„Začali sme so zberom podpisom na návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi životného prostredia. Môžem potvrdiť, že sme oslovili aj KDH a SaS, aby s nami na tom participovali. Čakáme na odpoveď. Každopádne, keďže máme 30 podpisov tak či tak, tak táto schôdza určite prebehne. (…) Predpokladám, že podpisy budeme podávať v druhej polovici tohto týždňa,“ uviedol predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci. Postup podľa jeho slov koordinujú aj s nezaradeným poslancom Ľubomírom Galkom.

Ministra kritizovalo za viaceré kroky. „Taraba, jednoducho povedané, nezvláda riadiť svoj rezort, nenapĺňa jeho poslanie a ministrom sa nikdy nemal stať,“ poznamenala poslankyňa Tamara Stohlová (PS). Kritizovala napríklad odvolávanie odborníkov z rezortných organizácií, zastavenie projektu riešenia havarijného stavu kvality ovzdušia v Jelšave aj sanácie bývalej skládky Chemických závodov vo Vrakuni. Ministrovi poslankyňa vyčítala tiež nezvládnutie situácie s medveďmi. „Spochybnil aj existenciu a fungovanie Envirofondu a vďaka jeho neschopnosti prišiel rezort životného prostredia o viac ako 300 miliónov eur z plánu obnovy,“ skonštatovala.

Poslanci sa ohradili aj voči zámeru výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. V tejto veci Tarabu kritizovali napríklad za nedostatočnú diskusiu a klamlivú komunikáciu. Hovorili aj o vymyslených dátach. „O projekte nevieme nič. Ani to, či ho bude stavať štát sám, alebo či si k tomu niekoho prizve,“ upozornil poslanec Ivan Štefunko (PS). Vyjadril obavy, či nepôjde o biznis pre vplyvného súkromného hráča.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) považuje svoje odvolávanie v parlamente za snahu povaliť vládu. Priestor na mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR k návrhu na jeho odvolanie chce využiť na prezentáciu svojich výsledkov. Avizoval to na sociálnej sieti.
„Určite priestor využijem na veľkú prezentáciu výsledkov, ktoré sme dosiahli. Samozrejme, že jediným dôvodom tohto pseudoodvolávania je snaha povaliť vládu, pretože pád ministra vlády je de facto pádom vlády,“ priblížil.
Taraba zároveň pripomenul viaceré kroky a opatrenia, ktoré zrealizoval od nástupu do svojej funkcie. Hovoril napríklad o tom, že vyčlenil historicky najviac peňazí na odkanalizovávanie Slovenska a vyplatil najviac peňazí na zatepľovanie domov. Pripomenul okrem iného aj pomoc obciam postihnutých zemetrasením. Deklaroval tiež, že dal historicky najviac peňazí na kompenzáciu veľkým podnikom, čím zabránil zatváraniu fabrík.
Taraba: K projektu elektrárne Málinec prišlo 29 pripomienok, všetky preberieme
K projektu ekologickej vodnej prečerpávacej stanice Málinec prišlo v medzirezortnom pripomienkovom konaní 29 pripomienok. Na sociálnej sieti o tom informoval minister Taraba. Dodal, že envirorezort sa pripomienkami bude zaoberať, deklaruje aj intenzívny dialóg s občanmi a subjektmi, ktorí žijú a pôsobia v okolí.

Taraba zároveň pripomenul, že v marci minulého roka prišlo k zákonu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý zrýchlil konania, 703 pripomienok, z toho bolo 54 zásadných. „Zákon v parlamente prešiel a nikde dnes nepočuť, že by sa hysterické kvílenie opozície, ako príde k rozvráteniu prírody na Slovensku, ukázalo ako opodstatnené,“ upozornil.

Aj v prípade projektu Málinec chce ľuďom v dotknutej lokalite vysvetliť benefity a príjmy projektu a vyvrátiť „hlúposti a nezmysly“, ktoré sa v súvislosti s projektom šíria. Význam a výhody projektu má predstaviť aj špeciálny web, ktorý chce MŽP spustiť v krátkej dobe.

Pripomienkové konanie k návrhu na určenie investičného projektu „Prečerpávacia vodná elektráreň Málinec“ za strategickú investíciu bolo spustené 4. februára. Ako dôvod skráteného pripomienkového konania uviedol rezort hroziace hospodárske škody.
Projekt sa u niektorých obyvateľov Podpoľania stretol s obavami i odporom. Samosprávy upozorňujú aj na nevhodnú komunikáciu o plánovanom zámere.