Fio bankaFio banka

Pokračovanie článku: Ficova vláda odklepla pomoc Ukrajine, ktorá má „osobitné potreby“. Nové plyny zdania, projekt Dobrá je strategický

Trestný zákon sa rozšíri o nový trestný čin porušenia reštriktívneho opatrenia, teda porušenia príkazu, zákazu alebo obmedzenia vyplývajúceho z medzinárodnej sankcie. Vláda dnes totiž s pripomienkou schválila návrh z dielne rezortu spravodlivosti, ktorého cieľom je transpozícia európskej smernice zameranej na účinné uplatňovanie reštriktívnych opatrení Európskej únie a celistvosť vnútorného trhu v Únii, ochranu hodnôt Únie, zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, ako aj upevňovanie a podporu demokracie, právneho štátu a ľudských práv. Na základe uvedeného sa podľa ministerstva ustanovili minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia trestných činov a sankcií za porušenie reštriktívnych opatrení.

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie
Video

Reštriktívne opatrenia podľa ministerstva spravodlivosti predstavujú opatrenia týkajúce sa zmrazenia alebo zaistenia finančných prostriedkov a hospodárskych zdrojov, zákazy sprístupňovania finančných prostriedkov a hospodárskych zdrojov, a zákazy vstupu na územie členského štátu alebo tranzitu cez toto územie, ako aj sektorové hospodárske a finančné opatrenia a zbrojné embargá. Novela Trestného zákona v tejto súvislosti zavádza tiež koncept hrubej nedbanlivosti. „Koncept hrubej nedbanlivosti sa aktuálne zavádza len vo vzťahu k novej skutkovej podstate trestného činu porušenia reštriktívneho opatrenia,“ vysvetlil rezort spravodlivosti s tým, že hrubou nedbanlivosťou sa rozumie obzvlášť ľahostajné alebo hrubé porušenie obvyklej opatrnosti, starostlivosti alebo povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré viedlo k ohrozeniu alebo porušeniu záujmu chráneného Trestným zákonom.

trencin, cistenie, trestanci, odsudeni, upratovanie Čítajte viac Koalícia mení tresty za "horalkové krádeže". Pokuty nestačia, ako sankciu navrhujú zametanie ulíc

Na vyvodenie zodpovednosti páchateľa za porušenie sankcií je podľa ministerstva spravodlivosti potrebné preukázanie aspoň hrubej nedbanlivosti, ktorou sa rozumie obzvlášť ľahostajné alebo hrubé porušenie obvyklej opatrnosti, starostlivosti alebo povinnosti. Pri škode prevyšujúcej čiastku 10-tisíc eur bude páchateľovi hroziť trest až päť rokov a v prípade škody prevyšujúcej 100-tisíc eur až osem rokov.

Facebook X.com 66 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #vláda Roberta Fica