Fio bankaFio banka

Slovensko je výrazne korupčnejšou krajinou, tvrdí TIS. Suskov rezort hovorí o konšpirácii

Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 59. mieste v rámci Indexu vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje organizácia Transparency International (TI). V porovnaní s historicky najlepším umiestením z roku 2023 (47. miesto) ide o prepad o 12 priečok. Najlepšie v hodnotení skončili Dánsko, Fínsko, Singapur a Nový Zéland, najhoršie naopak dopadli Južný Sudán, Somálsko a Venezuela, informuje TASR a ČTK.

11.02.2025 06:20 , aktualizované: 18:34
debata (108)

Slovensko dosiahlo skóre 49 zo 100, o päť bodov menej ako v roku 2023. „Za jeden rok vlády Roberta Fica sa skóre Slovenska prudko znížilo, pretože početné reformy oslabujú protikorupčné kontroly a obchádzajú verejné konzultácie,“ uvádza TI. Poukázala napríklad na rozpustenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.

Riaditeľ Transparency International Slovensko: Dodržiavanie volebných pravidiel na Slovensku je na horšej úrovni
Video
Zdroj: TASR

Zo susedných krajín sa lepšie umiestnili Rakúsko, Česko a Poľsko, zatiaľ čo horšie skončili Maďarsko a Ukrajina.

Priemer členských štátov Európskej únie sa oproti roku 2023 znížil o dva body (62). Schopnosť Európy bojovať proti korupcii podľa TI nie je dostatočná. To bráni bloku reagovať na výzvy, ktoré siahajú od klimatickej krízy až po oslabenie právneho štátu a preťažené verejné inštitúcie.

Zvolen pôrodnica nemocnica agel urgent Čítajte aj Niektoré slovenské nemocnice sú podozrivé z úplatkov pri čerpaní plánu obnovy

Ministerstvo spravodlivosti sa voči správe TIS ohradilo, podľa rezortu neodráža objektívnu realitu. Ako rezort uviedol vo svojej reakcii na predmetnú správu, táto správa ani nemôže odrážať realitu, keďže nepracuje so žiadnymi objektívnymi dátami. „Rebríček je zostavený výlučne zo subjektívnych názorov a pocitov vybraných ľudí, ktorých identitu nepoznáme, pričom podľa z vyjadrení Transparency International Slovensko len vieme, že majú pochádzať z podnikateľského prostredia," tvrdí MS SR. Za hrubú manipuláciu označilo komentár TIS na tlačovej konferencii k rebríčku globálneho vnímania korupcie, ktorý zostavuje centrála Transparency International. Poukazuje pri tom na časové, zdrojové i faktické hľadisko. „Slovenská pobočka TI pridala k rebríčku svojej centrály príbeh založený na pocitoch a názoroch vopred zaujatých ľudí, ktorí vo väčšine prípadov otvorene vystupujú proti súčasnej vláde, podieľajú sa na protivládnych protestoch, hlásia sa k opozícii, medzi nimi kandidáti Progresívneho Slovenska/Spolu, Za Ľudí, nominanti bývalej Matovičovej vlády a na názoroch protivládnych médií denníka SME, denníka N, Aktuality.sk a Týždeň. Presne na záveroch týchto médií bola zostavovaná konšpiračná Správa o právnom štáte, ktorú vláda SR žiada od Európskej únie opraviť," uvádza ministerstvo spravodlivosti.

Celosvetovo je úroveň korupcie podľa organizácie stále alarmujúco vysoká a snahy o jej zníženie slabnú, pričom viac ako dve tretiny krajín získali v hodnotení menej ako 50 bodov. Na posledných priečkach korupčného indexu sa umiestnili krízami zmietané štáty vrátane Sýrie, Venezuely a Somálska. Najnižšie skóre dosiahol Južný Sudán. Ako vysvetľuje Transparency, svetová stupnica CPI je zostavovaná na základe ďalších 13 indexov nezávislých inštitúcií za uplynulé dva roky.

Grendel: Štát, kde sa môže korumpovať, nebude mať peniaze na potrebné veci

Štát, v ktorom sa môže bezpečne korumpovať a kradnúť, nikdy nebude mať peniaze na rodiny s deťmi, seniorov a ďalšie potrebné veci. Vyhlásil to opozičný poslanec Národnej rady SR Gábor Grendel (Slovensko, KÚ, Za ľudí) v reakcii na Index vnímania korupcie (CPI) za rok 2024, ktorý každoročne zverejňuje Transparency International. Slovensko sa v ňom minulý rok v porovnaní s rokom 2023 prepadlo o 12 priečok.

„Nielen štatistický prepad v rebríčku vnímania korupcie, ale každodenná prax ľudí presviedča o tom, že pokiaľ v rokoch 2020 až 2023 mali rozviazané ruky vyšetrovatelia, tak teraz majú voľné ruky zločinci a korupčníci,“ vyhlásilo opozičné hnutie Slovensko. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku vyzvalo, aby začal korupciu stíhať a precízne dozorovať vyšetrovateľov korupčných trestných činov.

Česko si pohoršilo o päť pozícií

Česká republika si vlani pohoršila v celosvetovom rebríčku vnímanej korupcie, keď sa prepadla o päť pozícií na 46. priečku. Dôvodom je podľa medzinárodnej organizácie TI, nedostatočná vládna stratégia proti korupcii či nedostatočná morálna zásadovosť politikov. Ešte o poznanie výraznejšie – o 12 miest – si pohoršilo Slovensko. Najlepšie hodnotené spomedzi celkovo 180 krajín bolo znovu Dánsko, nasledované Fínskom a Singapurom, najhoršie naopak dopadli Južný Sudán, Somálsko a Venezuela.

Česko v rebríčku dostalo 56 bodov zo 100 možných, čo je o bod menej ako pred rokom a šesť bodov za priemerom Európskej únie. Jednou z príčin je podľa českej pobočky TI odsúvanie potrebných systémových reforiem. „Vláda Petra Fialu si v protikorupčnej agende nemôže pripísať žiadny výrazný úspech. Prípravu aj schvaľovanie protikorupčných zákonov často komplikujú alebo predlžujú samotní členovia vládnych strán,“ uviedol Ondrej Kopečný, programový riaditeľ TI ČR.

Boris Susko Čítajte aj Nadácia Zastavme korupciu: Trestná novela pomohla už 1 324 obvineným a odsúdeným. Zánik trestnosti niektorých skutkov sme avizovali, reaguje rezort

Na úplnom chvoste dvadsaťsedmičky je so ziskom 41 bodov Maďarsko, ktorému celosvetovo patrí až 82. priečka, čo je o šesť pozícií horšie ako vlani. Tí v súvislosti s krajinou vedenou roky premiérom Viktorom Orbánom pripomínajú, že USA kvôli korupcii nedávno uvalili sankcie na šéfa jeho kancelárie Antala Rogána.

Rusko, Ukrajina a USA

Až 154. je v zozname Rusko (22 bodov), ktoré sa tak prepadlo o ďalších 13 miest. „Aby si autokratické režimy zabezpečili svoju moc, zrušia kľúčové kontrolné mechanizmy – čo umožňuje, aby korupcia nezastaviteľne rástla,“ tvrdí v tomto kontexte TI. Ukrajina (35 bodov), ktorá sa už takmer tri roky bráni ruskej agresii, je na 105. mieste, čo je pokles o jednu pozíciu.

Spojené štáty (65 bodov) tento rok skončili 28. priečke, takže si pohoršili o štyri miesta, a Čína (43) je 76., čo je rovnaká pozícia na rebríčku ako vlani.

Do prvej desiatky sa okrem Dánska (90 bodov), Fínska (88) a Singapuru (84), dostali tiež Nový Zéland (83), Luxembursko, Nórsko a Švajčiarsko (všetky 81). Uzatvárajú ju Austrália, Island a Írsko (všetky 77).

Zo susedných krajín Česka je Nemecko na 15. pozícii, keď kleslo o šesť priečok. Rakúsku patrí 25. priečka po poklese o päť pozícií a Poľsku 53. miesto, zatiaľ čo pred rokom bolo na 47. pozícii.

Na chvoste sú Južný Sudán (osem bodov), Somálsko (deväť), Venezuela (desať) a Sýria (12).

Facebook X.com 108 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #korupcia #Transparency International #Štvrtá Ficova vláda