Jana Maškarová, ktorá je poverená výkonom dočasne neobsadenej funkcie prezidenta Policajného zboru, po pokuse rokovanie otvoriť vyhlásila, že cudzinecká polícia vyhostí jednu osobu s ukrajinským občianstvom.
„V súčasnosti je jedna osoba na úrade hraničnej a cudzineckej polície, kde je vykonávané administratívne vyhostenie. Tá osoba môže požiadať napríklad o azyl,“ povedala novinárom Maškarová. Dodala, že ide o Ukrajinca a že mená ďalších osôb budú zaradené do národného informačného systému.
Policajné prezídium vo vyhlásení pre médiá bez podrobností uviedlo, že Úrad boja proti organizovanému zločinu „vykonáva operatívno-pátraciu činnosť“ a cudzinecká polícia „úkony súvisiace s administratívnym vyhostením a s vkladaním do národnej databázy blokovaných osôb“.
Šutaj Eštok v súvislosti s uvedeným prípadom povedal, že štyrom osobám bol už zamedzený vstup do schengenského priestoru voľného pohybu osôb a rovnaký postup slovenské úrady urobia voči piatim ďalším ľuďom. Slovenský premiér vo svojich vyjadreniach ohľadom hroziaceho prevratu skôr tvrdil, že sa v týchto aktivitách angažujú tiež ľudia, ktorí sa podieľali na protestoch v Gruzínsku či na Ukrajine.
Správou Slovenskej tajnej služby (SIS) o hroziacej destabilizácii krajiny, ktorú využil Fico na výpad proti opozícii, sa mal zaoberať Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Poslancov na zasadnutie neprišlo dosť.
Opozičný poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS) si myslí, že v prípade, že sú informácie o prevrate či majdane vymyslené, rovnako môžu byť vymyslené aj informácie o vyhostení jednej osoby za jeho prípravu.
Poslankyňa NR SR Irena Bihariová poukázala, že predseda vlády Robert Fico buď šíri informácie z trestného konania, alebo závažné informácie o prevrate bezpečnostné zložky neprešetrujú. „Toto sú presne tie veci, o ktorých si myslím, že sú to úplne legitímne otázky. Nie sú podľa mňa chránené nejakým osobitným režimom na ochranu utajovanej skutočnosti, nijak by nezasiahli do vyšetrovania. Len jednoducho poskytujú aj verejnosti porozumenie,“ vyjadrila sa Bihariová.

Na opozíciou iniciované rokovanie brannobezpečnostného výboru neprišli koaliční poslanci, výbor tak nebol uznášaniaschopný. „Ak je tu príprava nejakého trestného činu, tak každý trestný čin je trestným činom aj v štádiu pokusu,“ podotkol poslanec NR SR Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ) s tým, že polícia by mala podľa neho prísť s relevantnými informáciami.
Predseda výboru Richard Glück (Smer) informoval, že opozícia žiadala zvolanie rokovania na konkrétny dátum, ktorý koaličným poslancom nevyhovoval. Zdôraznil však, že chce, aby brannobezpečnostný výbor o týchto informáciách rokoval a jeho zasadnutie zvolá na budúci týždeň.
„My sme nevedeli, kedy príde takýto aktualizačný moment, ak by som o ňom vedel, tak by som možno ešte viac trval na tom, aby bol (výbor, poznámka TASR) otvorený,“ reagoval Glück na informácie o pripravovanom vyhostení jednej osoby. Dodal, že takýto proces je v kompetencii rezortu vnútra a nie je ako poslanec NR SR v pozícii vyhodnocovať, či je adekvátny alebo nie.

Členovia výboru sa mali na rokovaní zaoberať aj motorkárskou skupinou známou ako Brat za brata a s ňou spojenými možnými bezpečnostnými rizikami.
Bezpečnostná rada SR minulý týždeň rokovala o správe SIS, ktorá má obsahovať informácie o snahe destabilizovať SR. Vláde odporučila prijať nevyhnutné preventívne opatrenia. Prezident Peter Pellegrini, vedenie Národnej rady SR aj premiér Robert Fico (Smer) označili situáciu za vážnu. Premiér sa obáva možného pokusu zorganizovať na Slovensku prevrat. Opoziční predstavitelia v tejto súvislosti hovorili o obavách zo zneužitia SIS koalíciou.

Fico spájal hrozbu prevratu s občianskymi manifestáciami za proeurópske smerovanie Slovenska, ktoré sa v krajine začali po jeho decembrovej schôdzke s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve. Fico kvôli tomu dokonca minulý týždeň zvolal bezpečnostnú radu štátu, po ktorej politici žiadne bezpečnostné opatrenia neoznámili. Cez víkend potom premiér povedal, že zoznam vyhosťovaných osôb pripravia spravodajské služby.
V stredu potom šéf zboru Ficových poradcov a europoslanec Erik Kaliňák (Smer) počas svojej návštevy Gruzínska tvrdil, že organizátori protestov v tejto krajine, ktorých označil za pokus o prevrat, rovnako ako usporiadatelia demonštrácií na Slovensku, majú napojenie na zahraničie prostredníctvom mimovládnych organizácií. Uviedol, že provokatérov v Gruzínsku vyškolila Gruzínska légia, a zverejnil fotografiu veliteľa tejto jednotky Mamukiho Mamulašviliho so spoluorganizátorkou slovenských demonštrácií Luciou Štasselovou. Tá podľa Denníka N uviedla, že fotografia vznikla pred takmer dvoma rokmi v Bratislave na diskusii o knihe, v ktorej vystupuje ako hlavná postava práve Mamulašvili. Ten zase v reakcii označil za zábavné, že je spájaný s protestmi na Slovensku a dodal, že sa so Štasselovou nepozná, napísal denník.
Šutaj Eštok povedal, že „zachytil informácie“ o pôsobení Gruzínskej légie na Slovensku a úrady sa tým zaoberajú.
V Gruzínsku množstvo protivládnych manifestácií po októbrových parlamentných voľbách sprevádzalo násilie a polícia používala aj slzotvorný plyn a vodné delá na rozohnanie demonštrantov. Tisíce Gruzíncov potom na prelome minulého a tohto roka znovu protestovali proti novembrovému rozhodnutiu vlády pozastaviť proces pristúpenia krajiny k Európskej únii.