie a zodpovedá záväzkom, ktoré Slovensko prijalo v rámci Európskej únie a medzinárodných organizácií v oblasti podpory znevýhodnených skupín obyvateľstva, najmä rómskej menšiny.
Správu o plnení úloh jednotlivých rezortov vyplývajúcich z akčných plánov vypracuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity každoročne. Na rokovanie vlády ju predloží každý rok do 30. septembra počnúc rokom 2026. V priebehu roka 2028 budú akčné plány aktualizované spolu s koncipovaním nových úloh.
„Úlohy v akčnom pláne budú financované v rámci schválených limitov výdavkov na jednotlivé rozpočtové roky bez dodatočných požiadaviek na štátny rozpočet, s čím jednotlivé rezorty súhlasili,“ píše sa v návrhu. Na realizáciu akčných plánov sú alokované finančné prostriedky z národného rozpočtu a Európskych fondov. V prípade, že by sa akčné plány na roky 2025 – 2027 neprijali, malo by to za následok zastavenie čerpania eurofondov pre oblasť inklúzie Rómov v hodnote viac ako 510,03 milióna eur.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško potvrdil, že akčné plány na najbližšie trojročné obdobie nadviažu na doterajšie stanovené úlohy. „Plnenie týchto akčných plánov je podkladom pre možnosť čerpať eurofondy a využívať externé zdroje na potrebnú pomoc a zlepšovanie podmienok marginalizovaných rómskych komunít,“ zdôraznil Daško. Poukazuje na dôležitosť všetkých prioritných oblastí, zvýrazňuje však prioritný zásah a prepojenie vzdelávania a zamestnanosti. „Od týchto oblastí sa odvíja progres aj v tých ďalších,“ upozornil.