Fio bankaFio banka

Vodná nádrž Ružiná je po rekonštrukcii takmer naplnená. Môže sa pochváliť dvomi výnimočnosťami

Po zhruba piatich rokoch vypustenia, ktoré bolo nutné z dôvodu rekonštrukčných prác, je vodná nádrž Ružiná pri Lučenci opäť takmer plná. Znova tak môže slúžiť na rekreáciu či rybolov.

11.02.2025 08:30
debata (8)

Ako pre Pravdu konkretizoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, vlani v lete bola priehrada naplnená na asi 80 percent. Teraz je to o niečo viac. „Ružiná je v súčasnosti plná na 87 percent jej zásobného objemu,“ spresnil Bocák.

Ružiná po rekonštrukcii
Video
Zdroj: Pravda/Branislav Caban

Ubytovanie aj reštaurácia

Výnimočnosťou priehrady Ružiná je možnosť ubytovania sa v budove, ktorá je priamou súčasťou zázemia vodnej stavby. Na ubytovanie hostí v tomto zariadení, ktoré SVP oficiálne označuje ako doškoľovacie a rekreačné stredisko, slúži 13 izieb a sedem apartmánov.

„Je to asi jediná prevádzka, kde je súčasťou vodnej stavby aj hotelová časť s reštauráciou či vínnou pivnicou. Funguje počas pracovného týždňa aj víkendov. Pre ubytovaných hostí je k dispozícii wellness, vonkajšie ohnisko a zariadenie má i konferenčnú časť,“ vymenoval Bocák.

Budova vodnej stavby Ružiná, ktorá slúži aj na... Foto: Branislav Caban
Budova vodnej stavby Ruzina ktora sluzi aj na restauracne a ubytovacie ucely Budova vodnej stavby Ružiná, ktorá slúži aj na reštauračné a ubytovacie účely

Do tejto prevádzky chce SVP ďalej investovať. „V blízkej budúcnosti pripravujeme rekonštrukciu externých priestorov nášho doškoľovacieho strediska. Môžete sa tešiť na úplne nový vzhľad budovy s prírodnými prvkami a výdobytkami modernej doby, ktoré dokážu budovu posunúť na novú, vyššiu úroveň nielen opticky,“ uvádza podnik na svojej internetovej stránke.

Podzemné prepojenie

V regióne sa v súvislosti s Ružinou povráva, že priehrada je podzemne prepojená s menšou vodnou nádržou medzi Mýtnou a Pílou. Pri nej v súčasnosti prebieha výstavba úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna a je preto vypustená.

Hovorca SVP potvrdil, že nejde o fámy. „Áno, je pravda, že vodné stavby Mýtna a Ružiná sú prepojené podzemným potrubím. Takže keď sa začala výstavba rýchlostnej cesty R2, voda, ktorá bola v Mýtnej, sa prečerpala do Ružinej,“ objasnil Bocák, podľa ktorého sa vďaka tomu Ružiná po rekonštrukcii naplnila rýchlejšie.

Menšia nádrž pri Mýtnej mala byť bez vody do konca roka 2024. Bocák však pre Pravdu uviedol, že zhotoviteľ požiadal o predĺženie termínu a nádrž teda bude prázdna až do konca aktuálneho roka.

Vodná nádrž Ružiná s prepadom vody Foto: Branislav Caban
Vodna nadrz Ruzina s prepadom vody Vodná nádrž Ružiná s prepadom vody

Lanovku nahradila voda

Zaujímavosťou v súvislosti s Ružinou je i skutočnosť, že v lokalite, kde sa dnes rozprestiera priehrada, viedla v minulosti zhruba trojkilometrová nákladná lanovka. Dopravovala magnezit z lomu medzi Ružinou a Divínom do spracovateľského závodu v Lovinobani, ktorý sa nachádza hneď za vrchom Divínsky háj.

Na tieto časy si dobre spomína Miroslav Eiben, ktorý pred nástupom na strednú školu v Banskej Štiavnici žil v Ružinej a po rokoch sa do rodného kraja vrátil. „Lanovka šla od baní nad miestom, kde potom vzniklo poľnohospodárske družstvo. K magnezitke pokračovala popri Divínskom háji. Magnezit do nej dopravovali v huntoch, teda prepravných vozíkoch,“ priblížil Eiben s tým, že na ostrovčeku pri divínskom brehu dodnes vidieť pozostatky betónových pätiek stĺpov lanovky.

Eibena domov po desaťročiach prilákala okrem iného krásna príroda kraja, keďže sa venuje turistike. „Bolo to tu vždy pekné. Sme tu v takej krásnej kotline a pred postavením nádrže tu bolo nádherné údolie. Nie všetkým sa páčilo, keď začali stavať priehradu. Spomínam si na jedného pána, ktorý bol nespokojný, zobral na chrbát krompáč a šiel hľadať miesto, kde priehradný múr prekope. Samozrejme, nič z toho nebolo,“ zaspomínal si s úsmevom Eiben.

Vodná nádrž Ružiná
Vodná nádrž Ružiná v pozadí s Divínskym hradom
+3Vodná nádrž Ružiná s prepadom vody

Vodná nádrž Ružiná bola postavená v rokoch 1969 až 1973 a do prevádzky ju uviedli o rok neskôr. Má rozlohu 170 hektárov, objem 15 miliónov kubických metrov vody a hĺbku do siedmich metrov. Prioritne bola postavená pre účely zavlažovania, ale plní tiež úlohu protipovodňovej ochrany. Okrem toho však slúži i na rybárčenie a rekreáciu.

Ide o jednu z 304 vodných stavieb, ktoré spravuje Slovenský vodohospodársky podnik po celom Slovensku. Zo spomínaného počtu je šesť vodárenských nádrží.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 8 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #reštaurácia #ubytovanie #vodná nádrž #Ružiná