„Kúpalisko sme obnovili po šiestich rokoch a na to, že to bola naša prvá sezóna, to hodnotíme naozaj pozitívne. Mali sme viac ako 34 000 návštevníkov a to je na naše pomery a vzhľadom ku konkurencii, ktorá sa za tých šesť rokov rozvíjala a my sme stagnovali, skutočne veľmi dobré,“ konštatovala primátorka Erika Győrfiová pre Pravdu.
Rekonštrukcia sa konkrétne týkala prírodného bazéna s plochou asi 15 000 metrov štvorcových. Ten je napĺňaný vodou z Morského oka, prírodnej zaujímavosti priamo v areáli kúpaliska. Je to vlastne jazierko s priemerom asi 60 metrov, ktoré vzniklo zatopením zhruba 38 metrov hlbokej priepasti. Voda do nej priteká podzemnými prameňmi.

Pozitívnou správou je, že prevádzka kúpaliska bola pre mesto vlani plusová. Podľa primátorky tam samospráva dosiahla zisk asi 30 000 eur. Viacerí predstavitelia mesta a poslanci však na minulých zasadnutiach mestského zastupiteľstva zdôraznili, že v prvom rade ich teší, že kúpalisko po rokoch pustnutia znovu ožilo.
Ďalšie plány obnovy
Vysokú návštevnosť kúpaliska sa v Tornali podarilo dosiahnuť napriek tomu, že v prevádzke nebolo v celom pôvodnom rozsahu. Zatiaľ totiž neboli obnovené ďalšie dve atrakcie v jeho areáli – 50-metrový plavecký bazén a autokemping. Na ich rekonštrukciu samospráva už nemala peniaze, pracuje však na tom, aby ju bolo možné realizovať v nasledujúcich rokoch.
Podľa primátorky dalo mesto v prípade kempingu vypracovať inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum, ktoré už boli vyhodnotené. Cieľom je vďaka obnove kempingu umožniť návštevníkom pri kúpalisku aj prespať. „Je to potrebné, lebo keď nemáte nocľah, je to veľký problém,“ podotkla primátorka s tým, že v súčasnosti mesto čaká na cenový návrh spracovania štúdie rekonštrukcie autokempingu od Slovenskej asociácie kempingu a karavaningu.
V súvislosti s obnovou plaveckého bazéna už samospráva disponuje grafickým návrhom prestavby, ktorý bude s architektonickou kanceláriou ešte ďalej konzultovať. Už teraz je ale zrejmé, že plavecký bazén sa po obnove trochu zmení. Pôvodne totiž meral 50 metrov, ale v rámci rekonštrukcie by jeho časť mala byť vyhradená na relaxačné účely a atrakcie pre deti.

Novinkou oproti minulosti má byť tiež jeho napĺňanie teplou vodou. Presné technické riešenie ohrevu vody zatiaľ samospráva nemá vybrané, ale podľa primátorky budú chcieť využiť solárne ohrievanie a moderné technológie s nízkou spotrebou energie. „Posúdi to projektant s ďalšími odborníkmi a dorieši sa to v projektovej dokumentácii, čo bude pre nás najvýhodnejšia alternatíva,“ ozrejmila Győrfiová.
V pláne je tiež vybudovanie multifunkčného ihriska pri bazénoch, aby návštevníkom okrem kúpania ponúkli aj možnosť zašportovať si. Na financovanie všetkých rozvojových zámerov bude samospráva hľadať možnosti v rôznych fondoch a grantoch, keďže z vlastného rozpočtu by to nebolo možné. Na spolufinancovanie plánuje využiť financie z rezervného fondu. „Budeme pracovať na týchto projektoch a čakať, aké výzvy vyjdú,“ avizovala primátorka.
Menšie opravy
Mesto muselo vlani u dodávateľa reklamovať niektoré práce na prírodnom bazéne. Podľa Győrfiovej však šlo len o menšie nedostatky v podobe drobenia škárovacej hmoty medzi kameňmi, ktorými sú vyložené boky bazéna. Samospráva to zistila už pred vlaňajšou sezónou, ale keďže šlo o drobnosti, rozhodla sa ich riešiť až po lete, inak by nebolo možné kúpalisko otvoriť.
Dodávateľ podľa primátorky päť rokov zodpovedá za vykonané práce. Reklamáciu uznal a predložil technologický návrh odstránenia nedostatkov. „Avšak k prácam je možné reálne pristúpiť z dôvodu klimatických podmienok až v mesiacoch marec a apríl,“ ozrejmila primátorka.
Obľúbené aj v minulosti
Tornaľské plážové kúpalisko bolo postavené v roku 1969 v mestskej časti Králik. Jeho celková rozloha bola okolo 8,5 hektára a rýchlo sa stalo obľúbeným miestom oddychu nielen pre domácich a obyvateľov regiónu, ale i turistov zo zahraničia. Svoju popularitu si zachovalo aj po Nežnej revolúcii, keď sa možnosti dovolenkovania rozšírili o mnohé destinácie v zahraničí.
Kúpalisku však postupne rástla konkurencia aj doma, napríklad v podobe rekreačnej oblasti Kurinec pri neďalekej Rimavskej Sobote, kde samospráva postupne vybudovala prakticky úplne nové termálne kúpalisko.
Tornaľské kúpalisko tak postupne začalo zaostávať a pre zlý technický stav bolo napokon od roku 2019 mimo prevádzky. Rok predtým však jeho návštevnosť už nedosiahla ani 7000 ľudí za sezónu. Pre porovnanie, v rokoch 2012 a 2013 to bolo okolo 30 000 až 40 000 návštevníkov.
Všetko sa to zmenilo až v roku 2023, keď samospráva začala s rekonštrukciou, ktorá trvala do jari 2024. Jej celkové náklady presiahli pol milióna eur, pričom vykryté boli z rozpočtu mesta a regionálneho príspevku pre najmenej rozvinuté okresy.