„Hospitalizácia u detí často vyvoláva strach nielen z liečby samotnej, ale aj z pocitu osamelosti. Prítomnosť rodiča alebo inej blízkej osoby, ktorú dieťa pozná a dôveruje jej, významne prispieva k zníženiu stresu z nemocničného prostredia, čo pozitívne ovplyvňuje psychickú pohodu dieťaťa a pomáha urýchliť proces uzdravenia," vysvetlil Kamil Šaško.

Pripomenul, že právo maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie je zakotvené v medzinárodných dokumentoch, predovšetkým v Dohovore o právach dieťaťa. Na základe slovenskej legislatívy sa toto právo čiastočne upravuje, to či dieťa môže sprevádzať rodič alebo iná blízka osoba, závisí od kapacitných možností nemocnice.

„S cieľom zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre maloletých pacientov vás týmto žiadam, aby ste v maximálnej možnej miere podporili právo detí na prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie, a to aj nad rámec zákonnej povinnosti. Uvedomujem si, že takýto krok môže vyžadovať isté organizačné úpravy, no som presvedčený, že jeho implementácia bude mať významný pozitívny dopad na zdravie a pohodu detských pacientov, ako aj na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti," uviedol vo výzve minister zdravotníctva.

Dodal, že prítomnosť sprevádzajúcej osoby poskytne aj praktickú podporu zdravotníckemu personálu, keďže rodičia alebo iné blízke osoby môžu pomáhať pri neklinických činnostiach, ako sú hygienické úkony, kŕmenie či asistencia pri dennej rutine pacienta.