„V piatok sme v hektickej atmosfére protestu z pódia odhadli, že na Námestí slobody je 60-tisíc ľudí. Bol to náš odhad. Hrubý odhad organizátorov na základe dostupných fotografií z médií. Náš partner pre bezpečnosť však po analýze snímok z dronu upresnil účasť na 40-tisíc a polícia na 41-tisíc. Nemáme problém priznať, že sme mohli byť v našich odhadoch prehanne optimistickí a plne dôverujeme nášmu partnerovi aj policajným údajom. Za nesprávny odhad počas protestu sa všetkým ospravedlňujeme,“ uviedla iniciatíva na sociálnej sieti.
Námestie slobody v Bratislave i napriek nadhodnoteným číslam zo strany organizátorov zažilo uplynulý piatok jeden z najväčších protestov za posledné roky. Okrem hlavného mesta vyšli v ten deň do ulíc v desiatkach miest po celom Slovensku desaťtisíce Slovákov. Svojou účasťou chceli vyjadriť podporu proeurópskeho smerovania krajiny.
V Bratislave dav ľudí skandoval heslá proti premiérovi Robertovi Ficovi. Organizátori akcie z radov občianskych aktivistov potom prvýkrát vyzvali Fica, aby rezignoval na funkciu predsedu vlády.

Občianske združenie Mier Ukrajine začalo zvolávať demonštrácie pod názvom „Slovensko je Európa“ po decembrovej schôdzke Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorého krajina pred takmer tromi rokmi vojensky napadla Ukrajinu.
Neskôr Ficov stranícky kolega a podpredseda parlamentu Tibor Gašpar pripustil možnosť odchodu krajiny z Európskej únie. „Smer nemá v tejto chvíli za prioritu a za cieľ vystúpiť z EÚ alebo NATO, ale obdive tieto združenia sa vyvíjajú v čase, menia možno niektoré základné otázky alebo princípy fungovania, ktoré boli v čase, keď sme od nich vstupovali, a preto tu musia ostať otvorené dvere pre situáciu, že by sme eventuálne uvažovali aj tak už o krajnom riešení, ako je vystúpenie z EÚ,“ uviedol pred dvoma týždňami Gašpar vo verejnoprávnej televízii STVR.

Opozícia slová Gašpara o možnom vystúpení Slovenska z EÚ a NATO ostro kritizovala, reagovali aj koaliční partneri. „Strana Hlas presadzuje suverénnu zahraničnú politiku, v ktorej musia byť slovenské záujmy na prvom mieste. Odmietame však akúkoľvek diskusiu o možnom vystúpení Slovenska z EÚ alebo NATO,“ uviedla strana v stanovisku.
Prezident a bývalý líder strany Hlas Peter Pellegrini po slovách Gašpara na sociálnej sieti citoval časť z vyhlásenia memoranda o slovenskej zahraničnej politike, ktorú traja najvyšší ústavní činitelia podpísali v septembri minulého roka, konkrétne časť o členstve Slovenska v EÚ a NATO.
„Traja najvyšší ústavní činitelia – prezident Slovenskej republiky, predseda Národnej rady a predseda vlády Slovenskej republiky, vyhlasujeme, že budeme spoločne podporovať naše nespochybniteľné členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii," napísala hlava štátu bez akéhokoľvek ďalšieho komentára.
V utorok kancelária hlavy štátu oznámila, že prezident Pellegrini zvolal na budúci týždeň okrúhly stôl predsedov troch koaličných a troch opozičných parlamentných strán k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.
