Kresťania slávia sviatok Zjavenia Pána. Pápež vyzval na kultúru prijatia

Sviatok Zjavenia Pána, známy aj pod názvom Traja králi, slávia v pondelok katolíci i ďalší veriaci kresťanských cirkví. Ide o sviatok zjavenia Ježiša Krista ako Mesiáša Izraela, Spasiteľa sveta a Božieho Syna. Pápež František na Slávnosť Zjavenia Pána počas omše v Bazilike sv. Petra vyzval veriacich, aby podporovali kultúru prijímania a integrácie vo svojich komunitách a odmietali diskrimináciu.

06.01.2025 10:07 , aktualizované: 17:28
debata (5)

Sviatok Zjavenia Pána sa na východe oslavuje už od tretieho storočia. Podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) si v ňom cirkev pripomínala „tri zázraky“ – príchod mudrcov z východu, Ježišov krst v Jordáne a jeho prvý zázrak v Káne Galilejskej.

Etnologička Staňová Michalková: Traja králi ukončovali vianočné obdobie
Video
Zdroj: TASR - František Iván

Neskôr sa tento sviatok rozšíril aj na západ, kde sa dôraz kládol predovšetkým na poklonu mudrcov, ktorí sú známi aj pod pomenovaním traja králi s menami Gašpar, Melichar a Baltazár.

potraviny Čítajte viac Otváracie hodiny vo sviatok Troch kráľov. Kde nakúpite 6. januára?

Príchod mudrcov do Jeruzalema s cieľom pokloniť sa židovskému kráľovi ukazuje, že v Izraeli hľadajú toho, ktorý bude kráľom národov. „Ich príchod znamená, že pohania môžu objaviť Ježiša a klaňať sa mu ako Božiemu Synovi a Spasiteľovi sveta, len ak sa obrátia k Židom a prijmú od nich mesiášske prisľúbenie, ako sa nachádza v Starom zákone,“ poznamenala KBS. Zjavenie Pána zvestuje, že všetky národy vstupujú do rodiny patriarchov a nadobúdajú výsady vyvoleného ľudu.

Počas tohto sviatku je tradičným posvätenie domov. Kňazi v hornej časti dverí kriedou napíšu aktuálny rok a spojenie písmen C, M a B, skratku latinského Christus Mansionem Benedicat, čo znamená Kristus nech požehná náš príbytok. Počas tohto sviatku sa okrem toho v kostoloch požehnáva aj voda, ktorú si veriaci berú do svojich príbytkov.

Svätenie vody na Zemplínskej šírave

Sviatok Bohozjavenia si v pondelok pripomenú gréckokatolícki veriaci aj vo farskom chráme v Klokočove a na brehu Zemplínskej šíravy. Archijerejská svätá liturgia, ktorej bude predsedať gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ, bude spojená s Jordánskym svätením vody, potvrdil Peter Paľovčík z Gréckokatolíckej eparchie Košice.

„Ide o spomienku na krst Kristov v rieke Jordán, kedy sa Boh zjavuje ako Svätá Trojica,“ priblížil s tým, že od skončenia pandémie vladyka Cyril Vasiľ každý rok svätí vodu na sviatok Bohozjavenia v Klokočove. Svätá liturgia sa začne o 10.00 h, následne sa spolu so sprievodom presunú k vodám Zemplínskej šíravy, kde sa uskutoční posvätenie vody.

„Voda sa posviaca zvolávaním Svätého Ducha cez trojité požehnanie vody – ponáranie sviec do vody, dýchaním na hladinu a ponorením ruky. Nakoniec sa do vody ponára kríž. Po posvätení vody sa pokropia prítomní veriaci, chrám, veriaci sa z vody môžu napiť i odniesť si ju domov,“ spresnil.

Podľa Paľovčíka je zvykom takmer v každej farnosti, že sa v týchto dňoch posviacajú príbytky. „Je to príležitosť nielen na požehnanie domovov veriacich, ale aj možnosť pre každého kňaza osobne sa stretnúť s väčšinou svojich veriacich,“ dodal.

Pápež vyzval na kultúru prijatia

Pápež František na Slávnosť Zjavenia Pána (Epifánia, na Slovensku tiež Traja králi) v pondelok počas omše v Bazilike sv. Petra vyzval veriacich, aby podporovali kultúru prijímania a integrácie vo svojich komunitách a odmietali diskrimináciu.

Slávnosť Zjavenia Pána pripadá deň, keď podľa Biblie mudrci z Východu vedení hviezdou prišli do Betlehema navštíviť novonarodeného Ježiša. František povedal, že hviezda, ktorá vedie ľudstvo k Bohu, nerobí rozdiely medzi etnickými, jazykovými alebo národnými skupinami a je tu pre všetkých.

Evanjeliový záznam tohto príbehu (Mt 2, 1 – 12) neuvádza ich počet, kráľovskú hodnosť ani mená; podľa tradície majú mená Gašpar, Melichar a Baltazár.

„Robíme dobre, keď o tom dnes meditujeme, vo svete, v ktorom sú jednotlivci a národy vybavené stále silnejšími komunikačnými prostriedkami, a napriek tomu sa zdá, že sú menej ochotné chápať, akceptovať a stretávať sa s druhými v ich rozmanitosti,“ povedal v homílii.

Boh vyzýva kresťanov, aby odmietli všetko, čo diskriminuje, vylučuje a zavrhuje ľudí, povedal pápež. Namiesto toho vyzval na podporu „silnej kultúry prijatia, v ktorej sú úzke miesta strachu a odsúdenia nahradené otvorenými priestormi stretnutia, integrácie a zdieľania života; bezpečné priestory, kde každý nájde teplo a úkryt.“ František podľa evanjelia dlhodobo hlása potrebu privítať cudzincov, najmä migrantov.

Pondelková omša ukončila pre 88-ročného pápeža mimoriadne namáhavé obdobie, ktoré sa časovo zhodovalo so začiatkom Svätého roka 2025. Koná sa raz za 25 rokov a očakáva sa, že privedie do Ríma v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov viac ako 30 miliónov pútnikov.

Tento týždeň pápež ešte pokrstí niekoľko detí v Sixtínskej kaplnke, prednesie svoj každoročný prejav o zahraničnej politike diplomatickému zboru Svätej stolice, stretne sa s končiacim americkým prezidentom Joem Bidenom.

pápež František, Rím, Svätý rok Čítajte viac Pápež otvoril katolícky Svätý rok. Môže prilákať do Ríma desiatky miliónov veriacich
Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kresťanstvo #Traja králi #Zjavenie Pána