„Ak má prezident skutočný záujem na stabilite krajiny a ochrane našich zahraničnopolitických priorít, mal by vyzvať všetky strany, aby podporili zakotvenie členstva Slovenska v EÚ a NATO do ústavy. Bude to oveľa viac ako zorganizovanie fiktívneho okrúhleho stola, ktorý má dokazovať nadstraníckosť prezidenta a obhajobu krokov vlády,“ skonštatoval predseda SaS Branislav Gröhling.
Slovensko podľa neho nepotrebuje ďalšie divadelné gestá, ale jasné činy. SaS preto vyzýva všetky parlamentné strany, aby podporili jej návrh zmeny, ktorou by sa členstvo Slovenska v EÚ a NATO zakotvilo priamo do Ústavy SR. Dokázať, že to myslia s prozápadným smerovaním Slovenska úprimne, môžu práve hlasovaním.
Pripomína zároveň, že zahraničnopolitická orientácia je ukotvená v programovom vyhlásení vlády (PVV). „Ak Fico a koalícia porušuje vlastnoručne písaný text PVV, nemáme dôveru, že bude akceptovať čokoľvek, na čom by sa dohodol aj s opozíciu. Robert Fico nie je pre SaS dôveryhodným partnerom,“ odkázal Gröhling.
Dôvod na spoločné rokovanie s vládnymi stranami nevidí ani PS. Podľa hnutia je zahraničnopolitická orientácia SR jasne ukotvená vo všetkých relevantných dokumentoch, nie je o nej preto potrebné diskutovať. Naopak, je potrebné rešpektovať, prestať ju spochybňovať a zdržať sa konaní, ktoré robia predstavitelia vládnej koalície.

„Odmietame spoločným rokovaním poslúžiť ako zásterka tomuto konaniu,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka. V súčasnej situácii je podľa neho potrebný len jediný okrúhly stôl politických strán, a to ten k vyhláseniu predčasných volieb. Hnutie opätovne vyzýva prezidenta SR, aby verejne a jednoznačne odsúdil kroky koalície Roberta Fica, ktoré ťahajú Slovensko preč z Európy.
Pozvanie platí
Prezident považuje rozhodnutie PS a SaS za nezodpovedné. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti. Šimečkovi a Gröhlingovi odkázal, že pozvanie naďalej platí.
„Na budúci utorok (4. 2.) som do Prezidentského paláca pozval predsedov troch koaličných a troch opozičných strán na okrúhly stôl o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska. PS a SaS v piatok moje pozvanie odmietli. Považujem to za mimoriadne nešťastné a voči svojej vlasti aj nezodpovedné rozhodnutie, ktoré je však ešte čas zmeniť,“ skonštatoval.
Hlava štátu nerozumie konaniu Šimečku a Gröhlinga. Pripomenula, že práve oni ho o stretnutie žiadali. Poukázala na to, že zahraničná politika bola kedysi predmetom širokého politického konsenzu. „Rozhodnutie dvoch opozičných strán ma znepokojuje o to viac, že sú to práve oni, ktorí tému nášho ukotvenia v EÚ a NATO výrazne využívajú, ak nemám použiť iné slovo, aj vo vnútropolitickom súboji,“ podotkol Pellegrini.
Pýta sa, či rozhodnutie SaS a PS znamená, že im konsenzus a zmierenie v tejto kľúčovej téme nevyhovuje. „Moje pozvanie za spoločný stôl stále platí. Využime príležitosť spoločne povedať všetkým ľuďom na Slovensku, že členstvo Slovenska v EÚ a NATO je nespochybniteľné,“ odkázal prezident Šimečkovi a Gröhlingovi.
KDH i Hlas prídu
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) bude prezidentovi adresovať žiadosť, aby zabránil odklonu Slovenska od EÚ) a NATO a zastavil nenávisť, šírenie strachu a paniky, uviedla hovorkyňa hnutia Lenka Kovár. Potvrdila, že sa predseda KDH Milan Majerský na stretnutí s Pellegrinim zúčastní.
„V dnešných dňoch sa formuje budúcnosť našej krajiny a prezident Pellegrini má jedinečnú šancu upokojiť situáciu, ukázať, že je jasným garantom našej bezpečnosti a zahraničnej politiky a že sa odpojí od svojej materskej strany Hlas a nebude vykonávateľom pokynov od predsedu vlády. Len tak bude totiž skutočne nadstraníckym prezidentom, ktorý môže prispieť k tomu, aby politika slúžila pre dobro všetkých občanov Slovenska," uviedol Majerský.
Koaličný Hlas prijal pozvanie na okrúhly stôl, na sociálnej sieti to vyhlásil líder strany Matúš Šutaj Eštok. Zároveň kritizoval rozhodnutie PS a SaS nezúčastniť sa stretnutia. Myslí si, že tam mali možnosť tlmočiť výhrady k zahraničnej politike štátu.
„Klamári z PS a SaS odmietli pozvanie prezidenta. Nedivím sa im. Ich zavádzanie, ktorým obťažujú a hecujú verejnosť, by bolo opäť raz vyvrátené,“ skonštatoval Šutaj Eštok na sociálnej sieti. V tejto súvislosti opäť označil vyjadrenia opozície o hrozbe vystúpenia z EÚ a NATO za klamstvá. „Opakovane to poprel premiér, zastupujúci predseda parlamentu i hlava štátu. Zhodne verejne deklarujú, že Európska únia i NATO sú naším životným priestorom. Navyše strana Hlas, ako sme už niekoľkokrát deklarovali, je garantom, že súčasná vláda na túto tému ani len neotvorí diskusiu,“ dodal.