Pellegrini reaguje na Ficov návrh: Memorandum zo septembra je dostačujúce

Deklarácia o zahraničnej politike Slovenska, ktorú pred štyrmi mesiacmi podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR, poskytuje v súčasnosti dostatočný priestor na výkon každodennej politickej práce. Skonštatoval to prezident Peter Pellegrini. Hlava štátu je pripravená hovoriť o téme zahraničnej politiky po zvolení predsedu parlamentu.

08.01.2025 15:46 , aktualizované: 19:40
Peter Pellegrini, Robert Fico, Peter Žiga,... Foto: ,
Prezident Peter Pellegrini a premiér Robert Fico (Smer) počas podpisu memoranda o zahraničnej politike
debata (287)

„Deklarácia o zahraničnej politike Slovenska, ktorú pred štyrmi mesiacmi podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia Slovenskej republiky, jasne definuje pevné slovenské ukotvenie v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, a zároveň právo Slovenska vykonávať suverénnu zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany,“ uviedli z prezidentskej kancelárie v reakcii na návrh premiéra Roberta Fica (Smer).

Fico v Kremli rokoval s Putinom
Video

Deklarácia zo septembra 2024 podľa prezidenta poskytuje v súčasnosti dostatočný priestor na výkon každodennej politickej práce. „Prezident je však pripravený hovoriť o tejto téme na stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov po zvolení predsedu Národnej rady Slovenskej republiky,“ doplnili z odboru komunikácie.

Robert Fico a Vladimir Putin Čítajte viac Opozícia zvoláva mimoriadnu schôdzu k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. Matovičovci žiadajú odvolanie premiéra

Spoločné vyhlásenie o jednotnom postupe v otázkach zahraničnej politiky podpísali 1. septembra 2024 prezident, premiér a podpredseda NR SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas). V memorande deklarovali pevné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO.

Michal Šimečka Čítajte viac Fico sa pridal ku krajnej pravici a ohrozuje všetko, čo sme 30 rokov budovali, tvrdí Šimečka. SNS podporuje premiéra

Premiér chce navrhnúť najvyšším ústavným činiteľom a predsedom koaličných strán vydanie stanoviska k zahraničnopolitickej orientácii SR. Avizoval to v utorok (7. 1.). Má ísť podľa jeho slov o reakciu na nástup iných názorov, ako presadzuje Brusel, a popieranie základných demokratických pravidiel. V stanovisku sa majú podľa Fica definovať aj zásady, ktorými sa v zahraničných otázkach riadi SR.

Mimoriadnu schôdzu zvolali na utorok

Parlament bude o opozičnom návrhu na uznesenie k zahraničnopolitickej orientácii SR rokovať v utorok (14. 1.) od 10.00 h. O zvolaní mimoriadnej schôdze informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady. Opozičné Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS chcú na schôdzi potvrdiť zahraničné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO.

Podporou uznesenia majú poslanci ukázať, že nepodporujú kurz zahraničnej politiky premiéra Roberta Fica (Smer) smerom na východ. „Predseda vlády si pripravuje pôdu, aby Slovensko vyviedol z Európy. (…) Miesto Slovenska vo svete je jasne definované naším členstvom v EÚ, NATO, platnými strategickými dokumentami a platnom memorande najvyšších ústavných činiteľov,“ povedal predseda hnutia PS Michal Šimečka. Premiér nemá podľa neho žiadny mandát z NR SR či volieb, aby kurz zahraničnej orientácie Slovenska menil.

Opozícia tiež vyčíta Ficovi jeho návštevu v Moskve pred Vianocami, ochladnuté vzťahy SR s partnermi a spojencami, s Českom, Poľskom či Francúzskom. Premiér tiež podľa opozičných strán vyvoláva strach a ničí dôveru partnerov v EÚ, koaličných partnerov, opozície aj občanov.

Šutaj Eštok: Opozícia je hysterická a nastavená nepriateľsky voči svojej krajine

Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany. Opozícia je nastavená nepriateľsky voči vlastnej krajine. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Opoziční predstavitelia podľa neho spustili nemiestnu hystériu po tom, čo sa Slovensko ponúklo ako priestor na rozhovory o mieri.

„Nepamätám si, či malo niekedy Slovensko opozíciu, ktorá dokázala byť tak nepriateľsky nastavená voči vlastnej krajine, ako je tá naša súčasná. Hystéria, ktorú spustili za mediálnej pomoci kvôli snahám vlády a prezidenta ponúknuť Slovensko ako priestor na rozhovory o mieri, je nemiestna a úbohá,“ povedal Šutaj Eštok.

Politika opozície je podľa neho plná nenávisti a negativity. „Nech by urobila vláda SR čokoľvek, všetko bude zlé. Najhoršie je, že ich hysterickosť škodí samotnému Slovensku,“ skonštatoval. Vyzval opozíciu, aby rešpektovala výsledky parlamentných volieb.

Facebook X.com 287 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #Peter Pellegrini #zahraničná politika SR