Opozičné KDH chce pre situáciu na katastri iniciovať poslanecký prieskum na ÚGKK aj na Národnom bezpečnostnom úrade. Navrhnúť to plánuje na mimoriadnom zasadnutí parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ ku katastru, ktoré má byť v piatok (10. 1.). Kresťanskí demokrati to avizovali v stanovisku.
„KDH s veľkým znepokojením sleduje situáciu týkajúcu sa kybernetických útokov nebývalých rozmerov zo zahraničia na informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov. Považujeme to v hnutí za závažné narušenie vnútornej bezpečnosti štátu,“ skonštatovali. Upozornili aj na to, že dáta z katastra by podľa medializovaných informácií nemali byť centrálne zálohované.
KDH volá po tom, aby minister Šutaj Eštok a všetci kompetentní bezodkladne poskytli verejnosti informácie o aktuálnej situácii. „Či sú ich majetkové práva k nehnuteľnostiam ohrozené a či má alebo nemá štát situáciu pod kontrolou,“ dodalo.