Podvodníci sa prostredníctvom SMS vydávajú za policajtov a žiadajú peniaze za vymyslené pokuty. V správe vyzývajú na úhradu pokuty po kliknutí na odkaz, ktorý sa tvári ako oficiálna stránka Ministerstva vnútra SR. Správa obsahuje aj číslo "spisu", dôvod pokuty, dátum jej udelenia a sumu. Upozornila na to polícia na sociálnej sieti.
„Polícia takýmto spôsobom pokuty rozhodne nevymáha. Ak vám bola udelená pokuta, príde vám riadne poštou,“ uviedla. Podvodníkov podľa polície prezrádza aj URL adresa webstránky. „V tomto prípade ide o overenú taktiku podvodníkov, ktorí sa snažia využiť chvíľkovú nepozornosť pozmenením domény, prípadne dopísaním písmen do adresy tak, aby pripomínala tú skutočnú,“ doplnila.
Slovenská pošta je jednou z najčastejšie zneužívaných firiem na smishingové podvody. Pravidelne na svojej webovej stránke zverejňujú, ako vyzerajú podvodné SMS správy a emaily.
Vyzýva občanov, aby v prípade prijatia podobnej SMS neklikali na žiadne odkazy a správu vymazali. Ak sa stali obeťou podvodu, môžu kontaktovať políciu na linke 158 alebo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru.
Užitočná pravda: Seniori prichádzajú každý deň o tisíce eur. Ako tomu vie zabrániť polícia?
Video
rečo sú obeťami podvodov často práve seniori? Platia na nich stále vymyslené príbehy o vnukovi, ktorý od nich prosí peniaze kvôli autonehode? Stávajú sa čoraz častejšie aj obeťami podvodov na internete? O koľko peňazí ich podvodníci pripravia? Čo s tým robí polícia? Ako chráni seniorov? Stretávajú sa aj s prípadmi, že seniorov podvodom pripraví o majetok vlastná rodina? V relácii Užitočná pravda odpovedá štátna tajomníčka ministerstva vnútra prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD. / Zdroj: TV Pravda