„Oslovili ma, slušne som poďakovala a odmietla,“ povedala Studenková Denníku N. Dodala, že nemá potrebu prevziať ocenenie v situácii, v ktorej sa nachádza kultúra na Slovensku.
„Ak by to bolo za iných okolností, nemala by som s tým problém, považovala by som to za česť, ale vzhľadom na to, čo sa deje v kultúre, som to urobiť nemohla,“ uviedla Studenková.
Prezident Pellegrini v piatok uviedol, že plne rešpektuje rozhodnutie Studenkovej. Médiám to uviedol po pietnej spomienke v obci Nemecká v okrese Brezno. „Herečka Zdena Studenková, vzhľadom na nedávne dožitie sa okrúhleho jubilea, bola v užšom výbere na kandidátov, ktorí by mohli obdržať štátne vyznamenanie. Nakoniec sa pani Studenková rozhodla, že túto úctu a vďaku od štátu a občanov za jej celoživotné dielo neprijme. Je to jej rozhodnutie a ja ho plne rešpektujem,“ priblížil Pellegrini.
Poznamenal, že štátne vyznamenania sa udeľujú pri príležitosti vzniku SR a nemajú nič spoločné s aktuálnou politickou situáciou. Ide podľa hlavy štátu o najvyššiu česť, akú môže občan SR dostať. „Na Slovensku je dostatok ďalších občanov, ktorí si za svoju prácu vyznamenania zaslúžia,“ dodal prezident.
Viacerí slovenskí umelci i časť verejnosti predtým protestovali proti rozhodnutiam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá napríklad odvolala riaditeľov viacerých popredných kultúrnych inštitúcií. Studenková, ktorá hrá napríklad v sledovanom televíznom seriáli Dunaj, k vašim službám a má úlohy aj v divadelných predstaveniach, podľa Denníka N však pri zdôvodnení svojho rozhodnutia odmietnuť štátne vyznamenanie meno ministerka kultúry nespomenula.
Pellegrini bude odovzdávať štátne vyznamenanie prvýkrát od zloženia prezidentského sľubu vlani v júni. V priamej prezidentskej voľbe Pellegrini uspel ako predseda parlamentu a vládnej strany Hlas-sociálna demokracia. Šimkovičovú do funkcie ministerky kultúry navrhla Slovenská národná strana, ktorá je najmenšou stranou trojčlennej vládnej koalície premiéra Roberta Fica.