Fio bankaFio banka

Korupčný tieň nad stranou Hlas? Prokuratúra vyšetruje kupčenie s funkciami

Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave v súvislosti so skupinou štyroch poslancov strany Hlas preveruje informácie o možnom podozrení zo spáchania korupčných a iných trestných činov. TASR o tom informovala hovorkyňa KP Gabriela Kováčová.

30.01.2025 10:45 , aktualizované: 14:14
debata (94)
Migaľ pre Pravdu: Vedeli sme, že príde verejná poprava. Plán? Zrejme destabilizácia Hlasu, stranu má prevziať Drucker
Video
Zdroj: TV Pravda

„Dozorujúci prokurátor odstúpil na ďalšie konanie na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave všetky doteraz medializované informácie. KP v Bratislave zdôrazňuje, že orgány prokuratúry konajú z úradnej povinnosti vždy, keď sa o podozrení z trestnej činnosti dozvedia,“ podotkla hovorkyňa.

Samuel Migaľ, Čítajte aj Výsluch Migaľa: Úrad inšpekčnej služby odmieta účelové kroky. SaS chce preveriť informácie o zneužívaní polície

Medializované informácie o možnom podozrení zo spáchania korupcie a iných trestných činov v súvislosti so skupinou štyroch poslancov strany Hlas prešetrí Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Prezídia Policajného zboru. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.

Pripomenul, že dozorujúci prokurátor odstúpil preverovanie podozrenia na ďalšie konanie na Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave. „Medializovanými informáciami sa bude zaoberať ÚBOK,“ dodal policajný hovorca

Hlas vylúčil Migaľa a Šalitroša zo strany. Šutaj Eštok: Pýtali si funkcie, boli to vydierači
Video
Zdroj: TASR

Poslankyňa a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová očakáva, že vyšetrovanie bude rýchle a transparentné. Ako uviedla, strana Za ľudí víta, že Generálna prokuratúra po ich urgencii a trestnom oznámení začala konať a preverovať informácie o možnej korupcii a ďalších trestných činoch v súvislosti so snahami ovplyvniť „rebelujúcich“ poslancov vládnej koalície. Podľa Remišovej je to dôkaz toho, že tlak opozície a verejnosti má význam. „Aj keď by bolo lepšie, keby prokuratúra konala sama od seba, a nie až po tom, ako sme podali trestné oznámenie,“ dodala poslankyňa. Ako pripomenula, od začiatku upozorňovali na to, že rokovania o odchode poslancov Hlasu vzbudzujú podozrenia zo zastrašovania, korupcie či zneužívania právomocí. „Premiér Robert Fico (Smer) a prezident Peter Pellegrini tak očividne uviazli v politickej hre, v ktorej sa karty rozdávajú nie na verejných rokovaniach, ale pri zákulisných dohodách za zatvorenými dverami,“ uviedla Remišová. Poslankyňa doplnila, že budú dôkladne sledovať celý proces. „Budeme sledovať, či tento proces nie je len naoko a či si Fico opäť nepoistí beztrestnosť svojich spojencov. Ak prokuratúra myslí svoj postup vážne, očakávame, že vyšetrovanie bude transparentné a rýchle a neskončí sa zametením pod koberec, ako pri mnohých iných kauzách tejto vlády,“ uzavrela Remišová.

Samuel Migaľ, Čítajte aj Migaľ pre Pravdu: Vedeli sme, že príde verejná poprava. Plán? Zrejme destabilizácia Hlasu, stranu má prevziať Drucker

Vylúčený poslanec Hlasu Samuel Migaľ a jeho kolegovia v poslednom čase opakovane hovorili o zvýšenom záujme bezpečnostných zložiek o ich osoby a o tlakoch, ktoré sú na nich vyvíjané. „Viete, keď vám príde nejaká žiadosť o nejaký výsluch, s čím ja nemám najmenší problém, ale keď to príde práve v čase, keď nehlasujete, tak ako vám káže jednota strany… Keď chodíte na stretnutia so svojimi zdrojmi so svojimi známymi a okolo vás sa zrazu hýbu nejaké autá, keď zrazu členovia najužšieho vedenia strany majú informácie o stretnutiach, o ktorých vlastne nemajú čo vedieť… Tak sú to prinajmenšom čudné veci a to sa nebavíme o ďalších mojich troch kolegoch, ktorým sa takéto veci takisto diali,“ uviedol Migaľ pre Pravdu.

Uviedol tiež, že s troma ďalšími poslancami Jánom Ferenčákom, Romanom Malatincom a Radomírom Šalitrošom chceli bezpečnostné záruky, aby sa im prestali diať takéto veci. „Namiesto toho sa spustila obrovská diskreditačná kampaň. Neviem, čo môže nasledovať, ale ešte stále pevne verím, že nie sme v 90. rokoch,“ dodal vylúčený poslanec Hlasu.

Úrad inšpekčnej služby (UIS) už skôr odmietol akékoľvek účelové kroky súvisiace s predvolaním Samuela Migaľa na výsluch v rámci prípadu úniku realizačného návrhu z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Výsluch Migaľa bol navrhnutý oznamovateľom, s čím sa dozorujúci prokurátor stotožnil a uložil vyšetrovateľovi pokyn vypočuť svedka. Úrad inšpekčnej služby tiež uviedol, že ak počas výsluchu vyplynú nové skutočnosti, vyšetrovateľ môže predvolať ďalšie osoby, vrátane ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka, uviedla hovorkyňa UIS Andrea Dobiášová.

Facebook X.com 94 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Bratislava #krajská prokuratúra #Hlas-SD #Samuel Migaľ