Gašpar v Ide o pravdu: Informácie od SIS sú závažné. Po katastri môže prísť ďalší útok na systémy štátu

Nehráme sa o drobné, tu bol na programe prevrat, ktorý by nebol v súlade s ústavným zriadením, povedal poslanec Tibor Gašpar (Smer) v relácii Ide o pravdu. Povedal to v súvislosti s informáciami vlády, že sa na Slovensku chystal prevrat organizovaný mimovládkami a opozíciou, ktoré opozičné strany odmietli.

24.01.2025 11:00
debata (313)
Pozrite si debatu Nikoly Detáriovej a Tibora Gašpara v relácii Ide o pravdu
Video

K Bezpečnostnej rade

Táto Bezpečnostná rada bola jedna z najdlhších, aké som absolvoval. Pre mňa je závažnosť informácií vychádzajúcich zo správy SIS veľmi vysoká. Hovoríme tu o ohrození ústavného zriadenia. Chápem, že opozícii to vadí, pretože časť tých informácií sa týka aj ich. Máme tu vplyvové operácie rôznych skupín zo zahraničia za účasti niektorých skupín a konkrétnych ľudí na Slovensku. Sú do toho zapojené aj niektoré médiá. Toto sa ešte nestalo.

Mali sme tu hrozby bombovými útokmi na školách, v bankách a iných inštitúciách. Mali sme tu útok na katastrálny portál v súvislosti s údajmi, ktoré tam sú a vyvolávanie povedomia u občanov, že štát nezvláda situáciu. Po útoku na ten portál sa zrejme niekto pokúsi v najbližšom období opäť zaútočiť aj na ďalšie systémy štátu, v ktorom sa chránia údaje občanov.

Umelé inteligencie nesmú tvoriť produkty, ktoré sú protizákonné, ktoré šíria nenávisť, ktoré nabádajú k násiliu. A toto v tom maily je. Považujem za nezmysel, že by časť správy SIS vytvorila umelá inteligencia.

O protestoch

Nikomu nezakazujeme ísť na námestie a vyjadrovať svoj názor, ale nemôže sa námestie zmeniť na politické bojisko. Nemôžu horieť autá, nemôžu byť ublíženia na zdraví. V Gruzínsku na protestoch sa hádzali dlažobné kocky, zapaľovali sa ľudia, používali sa rôzne iné násilné prostriedky. Toto asi na Slovensku nechceme.

Pre tú mobilizáciu na dnešný protest si myslím, že na ňom môže dôjsť k provokáciám. Ak však prídu nejakí provokatéri, tak prídu práve z organizácií alebo zoskupení, ktorí majú za úlohu vyrobiť provokáciu.

K ďalšej mimoriadnej schôdzi na vyslovenie nedôvery vláde

Strana Smer sa na tejto schôdzi nezúčastní.

K februárovej schôdzi parlamentu

Nevylučujem, že bude vo februári riadna schôdza. Tiež však nevylučujem, že to môže byť ako keby mimoriadna schôdza. Nechceme ten program veľmi rozširovať.

K zahranično-politickej orientácii Slovenska

Nechcem strašiť, ja len chcem povedať, že aby sa nestalo raz to, že únia sa rozpadne prirodzeným spôsobom bez toho, či tam chceme alebo nechceme byť. Verím, že sa také nestane. Oficiálne politické stanovisko je, že chceme byť členmi EÚ aj členmi NATO.

Nechcem určovať, či a kedy pôjdem na Ukrajinu. Domnievam sa, že keď to bude možné, tak pôjdeme.

Facebook X.com 313 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Tibor Gašpar #Ide o pravdu