Národný projekt mapovania brownfieldov má byť zameraný na identifikáciu znehodnotených a nevyužitých území vhodných na budúcu transformáciu či revitalizáciu. „Sú to miesta, ktoré sa nachádzajú v našich mestách a obciach, kedysi fungovali a teraz sú prázdne. Častokrát sú environmentálnou záťažou, alebo sú územiami, ktoré samosprávam neprinášajú vôbec nič,“ skonštatoval Raši.
V prvej fáze pre národný projekt MIRRI vyčlení z európskych zdrojov dva milióny eur. Na zmapovanie lokalít plánuje ministerstvo využiť rezortné regionálne centrá. „Chceme, aby každé takéto územie na Slovensku bolo identifikované a zmapované, aby bolo jasné, aký má problém a čo sa na tomto mieste dá robiť,“ vysvetlil Raši.

Výsledky mapovania majú podľa ministra pomôcť samosprávam, verejnej správe i prípadným investorom. Všetky zozbierané informácie plánuje rezort zverejniť na samostatnej webovej stránke. V rámci národného projektu ministerstvo pripraví tiež ďalšiu výzvu, prostredníctvom ktorej sa budú vybrané územia rekultivovať, alebo sa z nich budú odstraňovať identifikované environmentálne záťaže.
Podľa štátneho tajomníka MIRRI Michala Kaliňáka predstavuje národný projekt najväčšiu inventúru priemyselnej infraštruktúry v histórii Slovenska. „Ideme pod lupou pozrieť všetky priemyselné budovy bez ohľadu, o aký typ stavby ide. Či je to bývalé družstvo, chemička, strojárska fabrika alebo čokoľvek,“ dodal Kaliňák.
Identifikáciu a mapovanie brownfieldov označilo za kľúčovú oblasť aj vedenie mesta Fiľakovo. „Celý Novohrad je bývalý priemyselný región. Či už ide o sklárne na severe alebo aj smaltovňu u nás vo Fiľakove, ktorá kedysi zamestnávala 4 000 zamestnancov. Sú tam popadané staré budovy, veľká časť areálu je zničená,“ skonštatoval primátor Attila Agócs. Pripomenul, že samospráva už časť brownfieldu po bývalej smaltovni zrevitalizovala, keď s pomocou cezhraničného programu Interreg v areáli vybudovala novú priemyselnú halu.
Vedenie MIRRI sa v piatok vo Fiľakove v rámci rezortného dňa stretlo s približne 60 zástupcami samospráv z Novohradu. Okrem mapovania brownfieldov hovorili aj o možnostiach obcí a miest čerpať európske zdroje či o infraštruktúrnych projektoch na dobudovanie vodovodov a kanalizácií. Primátor Fiľakova diskusiu ocenil a pripomenul, že okresy Lučenec i Poltár patria dlhodobo k takzvaným najmenej rozvinutým okresom. „Ministerstvo je odhodlané pozitívne diskriminovať tieto okresy. To znamená, pomáhať aj nad rámec konkrétnych dotácií,“ poznamenal Agócs.